Jak prát vlněné oblečení?
Jako malá jsem se podivovala nad tím, jaktože polárníci nezmrzli (nebo alespoň ne všichni), když ještě neměli moderní teplé oblečení s termoizolační vrstvou, inteligentní membránou a kde čím. Měli ale lepší zbraň – hřejivé oblečení z přírodních materiálů, a to primárně z vlny. Vlna je totiž jeden z nejlepších materiálů, které nám příroda může poskytnout.
text: Hana Šiková // editace & korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // za spolupráci děkujeme BIOOO
Kvalitní materiál si zaslouží citlivou péči
Excelence ale přichází se svými omezeními – na rozdíl od bavlněného trička nemůžete vlněný svetr jen tak hodit do pračky. Následky mohou být kruté – zplstnatění, zmenšení, zničená vlákna a tím pádem i ztráta všech jeho výhod.
Co se praní týče, nejlepší péči svým vlněným kouskům dopřejete, když je budete prát v ruce. Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní.
Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu).
K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna. Speciálních přípravků na vlnu nabízí například BIOOO.cz hned několik a u všech jejich tým prověřil ingredienci za ingrediencí, aby zákazníkům zajistil co největší transparentnost.
Vybrat si můžete z prověřených značek jako je Tierra Verde, Sonett nebo Etamine. Není doporučeno používat aviváž - ostatně tak jako u mnoha druhů materiálu.
Foto: Prací gel na vlnu a jemný textil Etamine du Lys s certifikací ECOCERT Greenlife
Vypráním to nekončí
Druhým krokem je sušení. Vlněné oblečení rozhodně nepatří do sušičky, mohl by vám z ní vypadnout svetr tak akorát pro panenky. Po vyprání z něj můžete dostat vodu zabalením do utěrky. Na sušení je pak třeba kousek rozložit na rovné ploše, například na věšáku na prádlo.
S podobnou péčí je dobré vlněné oblečení také skladovat – pověšené na ramínku se bude vytahávat, proto je raději pečlivě složte a uložte do poličky. Pokud se chcete pojistit proti molům, můžete je uložit do vakuovaného sáčku s levandulovou vůní, která je odpuzuje. Také ho není třeba prát po každém nošení – vlna má díky vrstvě oleje na vláknech samočistící vlastnosti a tak jí stačí jen vyvětrat. Prát ve vodě mu stačí jednou za několik vynešení, v závislosti na frekvenci to může být i několik týdnů.
Jak peru svůj kašmírový svetr?
Asi nikoho nepřekvapí, že můj nejoblíbenější svetr je z kašmírové vlny. O to opatrněji se o něj starám. Jak?
1.
Po každém nošení nechám svetr vyvětrat přehozený o rám postele (ne na ramínku, aby se nevytahával).
2.
Vlna má přirozeně samočistící schopnosti, odpuzuje nečistoty i zápach, proto stačí výrobky z ní vyprat klidně jen na začátku a na konci sezóny.
3.
Napustím umyvadlo nebo lavor studenou vodou a přidám speciální prací prostředek na vlnu – například od Etamine.
Foto: Prací gel na vlnu a jemný textil Etamine du Lys s certifikací ECOCERT Greenlife
4.
Svetr v něm pak opatrně namočím a koupu – opatrně promačkávám, nekroutím, netahám.
5.
Poté vypustím vodu s pracím prostředkem a napustím čistou, opět studenou, a opakuji proces opatrného promačkávání.
6.
Když je ze svetru již všechen prostředek pryč, zabalím svetr do ručníku a vymačkám z něj co nejvíce vody.
7.
Poté ho položím naplocho na sušák na prádlo a na zem dám suchý ručník, kvůli vodě, která ze svetru může odkapávat.
8.
Suchý ho pečlivě složím, uložím do poličky a těším se na každé další nošení. Věřím, že díky úsilí, které mu věnuji mi vydrží dlouhá léta.
O vlně píšeme ve Slow Femme pravidelně, všechny články naleznete pod tagem vlna.
BIOOO
BIOOO je největší český obchod nabízející přírodní kosmetiku, ekodrogerii a zdravé potraviny. Za chvíli oslaví své patnácté narozeniny a kromě e-shopu najdete v Praze a Brně i pět kamenných prodejen. Široký výběr zaručuje, že vždy najdete správný produkt. Zároveň je BIOOO transparentní a každou složku najdete popsanou a ohodnocenou z hlediska přijatelnosti v přírodní kosmetice. BIOOO není jen o produktech, ale o komplexním přístupu k přírodním produktům – kromě své obsáhlé encyklopedie složek nabízí i vzdělávací kurzy ve své BIOOO Akademii.
Foto: Odstraňovač skvrn ve spreji Etamine du Lys s certifikací ECOCERT Greenlife.