Jak vzniká obchod: Wildmoon a Shop Up Stories

Wildmoon a Shop Up Stories – dvě firmy, které čeří zaběhnuté vody českých módních tvůrců. První nabízí prémiové, minimalistické oblečení pro rozcuchané mámy a jejich divoké děti, ve kterém můžete vyrazit na pískoviště i do kavárny a zamilují si ho i ti, kdo děti ještě vůbec nemají. Concept store Shop Up Stories pak vše spojuje v jedno a ve vinohradském obchodě nabízí kurátorský výběr zahraničních a českých značek, které se nebojí překročit vyznačené meze českého rybníčku. Jejich majitelé, manželé Tereza a Hakki Goktas, ukazují, že v podnikání jen dobrý nápad a design nestačí. O zkušenostech napříč obory a jejich využití ve vlastním businessu je tento rozhovor.


text: Karolína Břinková // foto: Alexandra Hrašková // editace a korektura: Lili Nguyen


Tereza Goktas zakládala svou módní značku v době, kdy čekala první miminko. Na trhu jí chyběly produkty, které by reflektovaly její způsob života a estetické vnímání. Skrze svou firmu Wildmoon do Česka dováží neotřelé produkty „for wild babies & messy hair mamas”, které splňují i standardy udržitelnosti a dbají na fér výrobní podmínky.


„Největší výzvou pro mě bylo s podnikáním vůbec začít. Rodiče chtěli, abych neriskovala a dělala práci, která mě zajistí. Po univerzitě jsem našla práci v Pietro Fillipi jako Marketing Manager and Art Director. Což byla skvělá zkušenost, ale až s Hakkim jsem poznala, že existují i jiné cesty, které bych chtěla zkusit. Jsem hrdá na to, že jsem se odhodlala budovat vlastní firmu, která funguje,” říká Tereza.


Hakki Goktas vyrostl na západě Turecka. Skrze poradenství se dostal k technologiím a stál například u zrodu tamního vyhledávače, který byl v zemi ještě před Googlem. V Praze pak pomáhal začínajícím talentovaným tvůrcům přijímat platby na designérských festivalech typu Le Market, Manifesto aj.


„V té době jsem dostal nápad otevřít vlastní prostor, dnešní Shop Up Stories. Naším cílem je podporovat malé značky, pro které je riskantní otevřít si hned na začátku vlastní obchod. Takový krok vyžaduje hodně investic, dobré umístění, zvládnutou logistiku, a to všechno je pro malou značku příliš velkým rizikem. Náš concept store je rozdělený na menší a cenově dostupné jednotky (regály, štendry atd.), které si jednotlivé firmy pronajímají. My jim zajistíme prodej, marketing a v případě chystaného e-shopu i logistiku.”


Shop Up Stories má dva typy zákazníků — jedním jsou samotné značky, které Shop Up Stories zastupuje, druhým jsou koncoví zákazníci, kteří zde nakupují. Firmy tak mohou skrze jednu platformu těžit ze společného marketingu. „Když si zákazník přijde pro vaše produkty, může skončit tak, že si koupí zboží někoho jiného nebo objeví nové značky. Je to win-win pro zákazníky, pro firmy i pro nás”, doplňuje Hakki Goktas.


Tereze v jejím podnikání pomáhá její zkušenost z marketingu, jehož součástí bylo focení kampaní, ale i práce pro maďarský start-up, kde měla možnost načerpat znalosti v oblasti nákupu a cenové politiky.


„Čeští zákazníci, podle mě, v oblékání neradi experimentují, problémem je i cena zboží. Mzdy tu jsou řádově nižší než v zahraničí, a tím pádem se snižuje i částka, kterou jsou za oblečení schopni utratit. Máme tu rádi věci určitým způsobem a hůř si zvykáme na změny. Vnímám to i u Wildmoon – zákaznice nejvíc poptávají růžové šaty. Já už se od nich posunula i jiným směrem, ale vím, že když růžové šaty vyrobím, budou se prodávat. Vyvážit experiment a to, co lidé koupí, je velmi těžké v jakémkoliv oboru. Zejména pro módní značku. Naštěstí se to zlepšuje – víc cestujeme, máme možnost se seznámit i s jinými značkami. Bohužel pro nás v Česku nemá zastoupení víc zahraničnich značek, takže nám nezbývá než si vše objednávat za hranicemi.”



