Zodpovědný šatník: 5 tipů, kde koupit etickou bílou košili
Bílá košile - tušíte správně, tento jedinečný kousek jsme si my, ženy, ve dvacátých letech vypůjčily ze skříní našich protějšků a ponechaly si ji tam až dodnes. Když jsem se loni rozhodla pro značné zredukování mé skříně a začala se zajímat o pomalou módu, stala se bílá košile mou věrnou společnicí pro jakoukoliv příležitost. Objevte se mnou její kouzlo spočívající v jednoduchosti a nadčasovosti. Nechte se inspirovat, kde a jak koupit nějakou eticky vyrobenou.
text: Martina Švejcarová // foto: Karo
Kde koupit a jak vybrat padnoucí košili?
V obchodech se to košilemi jenom hemží. Jak ale vybrat tu správnou? Mé tipy jsou:
Důležitý je už výběr obchodu. Vzhledem k tomu, že ji považuji za nadčasový základ šatníku, je pro mě její koupě drobnou investicí, která se mi však v průběhu let mnohokrát vrátí. Eticky vyrobenou košili v ČR nabízí např.
Další možností je buď ušití na zakázku (ale se švadlenou bych se poradila o výběru látky) nebo nákup v second-handu či swapu. I tam objevuji neonošené basic kousky. Chodím i do pánského oddělení, které určitě doporučuji nevynechávat. Mé oblíbené online secondhandy jsou Vinted, Unimoda, 1981 Second Hand. Pokaždé si dávám pozor na případné skvrny nebo zapranou barvu.
Neméně důležité je prozkoumat na košili cedulku od výrobce. Vybírám z přírodních materiálů jako je biobavlna nebo len. Naopak umělým vláknům se vyhýbám (polyester, nylon, akryl), protože špatně odvádí pot a jednou, až mi košile doslouží, se tato vlákna nerozloží.
Co nepodceňuji, je výběr střihu. Já preferuji lehce oversized rovný střih s límečkem a bez kapes. To je pro mě klasika. Na výběr jsou i ty více projmuté či s mašlí v pase, která zdůrazní tvar postavy.
Pozor si dávám i na barvu, protože není bílá, jako bílá. Na denním světle nejlépe zjistím, jestli je tón více chladný nebo teplejší. Po přiložení látky k obličeji a pohledu do zrcadla zjistím, zda-li mi barva svědčí.
O košili pečuji. Dodržuji instrukce pro praní i údržbu uvedené na cedulce. Košili se snažím prát co nejméně (častým praním se ničí vlákna), radši ji nechám doma v průvanu vyvětrat. Po vyprání v pračce ji pověsím na ramínko, nechám úplně proschnout a pokud je potřeba, lehce ji vyžehlím.
Jak předcházet žlutým skvrnám na bílých košilích? Skvrny se tvoří reakcí potu, deodorantu s obsahem hliníkové soli a pracího prostředku. Zde je pro mě důležitý výběr deodorantu i pracího prášku. Kde to jde, preferuji přírodní variantu. Vzniklé skvrny se dají lehce odstranit. Mým největším pomocníkem je žlučové mýdlo. Košili co nejdříve po příchodu domů namydlím a nechám přes noc “odležet”. Peru ji pak spolu s prádlem až druhý den.
Tip mé babičky: namáčet prádlo ve vaně (teplá voda a prací prášek) cca hodinu před samotným praním. Křídově bílá košile je pak zárukou! :)
Ráda si bílou košili oblékám do kanceláře, ve volném čase i pro speciální příležitost. Nejraději ji kombinuji s černými kalhotami rovného střihu nebo s džíny s vysokým pasem. Vím, že s tímto kouskem ve svém šatníku neudělám krok vedle. Mám ráda detail košile zpod svetru nebo mikiny a baví mě ohrnuté rukávy. Líbí se mi, že ji mohu nosit po celý rok a kombinovat ji se vším ze svého šatníku.
Další tipy, jak nosit bílou košili, najdete v článku o Základech šatníku: nadčasovosti ve 30 kouscích
Outfit č. 1: bílá košile // tenisky // černé džíny // ledvinka // kabát
Outfit č. 2: bílá košile // kabelka // džíny // sandálky // rolák // pásek
Outfit č. 3: černé džíny // kabelka // bílá košile // polobotky // bílý svetr
Bílá košile patří mezi mé nejnošenější kousky v šatníku – opravdu ji kombinuji na tisíc způsobů a pokud nevíte jak na to, doporučuji prohledat Pinterest. Pokud se vám nepoštěstí ji sehnat z druhé ruky a rozhodnete se do ní investovat, určitě nebudete litovat - univerzálnější kousek v mém šatníku neexistuje. Hezké nošení.
čtěte také
Fast vs. Slow Fashion aneb nový trend Instagramu
Víte, jak poznat kvalitní oblečení? Těchto 10 tipů vám pomůže
Vysněný vlněný svetr: 5 tipů pro jeho nákup