Velký průvodce vlněnými kabáty: Jak vybrat ten pravý, aby vám vydržel celý život?

vlnene_kabaty_slowfemme509.jpg

Hned na začátek si dovolím kontrolní otázku: Kolik máte doma kabátů a v kolika z nich vám je zima? Pokud je odpověď znepokojující, doufám, že vám tento článek pomůže si konečně najít ten super kabát, který vám bude dělat radost a službu dlouhé roky.

text: Tamara Bodnárová // foto: Alexandra Hrašková // modelky: Julie Havlická, Adéla Šponerová a Kris Thakshina z Clique Models // styling: Veronika Ohrádková // editace: Lili Nguyen // korektura: Lucie Víchová

Má cesta k milovanému kabátu (a kvalitnímu oblečení) byla dlouhá. Až příliš! Jako dítě a teenager jsem zimu nesnášela. Pamatuji si momenty, kdy jsem nosila dvě bundy a i tak cítila chlad. Mylně jsem si myslela, že víc vrstev znamená víc tepla. Zároveň to bylo v době, kdy jsme se těšili z výběru nových západních obchodů a nikoho nezajímalo, z čeho a jak jsou naše věci vyrobené. Změna se u mě začala dít až v dospělosti, po nákupu prvního kašmírového svetru. A tak jsem začala zkoumat, jaké oblečení nosíme. Postupně jsem se zorientovala v materiálech, přeskládala si šatník a ušila si první vlastní kabáty. A přišel i happy end – začala jsem se radovat ze zimy!

Pojďme se tedy ponořit do kabátového labyrintu, abyste i vy zažili tento šťastný konec.

Julie má na sobě ručně pletený svetr do pasu z alpaky a hedvábí značky MIK - Jana Mikešová, vlněný kabát značky TAM ARA

Julie má na sobě ručně pletený svetr do pasu z alpaky a hedvábí značky MIK - Jana Mikešová, vlněný kabát značky TAM ARA

vlnene_kabaty_slowfemme24.jpg

VLASTNOSTI ZIMNÍHO KABÁTU

Materiál je základ

Nejlepší kabát je z vlny nebo jiného (ideálně eticky získaného) zvířecího chlupu. Vlnou označujeme ovčí chlup, který má několik podtříd. Ta klasická, kterou známe, je tvrdší, ostřejší a stále víc se potkáváme s merino vlnou, která je jemná a měkká, ale v kabátech se až tak nevyskytuje. Další vhodné materiály na kabát jsou kašmír (z kozy kašmírské), mohér (z kozy angorské), angora (z králíka angorského), velbloudí srst, lama, alpaka, vikuňa a jiné. Někdy se používají také jejich směsi.

Adéla má na sobě pletenou vestičku z recyklované bavlny, získané z obnošených denimových kousků značky Thinking Mu, prodává NILA, kabát od Šárky Strnadové

Adéla má na sobě pletenou vestičku z recyklované bavlny, získané z obnošených denimových kousků značky Thinking Mu, prodává NILA, kabát od Šárky Strnadové

Pokud se ptáte, proč zvířecí chlup, hlavním důvodem je jeho skvělá termoregulace. Přece jen má za úkol chránit zvíře před různými povětrnostními podmínkami – chlad, teplo, vítr, déšť. Podobný efekt bude mít tedy i na nás. Občas na visačce najdeme i nějaké procento nylonu. V malém množství je přijatelný, protože zvyšuje odolnost vůči oděru. Není však nevyhnutelný a určitě bych si nevybrala kabát, který ho má víc než 20 %.

PROČ SE VYHNOUT KABÁTU Z POLYESTERU A AKRYLU? 

Vyhněte se polyesteru a akrylu. Oba materiály jsou umělé a nedýchají. Právě vzdušnost materiálu je na oblečení zásadní. I kdyby polyesterový či akrylový kabát působil hrubě a teple, nezahřeje.

Vrchní vrstva není všechno. Téměř všechny kabáty mají podšívku a její složení je stejně tak důležité. V ideálním případě je z hedvábí, ale to samozřejmě zvyšuje cenu výrobku. Dobrý kompromis je viskóza, cupro nebo tencel. Bavlnu nedoporučuji, protože pomalu schne a vlhkost vás bude následně ochlazovat. Opět je absolutně nevhodný polyester.

Anatomie správného kabátu a jeho výběr

Z vlastní zkušenosti a několikaletého testování jsem vypozorovala několik věcí, které by měl dobrý kabát splňovat, abyste se v něm cítili dobře a v teple. Ideální je ne úplně vypasovaný střih, protože potřebujete vzduchovou izolační vrstvu.

Pokud chcete kabát s klasickými rukávy, měl by vám dobře sedět v ramenech. V oblasti bicepsů byste měly mít dostatek místa, aby se vám pod kabát vešlo i sako nebo svetr. Ideálně tedy vyražte na nákupy v tom, co budete pod kabátem nejčastěji nosit. Pokud máte rádi objemné svetry a kimono střihy, zvolte široké rukávy i na kabátu.

