Udržitelná móda ekologicky i ekonomicky

Ačkoliv se udržitelná móda často zdá jen jako výsada pro majetnější, nemusí to tak vůbec být. Díky několika jednoduchým pravidlům si nejenže můžete sestavit šatník z udržitelných kousků, ale zároveň můžete ještě i pár korun ušetřit. Správné hospodaření s penězi se totiž do velké míry týká i vašeho šatníku.
text: Pavla Wernerová // editace & korektura: Lili Nguyen // ilustrace: Anna Vančurová
Nakupujte z druhé ruky, vintage nebo lokálně
Ačkoliv se tričko za tři stovky z řetězce může zdát jako skvělý způsob, jak ušetřit, je to přesně naopak. Citát: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci,“ to krásně vystihuje, protože kvůli nákupu levných nekvalitních věcí nakonec utratíme více než za jeden kvalitní dražší kousek.
Proč? Za tím stojí „cost per wear” (CPW) aneb kolik nás stojí jednou nošené oblečení. Cost per wear se počítá jako cena oblečení vydělená počtem nošení daného kusu. Pokud si koupíme levné tričko z řetězce s fast fashion, pravděpodobně ho nebudeme nosit tolikrát jako jiné kvalitnější kousky, protože se velmi brzy ošoupá, a tedy cena za jedno nošení bude poměrně vysoká. U dražšího kousku, který nám vydrží dlouhá léta, bude ale cena CPW mnohem nižší. Přestože zaplatíme na začátku vyšší částku, budeme-li nosit třeba kvalitní kabát deset let, jeho výsledná cena za jedno nošení bude zanedbatelná. Proto se vyplatí vybírat raději kvalitu nad kvantitou.
Starejte se o své finanční zázemí
I když se nakupování kvalitního oblečení v dlouhodobém horizontu finančně vyplatí, v tom krátkodobém nám na to nemusí vždy vycházet peníze. Ideální je začít se správným hospodařením s financemi, počínaje třeba tvorbou vlastního rozpočtu. Dejte si rozpočet, kolik můžete za jednotlivé oblasti utratit (právě třeba za zmiňované oblečení), a tento rozpočet se snažte nepřekročit.
Pokud šetříte na dražší kousek oblečení a nedaří se vám to, řešením je šetření zautomatizovat. Nastavte si trvalý příkaz na svém účtu a přepošlete si každý den pár desítek či stovek korun na účet, na který běžně nechodíte a nemáte například k němu dostupnou platební kartu. Díky tomu nebudete ani vnímat, že tyto peníze máte, a také je nebudete moci kvůli nedostupnosti karty tak snadno utratit. Tímto způsobem se vám snáze podaří ušetřit nějaké peníze navíc. Po pár měsících můžete být překvapeni, kolik na účtu máte.
Popřemýšlejte také nad menšími pravidelnými částkami, které v průběhu měsíce platíte. Například při každodenní ranní kávě za 50 Kč za měsíc utratíte tisícovku. Pokud si místo toho doma připravíte vlastní kávu, za pár měsíců můžete mít vyděláno na svůj vysněný kabát.
Ušetřené peníze a investování
Pokud v oblasti utrácení bojujete, nainstalujte si některou z aplikací, ve kterých můžete evidovat své výdaje, například Spendee nebo Wallet. V těchto aplikacích nejen že uvidíte, kolik celkově utrácíte, ale výdaje můžete také rozdělit do různých skupin, například oblečení, restaurace, potraviny. Díky tomu uvidíte, které oblasti jsou ty vaše nejnákladnější, a na základě toho můžete popřemýšlet, jestli některé výdaje nesnížit či úplně redukovat.
Může se jednat o menší frekvenci chození do restaurací nebo můžete místo nakupování nového oblečení zkusit to z druhé ruky, díky čemuž ušetříte. Pokud nevíte, do čeho vaše finance tečou, těžko se cokoliv změní.
Spořte automaticky při platbě kartou. Platbu v takovém případě zaokrouhlíte a zaokrouhlená částka se vám odešle na spořicí účet, nebo si za každou platbu kartou necháte odeslat na spořicí účet stejnou částku (např. 20 Kč). Vše si snadno nastavíte v internetovém bankovnictví.
Zaměřte se i na budování pasivního příjmu skrz ekologické investování. Ekologické investování je druh investování, v rámci kterého se investuje do oblastí, které neničí životní prostředí. Může to znamenat oblast zelených energií, šetrné zpracovávání odpadu anebo například lokální firmy typu bezobalových obchodů či veganských řetězců. Do oblasti zelených energií či zpracování odpadu je možné investovat prostřednictvím akciových trhů (například skrz brokera Degiro), investice do lokálních českých firem najdete například na platformách Fundflit či finGood.
Vybudovaný styl oblékání
Pokud víte, co vám sluší, je jednodušší odolat intrikám marketingu a kontrolovat své emoce. Proto je ideální mít vybudovaný vlastní styl a vědět, v čem vypadáte dobře a co na vás naopak vypadá spíše nelichotivě.
Potřebujete-li s šatníkem pomoci, využijte dovednosti módní stylistky. Kvalitní módní stylistka vám pomůže nejen s výběrem střihů, které vám sluší, ale může vám vytvořit i vzorník barev, který je vhodný pro váš typ kůže a vlasů.
Opravujte vše, co jde
S finančními úsporami u oblečení souvisí i správná péče, která začíná u oprav oblečení. Díky opravám zachráníte nejen spoustu kousků před vyhozením, ale naučíte se i něco nového. Pokud doma nemáte šicí stroj, navštivte za malý poplatek některou z otevřených šicích dílen. V Brně existuje Brno šije, v Praze je Pokoj č. 10 a v Liberci Zašíwárna.
Nedílnou částí péče o oblečení je i jeho vhodné praní. Vyvarujte se častému praní, které zbytečně zvyšuje vaše výdaje za energie a snižuje životnost vašeho oblečení. Barva z oblečení se rychleji sepere a kvalita materiálu se bude postupně zhoršovat. Mnohdy stačí oblečení vyprat v umyvadle nebo oblečení pověsit na ramínko a nechat ho někde na vzduchu chvíli vyvětrat.
Oblékat se udržitelně a zároveň stylově vůbec nemusí být drahé. Důležité je přemýšlet nad oblečením i z hlediska správného hospodaření s financemi a myslet (eko)nomicky.

KNIŽNÍ MAGAZÍN + ILUSTRACE JAKO DÁREK
K magazínům objednaným do 17. 3. navíc přibalíme ilustraci (plakát) formátu A4 od Anny Vančurové jako dárek. Počet kusů je limitovaný na 50.