Espadrilky: když se přírodní materiály snoubí s pohodlím

Espadrilky se stávají rok od roku populárnějšími a tak není divu, že je najdeme v nabídce mnoha výrobců obuvi. Ačkoliv se na našem trhu objevily ve velkém teprve před několika lety, ve Španělsku a ve Francii, odkud pochází, patří mezi běžnou letní obuv a první zmínky o nich najdeme již ve 13. století. Espadrilky obouvají ženy, muži i děti a jsou oblíbené po celém světě. Jak tyto boty vznikly a kde v Evropě se dodnes vyrábí tradičním způsobem?

text: Veronika Pechová // foto: Lucie Bašniarová // modelka: Karo // editace textu: Kristýna Zaňková // grafika: Monika Kudličková


Historie espadrilek

První espadrilky byly nošeny španělskými vojáky ve 13. století a jejich název pochází ze španělského slova esparto; pozdější název espadrille v jazyce languedoc se užívá až dodnes. První kusy vznikaly v Baskicku, v pohoří Pyrenejí, které mezi sebou sdílí Španělsko a Francie, a do dnešní doby tedy není zcela jasné, která z těchto zemí s jejich výrobou začala.

Francouzské město Mauléon-Licharre je považováno za hlavní evropské město espadrilek, pro jejich výrobu zde bylo do roku 1880 vybudováno celkem 30 dílen. V současnosti se zde soustředí 65% francouzské produkce. Až do 60. let minulého století byly espadrilky obuví pro pracující třídu, a proto má klasické provedení bot plochou podrážku. 60. léta, kdy Yves-Saint Laurent ve své kolekci uvedl espadrilky s podpatkem, považujeme za zlomová -  od té doby se totiž objevují v nabídce nejen mnoha módních domů, ale také levnějších řetězců.

Nebyl to však jen Yves-Saint Laurent, kdo se prosadil o oblíbenost espadrilek. Mezi umělci to byl Salvador Dalí. Ten je zvěčněn ve své originalitě právě s espadrilkami na nohou.

summer-in-prague-old-town-inkpotstories-blog.jpg

Klasické i moderní espadrilky

Nabídka espadrilek je opravdu široká, a to díky různým tvarům a barevným kombinacím. Mezi klasické barevné variace řadíme béžovou, námořnickou modrou a také provedení s pruhy: bílo-modré jsou oblíbené v přímořských oblastech Francie, v Baskicku se zase jedná o pruhy v mnoha barvách od červené, oranžové až po modrou a zelenou. Fantazii se ale meze nekladou, vybrat si tak můžete z celé palety odstínů i jejich kombinací či z různých vzorů.

Podrážka je vyrobena z konopného provazu, zpevněna gumou a pro plátěnou část boty se tradičně využíval len. Dnes se častěji setkáme s použitím bavlny. Sandálky ve stylu espadrilek navíc většinou doplňuje kožený řemínek s kovovou přezkou. Díky jednoduchému střihu není jejich výroba obtížná. Klasické ploché espadrilky navíc svým tvarem vyhovují jak ženám, tak mužům, tudíž se často prodávají jako unisex. Na vás pak zbývá zvolit jen správnou velikost. 

Výhoda espadrilek spočívá v přírodních materiálech, které i v letních měsících dobře propouští vlhkost. Uvidíte, že se vaše nohy budou potit o něco méně než třeba v teniskách. To ale nic nemění na tom, že i péče o boty, ve kterých se chodí naboso, je důležitá.

Pravidelné větrání bot a jejich střídání zajistí možnost dlouhodobého používání. V létě je vhodné mít alespoň 2 páry nebo je střídat se sandály nebo žabkami. Kdykoli je to přes den možné, boty si sundejte a nechte je i svá chodidla vyvětrat. Ostatně tak to dělají i Španělé a Francouzi, kteří si při vhodné příležitosti boty zují anebo z bot alespoň vyvléknou paty.

Tip: EKO praní: šetrně k přírodě, ale i k oblečení



Evropská výroba 

I když espadrilky často vídáme v klasických obchodech nebo Fast Fashion řetězcích šijících především v asijských zemích, není při jejich koupi těžké najít evropského výrobce. Espadrilky si možná jako jedny z mála bot drží svou tradici a nadále se vyrábí v Evropě. A tím se dostávají do našeho Slow Fashion hledáčku. Nejen že se jedná o praktickou, dobře vypadající obuv, ale také je vyrobena z obnovitelných materiálů a nedaleko od nás.

Ve srovnání s asijskými zeměmi máme záruku, že pracovníci např. z Francie či ze Španělska bývají díky striktnějším nařízením dostatečně finančně ohodnoceni a pracují ve zdravotně nezávadném pracovním prostředí. V tradičních evropských dílnách navíc vznikají boty v o poznání vyšší kvalitě než v Asii, a tak se nestane, že byste si je kupovali jen na jednu sezónu.

Tip: Reportáž: textilní továrna naživo

old-town-prague-inkpotstories-blog.jpg

Výroba espadrilek

Výroba klasických plochých espadrilek bez podpatku probíhá většinou dvěma způsoby a podle toho můžete zvolit typ, který se vám bude lépe hodit.

Boty šité ručně mají o něco volnější švy a při nošení se o něco více povolí. Tento typ je vhodný pro širší chodidla.

Boty šité strojově jsou oproti tomu pevnější a nedávají tolik vůle k přizpůsobení se chodidlu. Hodí se pro užší typ chodidla a pro častější nošení.

Jednoduchý postup při výrobě espadrilek jde ruku v ruce s jejich cenovou dostupností, a proto mohu jejich zakoupení u některého z evropských výrobců jedině doporučit.


Přehled evropské nabídky espadrilek: 

Armaité - rodinný podnik ve městě Mauleon, který nabízí strojově šité boty. 

La maison de l'espadrille - široký výběr ručně i strojově šitých espadrilek, sandálů a dalších výrobků.

Manebi - italský design, šité ve Španělsku. 

Castañer - vyrábí své espadilky již od roku 1927 a během téměř sta let je obuly hvězdy jako Pablo Picasso, Grace Kelly nebo Jacline Kennedy. Španělská firma si zakládá na řemesle a dědictví. Karo nosí model Carina již třetí léto a kdyby nemusela, nesundala by je snad nikdy z nohou.



LÍBÍ SE TI PRÁCE SLOW FEMME? PODPOŘ NAŠE AUTORKY.

Slow Femme magazín vznikl jako nezávislá platforma, nestojí za námi žádný mediální dům ani investor. Náš magazín stojí na dobrovolné práci všech členek redakce.