Adéla má na sobě kabát od Šárky Strnadové, gumičku scrunchie “Lolita” od Slow Femme

Adéla má na sobě kabát od Šárky Strnadové, gumičku scrunchie “Lolita” od Slow Femme

vlnene_kabaty_slowfemme01.jpg

Vhodná délka kabátu je pod kolena, protože na ta bývá často zima, hlavně, pokud nosíte kratší sukně. Počítejte s tím, že pod rozparky fouká, takže pro větší teplo je vhodnější se jim vyhnout. Z téhož důvodu je lepší, aby rukávy v dolní délce nebyly příliš volné.

Na samotný výběr kabátu si vyhraďte dostatek času. Kabát si klidně vyzkoušejte, projděte se v něm, udělejte pár pohybů rukama, nemělo by vás nic tlačit, tahat, ani se zvláštně otáčet nebo krabatit.

vlnene_kabaty_slowfemme052.jpg
vlnene_kabaty_slowfemme053.jpg

Kromě složení se zaměřte i na zpracování. Všímejte si pevnosti švů a začištění. Zkontrolujte, zda není podšívka příliš tenká, aby se rychle nepotrhala. Pokud je kabát už v obchodě plný žmolků, nekupujte si ho. A prosím vás, pokud toužíte po kostkovaném kabátu, dávejte si pozor na to, aby vzor ve švech na sebe pěkně navazoval. Nesesazená kostka je velký znak nekvalitně šitého kabátu a nás návrháře z toho hrozně bolí oči.

Takhle ano: kabáty Chanel a Ted Baker

Takhle ano: kabáty Chanel a Ted Baker

Takhle ne: kabáty H&M

Takhle ne: kabáty H&M

Jak se o vlněný kabát správně starat

Nebuďte příliš úzkostliví :). Vlna odpuzuje vodu, takže kabát zvládne i mírný déšť. Zároveň pohlcuje pachy, ale pokud se vám bude zdát, že kabát trochu nepříjemně cítíte, stačí ho nechat vyvětrat. Špíny se zbavíte kartáčem na oblečení a mírných žmolků (které se při častém nošení vlny přirozeně objeví) použitím odžmolkovače.

Vlna sa krčí podstatně méně, než jiné materiály a díky přirozené elasticitě se sama vrací do původního tvaru. To znamená, že když se vám kabát pokrčí, stačí ho zavěsit na ramínko a za pár hodin se vlastní vahou vyrovná. Další možnost je ho pomocí parní žehličky propařit.

vlnene_kabaty_slowfemme20.jpg
vlnene_kabaty_slowfemme388.jpg
vlnene_kabaty_slowfemme034.jpg

Můžu prát vlněný kabát?

Kabát neperte, mohli byste si ho nenávratně poškodit, a to hned z několika důvodů: Vrchní vrstva a podšívka jsou z jiných materiálů a s vodou budou pravděpodobně reagovat úplně jinak. Kabát má často ramenní vycpávky a výztuže, které se praním mohou poškodit nebo zdeformovat.

Po sezóně odneste kabát do čistírny a uložte v prodyšném obale na letní spánek. Při dlouhodobém nošení se nejčastěji opotřebuje podšívka. Nebojte se odnést kabát do opravy na její výměnu. Dejte si ale pozor, aby nová měla opět správné složení. Zkušená krejčová si poradí i s jinými úpravami, takže se z oblíbeného kabátu budete moci těšit ještě dlouho.

Kris má na sobě ručně pletený svetr ze 100 % vlny značky MIK - Jana Mikešová

Kris má na sobě ručně pletený svetr ze 100 % vlny značky MIK - Jana Mikešová

vlnene_kabaty_slowfemme073.jpg

To mě přivádí k myšlence, že jedna z cest k vysněnému kabátu je nechat si ho ušít na míru. Vyberte si návrháře / krejčího, který vám je svou tvorbou sympatický, ctí dobré řemeslo, dává si záležet na materiálech a udělá všechno pro to, aby vám výsledný model skvěle seděl. Dobrý návrhář vás rád provede celým procesem, a tak si kromě krásného kabátu odnesete i příjemný zážitek.

Jak nejlépe vrstvit oblečení pod kabát?

Nejlépe mi funguje jednoduché zimní pravidlo: vlna na vlnu a na vlnu. Pokud máte kvalitní materiál, nepotřebujete mnoho vrstev. Vzpomínáte si, jak jsem si v dětství myslela, že dvě bundy jsou málo? Dnes nosím vlněné tílko, svetr a kabát. A když velmi přituhuje, tak ještě jeden hrubší svetr pod kabát.

Osobní prosba na závěr: dejte vlně šanci, bude se o vás pěkně starat a nenechá vás v zimě mrznout :)

vlnene_kabaty_slowfemme.jpg
vlnene_kabaty_slowfemme302.jpg
vlnene_kabaty_slowfemme5.jpg
vlnene_kabaty_slowfemme92.jpg

O autorce

Tamara Bodnárová je módní návrhářka působící pod značkou TAM ARA. Původně bankéřka, která se rozhodla změnit profesi, aby ženám mohla přinášet oblečení z přírodních materiálů, které s nimi bude držet krok celý den a budou se v něm cítit sebevědomě a samy sebou. Tamara je vášnivá milovnice vlny a nejšťastnější je, když se zákaznice inspirují kouskem z její kolekce a přijdou si ho nechat vyrobit na míru dle svých potřeb.

Mezi její koníčky patří kromě nakupování látek také zajímavé jídlo, cestování a psi.