3 spôsoby ako prešiť klasickú pánsku košeľu
Text: Veronika Ohrádková // Fotografie: Alexandra Hrašková & Veronika
Každý rok skončí celosvetovo na skládkach viac než 100 miliónov ton textilu a oblečenia. Vyhadzujujeme čo sa nám viac nepáči, čo nie je trendy, alebo to čo je poškodené a nechce sa nám to opraviť. Pritom stačí tak málo a za pár minút si môžeme vytvoriť nový kúsok napríklad z klasickej pánskej košele.
Ako základ nám poslúži akákoľvek klasická pánska košeľa, s dlhým či krátkym rukávom. Výber farby či vzoru je na vás. Ja som tieto pánske košele našla v secondhande, každá z nich je 100% bavlnená a za symbolickú cenu.
1. KOŠEĽA S RUKÁVOM NA GUMIČKU
Začneme tým, že si pripravíme strih. Môžete použiť klasický strih na košeľu/halenku prispôsobený vašim mieram. Alternatívne, ak nemáte strih, pomôže vám obkreslenie košele / trička ktoré vám dobre sedí.
2. Z košele odpárame vrecká, odstrihneme rukávy a límec. Strih prekreslíme na košeľu a vystrihneme. Postupujeme ako pri klasickom šití, jednotlivé diely spájame krajčírskymi špendlíkmi a prišijeme k sebe.
3. Rukáv vznikol skrátením a zúžením dlhého rukávu košele. Zrušila som zapínanie na manžetu a miesto neho som vytvorila tunel s gumičkou, čo vytvára nariasený ‘efekt’.
4. Aby košeľa lepšie sedela v páse, v prednom aj zadnom diele sú pridané záševky.
2. ZAVINOVACIA KOŠEĽA S 3/4 RUKÁVOM
1. Postup je rovnaký ako pri prvej košeli. Z košele odpárame vrecká, odstrihneme rukávy a límec. Vychádzame zo základného strihu na halenku. Ja som v podstate len prekreslila svoju obľúbenú zavinovaciu košeľu, vystrihla a zošila.
2. Manžetku z rukávu som tento krát použila. Rukáv je skrátený a zúžený a manžetka je všitá z vnútornej strany.
3. Košeľa sa miesto zapínania na gombíky zavinuje opaskom, ktorý vznikol zošitím častí látky košele, ktoré sme pre strih nepoužili. Šírka 3 cm, ale pokojne si vystrihnite užší či širší.
4. Aby sa opasok dal previazať, na pravej strane košele je v oblasti pásu 4cm široká dierka, ktorou opasok previažeme.
3. NARIASENÝ TOP S MAŠĽAMI
1. Začneme odpáraním náprsného vrecka a odstrihnutím rukávov a límca.
2. Odmeriame si dĺžku topu - meriame od hrudníka po boky, prípadne kratšiu verziu.
3. Aby sme si riasenie zjednodušili použijeme riasiacu patku.
4. Najdôležitejším prvkom riasenia je mať ako spodnú niť nastavenú elastickú niť. Ako hornú niť som mala nastavenú klasickú niť na šitie bavlny a ako spodnú niť elastickú. Vďaka tomu bude top pružný. Rovným stehom potom prešijeme top po celej šírke.
5. Miesto rukávov som vymyslela zavezovanie na mašle, ktoré vznikli z látky z rukávov. Šírka každého zo štyroch pásov je 5cm, dĺžka 40cm. Nechajte si však +2-3cm látky na zahnutie a sklady.
6. Voilà, top je ušitý! Ak sa vám na prvý krát nepodarí, skúšajte ďalej! Prípadne modifikujte strih a pridajte krátke či dlhé rukávy. A hlavne, nech vám šitie robí radosť!