textilní certifikáty

 

Global Organic Textile Standard (GOTS)

GOTS je jednou z nejdůvěryhodnějších a nejkomplexnějších certifikací v módním průmyslu. Zahrnuje zpracování, výrobu, balení, označování a distribuci všeho textilu vyrobeného z nejméně sedmdesátiprocentních certifikovaných organických přírodních vláken. Finální výrobek nesmí obsahovat alergenní, karcinogenní či toxické chemické zbytky. Uvádí se i vyšší stupeň certifikace (organický/bio), při kterém musí textilní výrobek obsahovat nejméně 95 % certifikovaných organických přírodních vláken.

Textil musí splňovat určitý soubor ekologických norem a při výrobě se musí dodržovat také sociální kritéria v souladu s Mezinárodní organizací práce. Tato certifikace tedy podporuje zákaz dětské práce, adekvátní výšku mzdy a délku pracovní doby, ochranu před diskriminací atd. Existuje několik různých certifikačních orgánů, které mohou udělit tuto certifikaci, všechny však používají stejné normy.

https://global-standard.org/the-standard.html


OEKO-TEX

OEKO-TEX je organizace, která se zaměřuje na škodlivé látky a zdravotní nezávadnost textilií. Aktuálně nabízí několik certifikátů. Nejznámějším a nejpoužívanějším je certifikát Standard 100, který je zaměřený na zdraví škodlivé chemikálie (jako například těžké kovy, pesticidy, formaldehyd, barviva a jiné látky). Každé vlákno, knoflík a jiné doplňky na textilním výrobku jsou prostřednictvím této certifikace testovány, čímž se výrobek z ekologického hlediska stává neškodným pro člověka.

Další certifikáty organizace OEKO-TEX testují škodlivé látky v kožených výrobcích (Leather Standard), kontrolují dodavatelský řetězec (STeP), zkoumají látky z ekologického hlediska (ECO Passport) a zajišťují bezpečné, zodpovědné a ekologické výrobní procesy (Made in Green). Mimo jiné při výrobě zohledňují i odpadní vody a znečištění (Detox to Zero).

https://www.oeko-tex.com/en/


Bluesign

Organizace Bluesign uděluje certifikaci výrobcům textilu, kteří při výrobě dbají na bezpečí lidí a životního prostředí. Zaměřuje se na vše, co dokáže negativně ovlivňovat zdraví pracovníků i spotřebitelů, od odpadních vod po toxicitu barviv. Bluesign tak podporuje výrobce textilu, kteří analyzují svůj výrobní proces a investují do výzkumu a vývoje s cílem snížit svou ekologickou stopu.

Organizace Bluesign také poskytuje nezávislý audit textilních závodů, který zkoumá výrobní procesy od výběru surovin a paliva až po množství emisí vypouštěných do vody a ovzduší. Po provedení auditu podle zjištění navrhuje způsoby, jak snížit spotřebu a představuje alternativy k škodlivým chemikáliím nebo nevyhovujícím výrobním postupům.

https://www.bluesign.com/en


Better Cotton Iniciative (BCI)

BCI je nezisková organizace, která podporuje udržitelnější způsob získávání bavlny prostřednictvím definovaného souboru norem. Pokud výrobek obsahuje logo BCI, znamená to, že použitá bavlna pochází od člena organizace BCI. Každý člen organizace BCI musí na začátku získat nejméně 5 % své bavlny z programu Better Cotton, přičemž se v průběhu pěti let toto množství musí vyšplhat až na 50 %. BCI bavlna je získávána skrze tzv. systém „mass balance”, tzn. organická bavlna je smíchána s běžnou. Nedávno bylo zjištěno, že až jedna pětina BCI bavlny pochází z čínské oblasti Sin-ťiang, ve které se nachází pracovní tábory pro Ujgury. Better Cotton Iniciative současně toleruje vysoké používání pesticidů (některé z nich byly v EU zakázány).

Tento program představuje mírnější přechod na ekologické zemědělství. Z tohoto důvodu je určen zejména pro zemědělce, kteří si zpočátku nemohou dovolit přejít na nákladný ekologický způsob pěstování.