S Terezou souhlasí i její manžel Hakki:

„Tereza má pravdu, opravdu tu není z čeho vybírat. Rádi bychom v Shop Up Stories spolupracovali s českými značkami, protože je to jednodušší (logisticky i komunikačně). Bohužel tu nenacházíme tolik tvůrců, kteří mají dostatečně zdravou cenotvorbu nebo kterým nedělá potíže obstarat si větší objem výroby. Chybí tu chuť stát se významnou a rozpoznatelnou značkou. Pandemie navíc ukázala, že nejde jen o tvůrčí stránku, ale důležitou roli hraje i logistika a rozvoj e-shopu, stejně jako sociální sítě a online prezentace. Stát se etablovanou značkou na trhu jednoduše znamená přistoupit na způsob fungování tzv. omnichannelu.”


Pokud by tedy oba měli začínajícím tvůrcům něco doporučit, bylo by to ať se nebojí mít mindset stát se mezinárodní značkou, nemyslet jen v malém a lokálně, ale ve větším kontextu.

Jaké značky v Shop Up Stories koupíte?

LES GOODIES

Les Goodies přináší dobroty – ne do úst, ale do šatníku. Jakožto nová česká módní značka se soustředí na lokálnost výroby, minimalizaci jejího dopadu na životní prostředí, kvalitní materiály i nadčasové střihy. Používají organickou bavlnu, len, Ekonyl, vlnu z alpaky a další materiály, certifikované OEKO TEX 100. Výroba se odehrává v EU a část obratu se zavazují věnovat sociálním projektům. Jejich showroom najdete v Praze na Vinohradech, doručení i vrácení je ale zdarma po celé ČR i Slovensku.

SMYSSLY

Smyssly svým zákazníkům nabízí produkty s obsahem kvalitních přírodních složek v sofistikovaném designovém balení, které potěší každou milovnici minimalismu. Rozmazlit se můžete třeba sérem se zlatem, mořským kolagenem, perlovým olejem či regeneračním krémem.

MYAU

Za značkou MYAU stojí Assel Janischová. Tvoří nově ve svém ateliéru v Karlíně a věnuje se malovýrobě oblečení a doplňků a zakázkové tvorbě. Ráda propojuje ve svém oděvu ženskost, něžnost, křehkost i vážnost. Její nejoblíbenější kombinace oblečení jsou volánkové, voálové nebo hedvábné šaty s oversized sakem z odlehčené vlny.

POETIKO

… neboli POmalá ETIcká KOsmetika. Vznikla spojením různých světů, které přitom dohromady tvoří tak skvělý a fungující celek. Díky zakladatelkám z různých odvětví je tak dílem vědy, bylinkářství, ale i umění a marketingu.

GIVILI

Givili je česká značka nabízející povlečení z nejjemnějších přízí organické bavlny. Vznikla, aby vyslyšela volání zákazníků po udržitelném a krásném povlečení, které vydrží generace a ve kterém můžeme mít pocit, že žijeme sen. Její nosnou myšlenkou je domov, který netvoří jen mezilidské vztahy, ale i věci, kterými se obklopujeme. Ať je tedy z čeho vybírat!

PEPE & WOLF

Tato malá slovenská značka byla založena roku 2020. Spojuje design a funkčnost se zásadami udržitelnosti a etiky. Pečlivě vybírají kvalitní přírodní materiály, které dlouho vydrží a neškodí zdraví našemu ani planety. Zakladatelka se inspirovala v oblasti nábytkářství, ve kterém pracovala předtím. Nábytek může být designový a zároveň funkční a trvanlivý. Tyto hodnoty tak přenáší i do svých produktů pro jógu. Jejich originální jógamatky se nesou v duchu minimalismu a estetična. Na e-shopu zároveň naleznete i doplňky od svíček přes korkové podstavce až po čisticí přípravky.