Pokojovky z druhé ruky a fenomén plant parentingu
Ach ti mileniálové! Žádné závazky, panická hrůza ze zodpovědnosti, ale když jde o pokojovky, to je jiná. Rostliny totiž představují jedinečný způsob, jak se starat o něco živého, s relativně nízkými nároky na čas i finance. A to také díky oblíbenému směňování rostlin. Pokud nechcete podporovat masovou produkci a jste ochotni pro svůj úlovek cestovat i přes půl města, podlehli jste novému trendu - květinám z druhé ruky.
text: Gabriela Dittrichová // editace: Lili Nguyen // korektura: Kristýna Zaňková // foto: Alexandra Hrašková // na návštěvě u Zuzky a Tomáše z Dej mi pokojovku
I díky vám dostala tato autorka za svou práci férově zaplaceno.
ROSTLINY POMÁHAJÍ DOMA I V DOMOVECH
Rostliny mají blahodárný efekt na psychiku, uklidňují a zároveň přinášejí část přírody k nám domů. Pozitivního účinku rostlin jsou si vědomi i ti, kteří rostliny dostávají k seniorům. Takto například vyzdobila květinami z interiérů velkých firem několik domovů Lucie Šátková, zakladatelka Second Handed Flowers. Další organizací, která chce rozzářit domovy seniorů, je Haenke. Společně s nadací Krása pomoci vybírají skrze Donio prostředky na pořízení a doručení rostlin babičkám a dědům. Na sbírku #Rostlinyseniorum můžete přispět i vy!
Haenke také vzdělává o životě s rostlinami. Jak mnoho médií poukazuje, pokojovky se staly novými závazky. Pěstují v mileniálech pocit zodpovědnosti, jsou finančně dostupnější než například nemovitosti a mají často nižší požadavky na péči než mazlíčci. I proto dnes tvoří téměř třetinu pěstitelů lidé ve věku 18-34 let.
SMĚŇOVÁNÍ KYTEK ŠETŘÍ PENÍZE I PLANETU
S boomem pokojovek eskaloval také trh s rostlinami z druhé ruky. Tou největší online skupinou v ČR je GREEN SWAP (výměna rostlin). Přes 19 tisíc členů zde směňuje své úlovky a dokazuje tím, že jsme stále národem zahrádkářů, byť se našimi záhony staly květináče a podmisky. V Praze pořádá rostlinnou štafetu i Lenka Hrubá, majitelka obchodu Zahrada na niti. Vyměňování rostlin má další pozitivní dopad - tvoří komunitu. Díky kytkám tak můžete poznat nové lidí a navázat přátelství.
Zachraňováním rostlin nejenom ušetříte, ale také snížíte dopad na životní prostředí, protože spolu s masovou produkcí v módě roste i nadprodukce v pěstitelství. Rostliny se často pěstují ve velkém množství, s chemickými hnojivy a dováží se přes půl světa. To všechno zvyšuje uhlíkovou stopu, takže směňování kytek je rozhodně ekologičtější variantou.
HOLKY, CO VĚDÍ, JAK VYZRÁT NA POKOJOVKY
Během posledních let se objevil bezpočet nadšenců do pěstování rostlin, díky čemuž vzniklo i několik organizací, jež rostlinám věnují potřebný čas i péči a pak je prodávají dál. Zároveň vzdělávají své tisícovky followerů a snaží se nadchnout do pěstování rostlin i ty, kteří dokážou pohřbít i kaktus. To je případ Anet, Rozi a Zuz, které společně založily Pokojovky. Holky vydaly už dvě knihy, v nichž čtenářům přibližují, jak se o rostliny správně starat. Možná znáte také Kvítka v bytě. Veronika a Nikol ve svém brněnském ateliéru pěstují pokojovky, tvoří keramiku a v létě si pořídily zahrádku. Jsou autorkami stejnojmenné knihy a v příštím roce se chystají vydat další publikaci.
ROSTLINY NÁS UČÍ ZPOMALIT
Byť jejich popularita vzrostla z velké části díky Instagramu, pokojovky pomáhají dělat přesný opak - odpojit se od sociálních sítí, obrazovek, digitálního světa a namísto toho se chvíli plné soustředit na vodu, vzduch a zemi a jen pozorovat, jak před očima vzniká něco nového. Pak se mezi majitelem a rostlinou vytváří silné pouto, které stojí za vznikem termínu plant parenting, tedy rostlinného rodičovství.
Obliba rostlin se šíří také díky plantfluencerům, kteří ovlivňují, jaké kytky jsou právě in. Není tedy divu, že #monsteramonday má už téměř půl milionu zmínek na sociálních sítích. Instagram a pokojovky k sobě prostě patří!
Ať už je vám 15 nebo 50, máte doma jednu kytku nebo nespočet druhů, vězte, že v tom nejste sami. Rostliny jsou trendem, který si zamilujete. A proto neváhejte, přidejte se do swapových skupin a nezapomeňte svůj nový přírůstek sdílet na Instagramu. A nebo ne, jen nerušeně sledujte, jak se vám před očima rodí nový život. A již brzy z vás bude hrdý plant parent. Nebo už jím jste?