Za redakci Slow Femme doporučujeme, se oblečení s touto certifikací vyhnout.

http://bettercotton.org/


PETA

Označení Vegan, schválené neziskovou organizací PETA, označuje výrobky nebo výrobce, kteří splňují normy a potvrzují tím, že daný výrobek je veganský. Jde pouze o prohlášení, což znamená, že výrobci nejsou kontrolováni, jestli opravdu dané podmínky splňují. Nezohledňuje se taktéž ani vliv na životní prostředí, jde jen o označení veganského výrobku.

https://www.peta.org/


Fair Wear Foundation (FWF)

FWF je nezisková organizace, která spolupracuje se značkami, továrnami, odbory, nevládními organizacemi (a v některých případech i vládami) s cílem ověřit a zlepšit podmínky na pracovišti pro oděvní pracovníky. Tento program funguje v jedenácti zemích v Asii, Evropě a Africe (konkrétně v Bangladéši, Bulharsku, Číně, Indii, Indonésii, Myanmaru, Makedonii, Rumunsku, Tunisku, Turecku a Vietnamu). Organizace FWF pravidelně sleduje pokrok a zlepšení ve společnostech, se kterými pracuje. Zabezpečuje tak dobré životní podmínky pro pracovníky oděvních továren.

Osm základních norem organizace Fair Wear Foundation zahrnuje svobodnou volbu povolání, prevenci diskriminace na pracovišti, zákaz dětské práce, svobodu sdružování, mzdu pokrývající životní minimum, zákaz nadměrného počtu pracovních hodin, bezpečné a zdravé pracovní podmínky a status právně závazného pracovního vztahu.

https://www.fairwear.org/


World Fair Trade Organization (WFTO)

WFTO jako organizace sice neposkytuje certifikaci, ale představuje program, který certifikaci minimálně připomíná. Členy organizace WFTO jsou podnikatelé, řemeslníci, zemědělci, aktivisté a inovátoři z více než 70 zemí, jejichž posláním je upřednostňovat potřeby lidí a planety a především spravedlivý obchod. Organizace WFTO se zabývá otázkami nadměrného využívání přírodních zdrojů, posílením postavení žen, lidských práv, nerovnosti a udržitelného zemědělství.

Program organizace WFTO tedy podporuje fair trade podniky, které vznikly jako alternativní modely podnikání v boji proti nerovnosti a nespravedlnosti.

https://wfto.com/


Leather Working Group (LWG)

LWG je nezisková organizace se sídlem ve Spojeném království, která schvaluje nebo hodnotí koželužny a obchodníky s kůží na základě toho, jak jejich výrobní procesy ovlivňují životní prostředí. Audity mohou vykonávat třetí strany pomocí stejného souboru norem. Při hodnocení se mimo jiné zohledňuje odpadové hospodářství, spotřeba energie a vody, či seznam omezených látek.

https://www.leatherworkinggroup.com/


Organic Content Standard (OCS)

Norma OCS byla původně připravena pouze pro kontrolu bavlny, rozšířila se však i na jiné typy textilií. Certifikace OCS byla vytvořena neziskovou organizací Textile Exchange (původně s názvem Organic Exchange). Textile Exchange vydává několik certifikátů, které se zabývají například i zodpovědným zacházením se zvířaty na farmách.

Nejznámější norma OCS 100 se vztahuje na zpracování, výrobu, balení, označování a distribuci výrobků, které obsahují alespoň 95 % certifikovaných organických materiálů. Certifikace OCS se však nezabývá používáním chemikálií, ani se nedívá na sociální či ekologické aspekty výroby nad rámec organického materiálu.

https://textileexchange.org/


Forest Stewardship Council (FSC)

FSC je globální nezisková organizace, která dohlíží na to, aby společnosti využívající dřevo z lesa s certifikací FSC splňovaly jejich normy v celém dodavatelském řetězci. FSC má tři různá označení: FSC 100% (celý výrobek využívá dřevo z dobře obhospodařovaných lesů certifikovaných FSC), FSC Recycled (celý výrobek je vyroben z recyklovaného materiálu) a FSC Mix (výrobek využívá dřevo z lesů certifikovaných FSC nebo je z recyklovaného materiálu).

V módním průmyslu se tato certifikace vztahuje zejména na obaly a vlákna vyrobené ze dřeva, jakými jsou hedvábí, viskóza, lyocell, modal a Tencel.

https://www.fsc.org/en


Fairtrade International

Německá nevládní organizace Fairtrade International spolupracuje s malými zemědělci, výrobci a obchodníky z celého světa. Musí splňovat normy, které zahrnují několik faktorů, jimiž jsou spravedlivé mzdy, bezpečné pracovní podmínky a transparentnost dodavatelského řetězce. Jedním z hlavních cílů organizace Fairtrade international je tedy stanovit jasná základní a vývojová kritéria s cílem zajistit, aby podmínky výroby a obchodování se všemi certifikovanými výrobky fair trade byly sociálně a ekonomicky spravedlivé a zároveň zodpovědné vůči životnímu prostředí. Audit dodržování norem je prováděn společností FLOCERT.

