Péče o lněné oblečení
Často se setkávám s odmítavým postojem k lněnému oblečení. „Vždyť se mačká a je neforemní!“ Dovolte mi vám tyto mýty o lnu vyvrátit.
text: Barbora Yurkovic // překlad: Lili Nguyen // foto: Rusty Shepherd, Alexandra Hrašková // modelky: Sabina Ober, Alexandra Hrašková a Veronika Ohrádková // oblečení: JoliJoli
Len – jeho historie a původ
Nejstarší archeologické nálezy lnu ve formě semen pocházejí z místa Ali Kosh v Íránu (7500-6700 př. n.l.). Ve městě Çayönü v jihovýchodním Turecku (7000 př. nl) se našla nejen semena, ale také nejstarší známý kousek lněného plátna. Na našem území se len pěstoval od nepaměti – nejstarší archeologické nálezy lněných semen a textilií na území Slovenska se datují na začátek 4. století.
Len – základní vlastnosti lněného oblečení
Oblečení ze lnu nosím velmi ráda, protože:
Má dobrou tepelnou vodivost a je příjemný na dotek.
Velice dobře se hodí do teplého i chladného počasí.
Len je jedno z nejpevnějších přírodních vláken (asi o 30 % pevnější než bavlna) a je hypoalergenní.
Má vysokou absorpční schopnost a mikrofobní účinek, díky kterému neutralizuje nepříjemný zápach a zabraňuje množení dalších mikroorganismů.
Nejen v létě se může hodit, jelikož odráží ultrafialové záření.
Lněný šátek, JoliJoli
Je pěstování lnu udržitelné?
Len je jedna z nejekologičtějších tkanin v módním průmyslu. Jde o nenáročnou rostlinu odolnou vůči škůdcům. Při jejím pěstování není třeba používat pesticidy, ani hnojiva a při samotné výrobě lněné tkaniny nejsou potřebné ani chemické úpravy. V této úpravě je 100% kompostovatelný a právem patří mezi ekologické tkaniny. Ve velkovýrobě pro Fast Fashion řetězce však může dojít k používání dusičnanů, pokud tedy chcete 100% udržitelný produkt, nezapomeňte se podívat na certifikát GOTS, který se na len také vztahuje.
Pěstování lnu vyžaduje procesy, které již nejsou v této době „moderní“, jako například ruční trhání plevele nebo jiných rostlin, které by len ohrozily. Přestože je to proces časově náročnější, v posledních letech se přesto zvýšil zájem o pěstování lnu.
Přirozené odstíny lnu jsou: slonovinová, béžová, hnědá a šedá.
Péče o lněné oblečení
Tento materiál vyniká také tím, že praním se stává jemnějším, přesto stále velmi dobře zachovává svůj tvar.
Lněné oblečení má úžasnou vlastnost – nešpiní se tak jako jiné materiály. Pokud se tedy nepolejete vínem, můžete fungovat téměř bez praní. Lokální skvrny lze řešit šetrnými čistícími prostředky, bez použití bělidla, ideálně hned po zašpinění, a ručně proprat pod tekoucí vodou. Nejvíce doporučuji žlučové mýdlo.
Pachy se odstraňují samy – stačí oblečení pověsit na věšák a ideálně k oknu.
Pokud už se praní nedá vyhnout, doporučuji prvně prát ručně. Další pokusy můžete zkusit v pračce, na jemný program a ideálně s jinými lněnými produkty nebo ve stejných barvách. Nepoužívejte aviváž a ani jiné agresivní prací prostředky (například prostředky na odstraňování skvrn či s účinkem bělení).
Teplotu praní vždy vybírejte dle instrukcí na informačním štítku produktu. Pračku naplňte spíše méně, než jste zvyklí, aby měl len možnost nasát dostatek vody a tolik se nemačkal. Ještě lepší je před praním lněné oblečení namočit do vlažné vody a vložit jej do pračky již mokré. Tím výrazně eliminujete jeho poškození a mačkavost. Když navíc při namáčení ve vodě přidáte cca 1 dcl octa, zabráníte vyblednutí barev – máte-li oblečení sytých barev. Takto by mělo lněné oblečení v octovém nálevu odpočívat asi 15–20 minut. Po vyprání je dobré oblečení pořádně vytřepat, tím se vlákna stanou poddajnější.
