Jógamatka a její výběr s ohledem na udržitelnost
Jóga je čím dál populárnější druh pohybu, pro někoho spíše životní styl či dokonce filozofie. Její výhodou mimo jiné nepochybně je, že pro jógovou praxi nepotřebujete kromě vlastního těla a pružného oblečení nic jiného než podložku, tzv. jógamatku (z anglického yoga mat). Ta tedy jako jediná pomůcka značně nabývá na důležitosti.
text: Hanka Křivková // foto: Alexandra Hrašková // modelka: Hanka Křivková // editace a korektura: Lili Nguyen // za barterovou spolupráci děkujeme značce pepe & wolf // za zapůjčení oblečení pro focení děkujeme značce Kinoko
Podložka jako hlavní hrdinka
Podložka by vás měla podržet v jakékoli ásaně. Měla by poskytnout měkčí podloží pro vaše klouby, zabránit kontaktu se špinavou zemí či podlahou a zároveň z části izolovat vaše tělesné teplo. Může být také módním či interiérovým doplňkem a především vaším bezpečným místem. Její pečlivý výběr tedy není zásadní jen z hlediska udržitelnosti. Zároveň však právě ta může hrát hlavní roli při rozhodování, jakou si pořídíte.
Materiál jógamatky
Různé materiály mají různé funkční vlastnosti. Některé jsou pevnější, některé pružnější, některé náchylné, jiné odolné. Od klasických umělohmotných se dnes pomalu ustupuje kvůli jejich možné zdravotní závadnosti a ekologické zátěži. Doporučujeme si pečlivě zjistit, jaké látky karimatka obsahuje a poté si o nich něco přečíst.
Zpozornět bychom měli obzvláště, pokud podložka vyloženě toxicky zapáchá. Pravděpodobně totiž obsahuje škodlivé ftaláty, které slouží jako změkčovadla pro vyšší elasticitu materiálu. Taková podložka pak není vhodná pro každodenní jógovou praxi, kdy se při blízkém kontaktu s ní nadýcháte výparů.
Pokud ji však doma už máte a cvičíte jen občasně nebo je z kvalitnějšího materiálu, který není příliš cítit, nemusíte ji hned nutně vyhodit a kupovat novou. Až vám doslouží, nezapomeňte ji buď zrecyklovat (pokud to jde) nebo nějak zužitkovat - například jako podložku na pláž nebo jako další vrstvu pod matraci pro hosty.
Pokud chcete koupí zanechat co nejmenší uhlíkovou stopu a zároveň zajistit zdravotní nezávadnost podložky, zkuste zvolit korkovou nebo z přírodního kaučuku. Oba jsou považovány za vysoce udržitelné. Korek je měkký materiál s dlouhou životností, který se sklízí z kůry starých korkových dubů.
Přírodní kaučuk je velmi elastický a dokonce antibakteriální materiál, který se rovněž extrahuje ze stromů v podobě lepkavé tekutiny. Ani korek, ani přírodní kaučuk nemá na svědomí kácení stromů, naopak se díky jejich využívání výsadba stromů zvyšuje. Tyto materiály jsou vhodné pro všechny styly jógy.
Dalším přírodním materiálem je juta, lýkové vlákno, které se však nedoporučuje pro dynamické cvičení a také se z něj mohou uvolňovat drobné částečky. Velmi příjemné jsou jógamatky se semišovým povrchem (často z recyklovaných pet lahví). Ten může za sucha trochu klouzat. Čím více se potíte, tím se jeho přilnavost zvyšuje, proto je tento materiál vhodný pro dynamické styly jógy či jiného cvičení, nebo do tepla. Můžete to však obejít i tím, že na povrch zlehka rozprášíte trochu vody.
Péče o podložku na jógu
Samozřejmě nejudržitelnější nákup je ten s dlouhodobým užitkem. Proto je dobré zajistit dlouhou životnost podložky vhodnou údržbou. Každý materiál vyžaduje trochu jinou péči, není tedy univerzální rada, jak se o tu vaši správně starat. Každý výrobce by návod k údržbě měl uvádět v popisu výrobku nebo na svých stránkách, tak nakonec poznáte i kvalitní značku. Obecně lze říci, že je dobré nechávat podložky zejména po dynamičtějších praxích vyschnout a vyvětrat předtím, než je srolujete a případně uložíte.
Antibakteriální podložky není třeba nějak více čistit, jiné postačí například lehce očistit od potu hadříkem navlhčeným ve vodě, do níž můžete přidat kapku octa. Některé obchody nabízí i šetrné čističe na přírodní bázi, přímo určené pro jednotlivé druhy materiálů. Dejte pozor na obsah olejů, některé materiály s nimi reagují.
Vnější krásu nepodceňovat
Oproti funkčním vlastnostem může design působit doslova povrchně, přitom umí zásadně ovlivnit, jak dlouho nám jógamatka vydrží. Zejména barva může být kamenem úrazu. Pokud zvolíte světlý povrch, je velmi pravděpodobné, že po půl roce používání už bude podložka vypadat značně opotřebovaně. Záleží samozřejmě na tom, jestli ji používáte jen pro domácí praxi, nebo ji taháte všude možně. V tom druhém případě bychom doporučili vybrat si takové barevné provedení, na kterém nebudou případné šmouhy vidět.
Devadesát-šedesát-devadesát
Míry jsou také hodné zamyšlení. Opět záleží, jak plánujete podložku využívat. Máte-li v plánu cvičit doma podle videí z internetu, klidně si dopřejte silnější vrstvu. Na trhu najdete jógamatky o tloušťce nejčastěji od 1 mm do 4 mm, ale dá se pořídit i centimetrová. Je-li podložka tenká, snadněji se sbalí a je zpravidla lehčí a přenosnější, naopak silná je zase měkká a poskytne tak lepší termoizolaci a ochranu kloubům.
Nemusí nutně platit, že na cesty je zkrátka určená milimetrová a tečka. Pokud ji s sebou berete například na dovolenou, kde na ní máte v plánu zdravit slunce na kamenité pláži, možná uvítáte, když vám podložka terén trochu vyrovná a zpříjemní.
Nebo pokud naopak víte, že lítáte zásadně „na lehko“, jistě si zvyknete i na slabší vrstvu a intenzivnější kontakt s podkladem vám může dokonce pomoci se více uzemnit.
Lokální značky jógamatek
Pokud chcete nakoupit jógamatku udržitelně, můžete zvážit i náročnost dopravy a pořídit ji u lokálních výrobců z Česka nebo Slovenska, čímž podpoříte i domácí ekonomiku. Tyto značky navíc zpravidla dbají na etické podmínky pracovníků i na udržitelné získávání a kvalitní a bezpečné zpracování materiálů. Není to ovšem pravidlem, některé firmy se tváří jako místní, ale mohou mít výrobny v Asii, kde je velmi těžké dohlížet na výrobní proces. Z českých a slovenských značek doporučujeme například Ananasana, Korkie, Tvá Láska, Dhaara nebo Aryama, Pepe & Wolf či Karma Passion. Tyto značky vynikají svými vizemi a myšlenkami.