Ekologický úklid nemusí být strašák! Zapojte do něj i děti

Radši byste si četli knížku, vyrazili na výlet nebo si šli zacvičit. Pro mnoho lidí představuje úklid zátěž a stres, který jen ubírá čas a energii. Přinášíme vám proto tipy, jak ho zvládnout ve větší pohodě.

text: Hana Šiková // editace & korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // za spolupráci děkujeme BIOOO


Jak na EKOLOGICKÝ úklid? Dobrý plán je základ

Nebuďte na to sami. Starost o společný prostor by neměla být zodpovědností pouze jednoho člena domácnosti (a to i v dnešní době převážně ženy). Všichni, kdo v ní žijí, nesou podíl na jejím fungování. Vypracujte společně plán, kdo uklidí jakou část. Neberte to však jako „pomoc“, laskavost, kterou vám ostatní prokazují. Domácnost je týmový projekt.

Zapojte děti.

Děti nesou rády za něco zodpovědnost. Poskytněte jim prostor, čas a návod na úklid jedné části bytu – a nechte to na nich. Přizpůsobte velikost a náročnost jejich věku. I předškolák zvládne zametat, školák si poradí s vysavačem a puberťák si může zvolit větší prostor a o ten se kompletně postarat. Když to nebude dokonalé, neopravujte to po nich, učí se tak převzít plnou zodpovědnost i za případné nedostatky.

Zvolte si strategii.

Existují dvě hlavní možnosti: postupný úklid rozložený do kratších úseků nebo jednorázový maraton. Obě mají své přednosti a ani jedna není špatná. Existuje nepřeberné množství již vypracovaných plánů a strategií, které si můžete přizpůsobit.

Obraťte se na profesionály.

Pokud si to můžete dovolit a úklid je něco, co vám nepřináší žádné uspokojení, zaplaťte si úklid. Není to žádná ostuda, ušetříte vaši energii a čas a dáte někomu vydělat. Navíc profesionál bude pravděpodobně hotov za kratší dobu než amatér.

Zkuste „adventní” kalendář naruby.

Každý den odložte nějakou věc, kterou po svátcích darujete nebo vyhodíte. Vstoupíte do nového roku bez zátěže zbytečných věcí, které navíc můžou udělat radost někomu dalšímu.


Praktické tipy pro samotný úklid

1. Nepotřebujete zvláštní produkt na každou jednotlivou plochu. Výrobcům úklidových prostředků se povedlo nás přesvědčit, že koupelnové kachličky vyžadují odlišnou péči od těch kuchyňských. Přitom je ale chemické složení výrobků prakticky stejné a liší se jen koncentrace. Velcí minimalisté si vystačí s octem a sodou. Můj arzenál je popravdě o trochu větší:


2. Vybírejte přírodní drogerii. Standardní čističe jsou plné nebezpečných chemikálií v silných koncentracích, které nesvědčí ani přírodě, ani nám. Přírodní drogerie je šetrná k lidskéhomu zdraví i planetě. V redakci nejradši nakupujeme na BIOOO.cz, kde na jednom místě nalezneme široký sortiment výrobků pro každý typ úklidu. Tým BIOOO navíc pečlivě kontroluje každou složku produktu a transparentně s nimi seznamuje své zákazníky.

3. Zaměřte se na zdraví, ne na okrasu. Úklid není nedůležitý, zbavovat se prachu a předcházet plísním je zásadní pro naše zdraví. Uspořádaný prostor zase prospívá naší psychické pohodě. Ozdoby jsou jen třešnička na dortu – stejně jako ta ale nejsou to nejdůležitější. Nevyčerpejte se zbytečně kvůli přehnaným očekáváním.

Čisticí prostředky koupíte na BIOOO.cz


4. Nepodceňujte mechanickou sílu. Drátěnka a zubní kartáček jsou výbornými pomocníky na odolné a špatně dostupné nečistoty. Navíc dostane starý kartáček nové využití.


5. Postupujte zeshora dolů. Není nic horšího, než když se na čerstvě setřenou podlahu snese roční prach z poličky. Samotné vytírání ráda nemám – ale když je to ten poslední krok, nese s sebou až kouzelný pocit úspěchu a dokončené práce.


6. Zeptejte se internetu a zkoušejte různé postupy. Pokud již nějakou dobu uklízíte, máte pravděpodobně své oblíbené postupy. Pokud ne, možná si nejste jistí, jak se s některými typy úklidu vůbec popasovat. Naštěstí žijeme v době nekonečného množství infomací. Když si nejsem jistá, jak některý druh špíny dostat dolů, zapojím vyhledávání a většinou najdu alespoň 5 způsobů, které by mě ani nenapadly.


7. Udělejte si uklízení příjemné. Pusťte si oblíbené album nebo podcast, pohodlně se oblečte, připravte si čaj a sušenky na průběžné doplňování energie. Počítejte s tím, že vás úklid unaví a naplánujte si po něm odpočinek.


Co dělat po úklidu?

  • Hned po dokončení úklidu ho zreflektujte. Kolik času vám trval? Jaké části byly nejhorší a jaké naopak lepší, než jste čekali? Co můžete příště udělat efektivněji? Kterou část byste nejradši předali někomu jinému? Závěry si sepište (stačí heslovitě, nemusíte psát žádné eseje ani podrobné reporty; opravdu důležité je to ale udělat ještě za čerstvé paměti) a pošlete sami sobě pro příště – například upomínkou v kalendáři.

  • Užijte si plody své práce. Zapalte vonnou svíčku, dejte si pleťovou masku, uvelebte se pod dekou a odpočívejte.

Uklízejte pro sebe a pro svou pohodu, ne proto, že se to od vás čeká. Žádná návštěva, která k vám zavítá, vám nepřijde zkontrolovat, zda máte setřený prach na rámech dveří (a pokud ano, zvažte, zda je příští rok zvát znovu). Hlavně klid v duši!

BIOOO

BIOOO je největší český obchod nabízející přírodní kosmetiku, ekodrogerii a zdravé potraviny. Za chvíli oslaví své patnácté narozeniny a kromě e-shopu najdete v Praze a Brně i pět kamenných prodejen. Široký výběr zaručuje, že vždy najdete správný produkt. Zároveň je BIOOO transparentní a každou složku najdete popsanou a ohodnocenou z hlediska přijatelnosti v přírodní kosmetice. BIOOO není jen o produktech, ale o komplexním přístupu k přírodním produktům – kromě své obsáhlé encyklopedie složek nabízí i vzdělávací kurzy ve své BIOOO Akademii.