Nedoporučuje se sušit lněné oblečení na přímém slunci ani v sušičce, protože lněná vlákna schnou opravdu velmi rychle a přílišným přesušením byste je mohli poškodit. Pokud chcete mít oblečení hezky vyrovnané a nepomačkané, určitě doporučuji prát bez ždímání a nechat oblečení volně uschnout. Nejlépe se žehlí ještě za vlhka a s párou. Pokud vám oblečení už uschlo, zkuste ho pokropit vodou, značně to zjednoduší žehlení a výsledek bude lepší. Žehlit byste měli rub, protože len může kvůli žehlení chytit jemný lesk, zejména u přechodu švů. Je třeba si také uvědomit, že lněné oblečení nikdy nebude zcela rovné, přijměte proto jeho mačkavý efekt jako jeho vlastnost.
Lněné gumičky, JoliJoli
Jak lněné oblečení skladovat?
Oblečení by se mělo nechat pověšené volně ve skříni, na suchém místě, určitě ne v sáčcích a plastových obalech. Existují obaly i přímo na lněné věci, vyrobené z přírodních vzdušných materiálů. Lněný oblek doporučuji nechat po použití zavěšený v jemném průvanu, na vzduchu, určitě jej neschovávejte hned do skříně (to platí pro obleky i z jiných materiálů). Pokud se vám zdá oblečení již příliš pomačkané, ale není špinavé, zavěste jej do koupelny – do vlhkého prostředí. Nakonec jej můžete ještě přejít napařovací ruční žehličkou.
Jak nosit lněné oblečení
Len má svou specifickou strukturu a mají ho v oblibě značky, které preferují udržitelnější způsob života. Může se zdát, že ke lnu patří jen určité střihy a svým způsobem je to pravda, protože len není elastický, všechny střihy tak tomu musejí být přizpůsobeny. Vždy si ho ale zkombinujte podle sebe. Len snese lodičky i tenisky. Na Pinterestu najdete spoustu kombinací a inspirací.
JOLI•JOLI
„Jsme JOLI•JOLI, malá česká značka, která vás chce obléct do kvalitní a udržitelné módy. Naše oblečení vyniká pestrými barvami, a především je naším charakteristickým znakem kostka!
Šijeme lněné oděvy z nádherných látek od britské značky Merchant and Mills. Švadlenky myslí i na ty nejmenší detaily a dávají si záležet na každém stehu. Naším cílem je, aby se ženy v oblečení cítily jedinečně, pohodlně a elegantně, jako královny! Myslíme i na novopečené maminky a šijeme oblečení i v kojících variantách.
Dbáme na původ materiálů, nadčasovost střihů a funkčnost, aby naše oblečení sloužilo dlouhá léta a neustále přinášelo radost. Chceme se prodrat do vašich šatníků a nabídnout vám kousky, ve kterých se budete cítit výjimečně každý den.“
Len v pánském šatníku
Len je velmi oblíbený zejména v zahraničí, především v teplých krajinách, kde musí muži nosit obleky. V našich končinách potkat muže oděného do lnu je spíše rarita. Jednou z hlavních vlastností lnu je jeho pevnost. V kombinaci s tím, jak si umí poradit s vlhkem, které produkuje naše tělo, se z něj stává jeden z nejvhodnějších materiálů pro obleky. Zatím jsem každému klientovi přinesla lněný kousek do šatníku jako první já a téměř vždy to mělo stejný průběh. Mnoha mužům se zdá být len příliš výrazným materiálem a hned řešili jeho mačkavost. Když ale zažili první letní pracovní den ve lněném obleku, všechny obavy zmizely a len přijali jako nejlepší materiál na teplé a horké dny.
Len je pro mě zkrátka perfektním společníkem do letního počasí. Vnímám ho totiž jako kvalitní a nadčasový materiál, který přežije několik generací. Zkuste jej taky a dejte vědět, jak se vám líbil.