Udržitelné plavky do všech vod, moří a oceánů
Blíží se plavková sezóna a vypadá to, že letos budeme moci konečně vyrazit na pláž bez omezení. Je nejvyšší čas zjistit, z jakých udržitelných alternativ a materiálů si můžeme při nákupu plavek vybírat.
text: Diana Pavlíková // překlad, editace, korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // styling a produkce: Veronika Ohrádková // za zapůjčení plavek děkujeme PLOVE
Z jakých materiálů se běžně vyrábějí plavky?
Plavky, které běžně najdeme v obchodech, jsou vyrobeny ze syntetických materiálů. Takové materiály totiž částečně odpuzují vodu, a proto jsou vhodnější pro výrobu plavek. Používají se zejména tyto dva syntetické materiály:
Polyester – Vyrábějí se z něj zejména sportovní plavky, jelikož i přes jemnost je to stále dostatečně pevný materiál. Je také odolný vůči UV záření a chlóru. Polyester dobře absorbuje barvu, díky čemuž se na něj snadno tisknou vzory. Vzorované plavky jsou tak většinou vyrobeny z polyesteru.
Nylon – Tento materiál z polyamidových vláken je o něco jemnější než polyester a obvykle se kombinuje s elastanem, aby byly plavky pohodlné. Nejčastější kombinací je 80 % nylonu a 20 % elastanu. Vzory se na nylon mohou tisknout digitálně, při klasickém tisku se jinak barva při nanášení vsákne a rozteče. Také na rozdíl od polyesteru často není odolný vůči UV záření ani chlóru.
Oba tyto materiály jsou syntetické a vyrábějí se pomocí derivátů ropy. K jejich výrobě se proto použije mnoho energie a vody. Dalším mínusem je i to, že jsou nerozložitelné. V současnosti už však existují i udržitelné možnosti.
Tip: Sportovní oblečení vs. udržitelnost: nákup a péče
Tip: Polyester vs. udržitelnost: jak si stojí nejpoužívanější materiál současnosti?
Jaké udržitelné plavky dnes můžeme nalézt na trhu?
Nejběžněji se syntetický materiál pro výrobu plavek nahrazuje recyklovaným syntetickým materiálem:
Econyl – Jedná se o recyklovaný nylon, který se vyrábí z odpadních materiálů, jako například ze sítí vylovených z oceánů, pevných syntetických látek, koberců či průmyslového plastu. Využije se tak plast, který by plaval v oceánu nebo ležel na skládce, ale nikdy by se úplně nerozložil. Vyrábění recyklovaného materiálu je také energeticky méně náročné. Econyl je pevný materiál, který by měl vydržet věky. V každém případě se tento materiál dá donekonečna recyklovat, díky čemuž opětovně nepřispíváme k vyrábění dalších pro přírodu škodlivých syntetických materiálů.
Recyklovaný polyester – Určitě jste si v poslední době všimli oblečení z recyklovaného polyesteru, tedy ze 100% zrecyklovaných (většinou použitých) PET lahví. Jelikož se plavky vyrábějí ze syntetických materiálů, tento materiál je rovněž dobrá náhrada za nově vytvořený polyester či nylon a spojují se s ním stejné výhody a nevýhody jako u Econylu.
Ani recyklované materiály nejsou ovšem rozložitelné a stále jde o syntetické materiály. K jejich výrobě se však používají již nepotřebné materiály a tímto způsobem jim výrobci dávají druhou šanci. Jejich opětovná recyklace či upcyklace nám umožňuje používat již existující materiály. Pokud si tedy koupíte kousek vyrobený z recyklovaných syntetických vláken, je třeba také vědět, co s ním udělat poté, co ho už nebudete chtít mít v šatníku. Ideální by bylo, kdyby prodejci plavek poskytovali také možnost vrácení plavek, aby se opětovně mohly zrecyklovat na jiný výrobek.
Tyto recyklované materiály připomínají i problematiku mikroplastů. Jako každý syntetický materiál při praní vypouštějí mikroplasty, které dále končí ve vodě a nakonec i v oceánech. Plavky se však nepoužívají celoročně a udržitelní výrobci je vyrábějí z trvanlivých materiálů, většinou odolných vůči soli a chlóru, takže se často prát ani nemusí. Někteří výrobci doporučují prát jejich plavky v sáčcích, které mikroplasty zachycují.
Jak si vybrat udržitelné plavky?
Při výběru plavek se nedívejte pouze na materiál, ale také na to, jak a kým byly plavky vyrobeny. Značky vyrábějící plavky z udržitelných materiálů by měly být transparentní i v jiných oblastech. Na svých stránkách mohou mít uvedeno, kdo jejich plavky vyrábí a jaká je jejich celková filozofie v oblasti udržitelnosti. Také je třeba popřemýšlet nad tím, odkud plavky chceme koupit a jak daleko k nám budou cestovat. Je-li to ve vašich možnostech, zkuste si vybrat výrobce z domácího nebo alespoň z evropského trhu.
Domácí trh udržitelných plavek
BEKVÅM (Slovensko)
Značka Bekvåm je inspirována švédským minimalismem, do kterého se zakladatelka Martina Králová zamilovala už v mládí. Můžete tedy očekávat plavky jednoduchých stylů s minimalistickým designem. Plavky jsou z Econylu, který je vyroben z rybářských sítí vylovených prostřednictvím organizace Healthy Seas (rybářské sítě se loví převážně v evropských mořích). Tento materiál je dodáván přes spolupráci s firmou v Itálii. Značka Bekvåm zatím poskytuje pouze jednodílné plavky pro ženy a děti ve dvou barevných kombinacích.