https://www.fairtrade.net/


Cotton Made In Africa

Cotton Made In Africa je iniciativa, která pomáhá drobným africkým pěstitelům bavlny v Africe zlepšit jejich životní podmínky. V pěstitelských zemích spolupracuje s partnery v textilním průmyslu, vládními a mimovládními organizacemi, aby zabezpečili dodržování norem a správné zpracování certifikovaných surovin.

https://cottonmadeinafrica.org/


Responsible Down Standard

Responsible Down Standard je nezávislá, dobrovolná globální norma, což znamená, že společnosti se mohou rozhodnout certifikovat své výrobky podle normy RDS, i když neexistují právní předpisy, které by to vyžadovaly. Systém RDS byl vyvinut a revidován v průběhu tří let za účasti skupin zabývajících se dobrými životními podmínkami zvířat, průmyslových odborníků, značek a maloobchodníků. Norma uznává a odměňuje nejlepší postupy v oblasti dobrých životních podmínek pro zvířata.

http://responsibledown.org/


Cradle to Cradle (C2C)

Certifikace Cradle to Cradle označuje výrobky, které jsou buď zcela recyklovatelné, nebo biologicky rozložitelné. Certifikační program podporuje cirkulaci v módním průmyslu a zkoumá výrobky v pěti kategoriích: bezpečnost materiálu, opětovné použití materiálu, správa energie z obnovitelných zdrojů, správa vodní spotřeby a sociální spravedlnost. Výrobek získá v každé kategorii jistý stupeň hodnocení a certifikát se obnovuje každé dva roky, čímž se zajišťuje motivace a prostor pro zlepšení.

https://www.c2ccertified.org/


Global Recycle Standard (GRS)

Norma GRS od společnosti Textile Exchange označuje výrobky, které obsahují recyklované materiály. Nejčastěji jde o recyklovaný polyester (Rpety). Ten se obvykle vyskytuje ve směsi s bavlnou ve sportovním oblečení.

Zároveň však sleduje i ekologické a sociální postupy při výrobě. Cílem normy GRS je správně označit obsah materiálů a zkontrolovat pracovní podmínky oděvních pracovníků a vliv výrobků na životní prostředí.

https://textileexchange.org/


SA8000

SA8000 představuje sociální certifikační normu pro továrny a organizace na celém světě. Norma SA8000 je v souladu s úmluvami Všeobecné deklarace lidských práv a Mezinárodní organizace práce (ILO). Dohlíží na výrobce v osmi oblastech důležitých pro sociální odpovědnost na pracovišti: dětská práce, nucená práce, zdraví a bezpečnost, svobodné sdružování a kolektivní vyjednávání, diskriminace, disciplinární praktiky, pracovní doba a kompenzace. Norma byla vytvořena společností Social Accountability International (SAI) a certifikuje organizace v 57 průmyslových odvětvích v 62 zemích.

http://www.saasaccreditation.org/sa8000-certification


ECONYL®

ECONYL® je syntetický materiál vyrobený udržitelným způsobem. Konkrétně se při jeho výrobě využívají odpadové materiály (např. plast, který by plaval v oceánu nebo ležel na skládce, ale nikdy by se zcela nerozložil). Jde o pevný materiál, který by měl vydržet věky. Kromě toho se dá neustále recyklovat, a proto vytváří nekonečné možnosti pro výrobce, tvůrce a spotřebitele. Čím dál tím více značek začíná používat tento materiál, jehož ultimátním cílem je vytvořit prostředí pro cirkulaci v módním průmyslu.

https://www.econyl.com/


ECOVERO™

Ecovero™ jsou viskózová vlákna, která se získávají z trvale udržitelného dřeva a celulózy z certifikovaných a kontrolovaných zdrojů. Tento materiál je vyhovující na všech úrovních vysoké ekologické normy – od těžby surovin, přes výrobu, až po distribuci a likvidaci. Výroba vláken Ecovero™ také generuje až 50 % méně emisí v porovnání s výrobou běžné viskózy.

https://www.ecovero.com/


Responsible Wool Standard

Certifikace Responsible Wool Standard zajišťuje, aby se na farmách s ovcemi zacházelo v souladu s normami pěti svobod a aby zajistili ty nejlepší postupy při správě a ochraně půdy. Hlavním cílem certifikace je poskytnout v odvětví nástroj uznávání osvědčených postupů zemědělce, který zajišťuje, že vlna pochází z farem s progresivními přístupy ke správě půdy a chovu ovcí. Díky certifikaci je také vlna správně identifikována a dá se zjistit, z jaké farmy pochází a jak daleko cestovala.

https://textileexchange.org/responsible-wool/