PLOVE (Česká republika)
Na českém trhu značka Plove letos nabízí ECO kolekci plavek vyráběných lokálně přímo v České republice z italských materiálů. Všechny minimalistické střihy ve více barevných kombinacích jsou šity z 80 % recyklovaných polyamidových vláken a 20 % tvoří elastan. Materiál je ošetřen certifikátem OEKO-TEX® standard 100 a je odolný vůči chlóru a UV záření. Na blogu majitelky značky Plove také uvádějí, jak je třeba o plavky správně pečovat, aby vám vydržely co nejdéle.
OVERALL OFFICE (Česká republika)
Plavky jsou vyrobeny z regenerovaných nylonových vláken italské značky ECONYLⓇ. Oba typy plavek Spiral Bikiny a Spiral Swimsuit jsou v barevných variantách Caffe Latte a Pumpkin k zakoupení online na e-shopu značky.
Zahraniční (evropský) trh s udržitelnými plavkami
DEDICATED (Švédsko)
Dedicated je švédská udržitelná značka, která mimo jiné vyrábí i plavky z recyklovaného polyesteru. Na jejich materiál ze 100% recyklovaných PET lahví mají certifikát GRS, který prověřuje požadavky na materiál, vliv na životní prostředí či pracovní podmínky. Nabízejí výběr pro muže i ženy (dvoudílné i jednodílné plavky) v jedné barvě, na své si přijdou i milovníci vzorů. Plavky lze zakoupit přímo z jejich webové stránky, ale v Česku a na Slovensku máme možnost využít i služeb e-shopu Freshlabels, který tyto plavky nabízí.
Prodává Freshlabels
MYMARINI (Německo)
Německá značka Mymarini se sídlem v Hamburku se specializuje na etickou výrobu plavek. Nabízí několik střihů ženských plavek v jednoduchých barevných kombinacích vyráběných převážně z Econylu (nejčastější poměr je 82 % Econyl, 18 % elastan). Všechny modely jsou odolné vůči UV záření, soli a chlóru. Plavky jsou navrhovány v Německu a výroba spolu se získáváním materiálů probíhá v Evropě. Na domácím trhu nabízí plavky značky Mymarini e-shop Nila.
UND SWIMWEAR (Itálie)
Výroba plavek značky UND probíhá v Itálii, od získávání materiálů přes jejich recyklaci až po samotnou výrobu, díky čemuž vyprodukují méně oxidu uhličitého než jiné značky s výrobou sídlící v zahraničí. Jako materiály používají recyklovaný elastan a certifikovaný tyl, který vytváří jejich jedinečný síťovaný design na dvoudílných a jednodílných ženských plavkách.
ANEKDOT (Německo)
Anekdot je značka aktuálně sídlící v Berlíně, která šije spodní prádlo a plavky pro ženy ze zbytkového, nepoužitého materiálu. Jejich výrobky jsou tedy upcyklovány, nepoužívají však přitom již použité materiály, ale zbytky, které by jiné firmy vyhodily. Všechny jejich výrobky jsou ručně šité ženami v Berlíně a Polsku. Plavky šijí ze 78 % z Econylu a 22 % tvoří elastan, přičemž elastické gumy získávají z Londýna a sešívají je ze zbytků v továrně ve Spojeném království. Značka Anekdot nabízí různé střihy jednodílných a dvoudílných jednobarevných plavek.
MARGARET AND HERMIONE (Rakousko)
Rakouská značka Margaret and Hermione představuje evropskou spolupráci na udržitelných výrobcích. Jejich spodní prádlo a plavky jsou navrženy v Rakousku, ručně šité v Chorvatsku z materiálů z Itálie a vzory se tisknou v Německu. Při jejich výrobě ženských jednodílných a dvoudílných plavek různých střihů dbají i na sebemenší detail a kromě základních barev nabízejí i zábavné vzory. Plavky jsou vyráběny ze 78 % z recyklovaných polyamidových vláken (Econyl) z rybářských sítí a 22 % tvoří elastan.
STAY WILD SWIM (Spojené království)
Londýnská značka Stay Wild Swim lokálně vyrábí ženské plavky jednoduchých střihů a barevných kombinací z italského Econylu. Jejich malá továrna spolupracuje pouze s etickými dodavateli a zásilky zasílá výhradně v rozložitelném balení. Jejich cílem je v budoucnu zajistit cirkulaci v módním průmyslu – pracují na způsobu, jakým by mohly nechtěné kousky jejich značky vzít zpět a předělat na nové.
Další evropské značky, které prodávají udržitelné plavky:
Two Thirds (Španělsko): https://twothirds.com/
Poleit (Rakousko): https://poleit.net/
Inaska Swimwear (Německo): https://www.inaska-swimwear.com/
Casa Raki (Portugalsko): https://casaraki.com/
Laara Swim (Dánsko): https://laaraswim.com/
Pomalá móda postupně proniká i do světa plavek. V budoucnu se díky trvanlivým materiálům a možnosti opětovného recyklování syntetických materiálů budeme moci přiblížit k idei cirkulace v módě, což je jeden z ultimátních cílů udržitelné módy.