20 tipů, jak nahradit jednorázové výrobky v domácnosti

Ještě na počátku roku 2020 byla diskuze na téma nahrazování jednorázových výrobků na denním pořádku. S příchodem pandemie se vše změnilo. V obchodech je opět balené ovoce, zelenina a pečivo, používáme jednorázové rukavice a roušky. Množství nejen plastového odpadu se tak za poslední rok několikanásobně zvýšilo a mnozí mluví o plastové pandemii

Nikdo není dokonalý a všichni se společně učíme, jak jednorázové výrobky v domácnosti nahradit. Naším cílem nemusí být 100% proměna domácnosti ze dne na den. Stačí na to jít postupně a od lesa. Abychom vám to usnadnili, připravili jsme pro vás náš zero waste swap.


text: Karo // foto a grafika: Veronika Ohrádková // editace a korektura: Lili Nguyen // za spolupráci děkujeme firmě Econea


1. PŘÍBOR

Už nějakou tu dobu si v kabelce nosím vlastní příbor (na vše mi stačí lžíce). Pokud pořádáte piknik, zkuste se zamyslet nad tím, zdali opravdu potřebujete plastové vidličky a nože. Na trhu je nyní mnoho alternativ – třeba dřevěné nebo z recyklovaného bambusu.

15.jpg

2. PAPÍROVÉ UTĚRKY

Odhozením papírových utěrek ročně vytvoříme 254 milionu tun odpadu. Po vzoru babičky na utírání používám staré bavlněné tričko, které stačí vždy večer vyprat v octové vodě. Hledáte-li méně náročnou variantu, doporučujeme například tyto pratelné kuchyňské žínky.

11.jpg

3. ŠAMPON

Klasický tekutý šampon v plastové lahvičce opustil mou koupelnu již před několika lety. Nyní si kupuji pouze ten tuhý, bezobalový, po kterém nezbyde vůbec nic. Na trhu je jich již obrovské množství a zero waste variantu můžete vybírat mezi tuhými a práškovými šampony.

13.jpg

4. BRČKA

Brčka již od dětských let nepoužívám, takže jsem do jejich udržitelnějších alternativ nikdy neinvestovala. Na trhu jsou však novinky ve formě stébla, kovu nebo skla. Tato brčka z českého skla navíc i úžasně vypadají a odnikud k nám nemusela cestovat.

9.jpg

5. ČISTICÍ PROSTŘEDKY

Jeden přípravek na podlahu, druhý na sklo, třetí na vanu a umyvadlo – také jich máte tolik vyskládaných na poličce v koupelně? Všechny jsou navíc pěkně chemické (další informace, test mycích prostředků) a zabalené v plastových nádobách. Já nedám dopustit na kombinaci octu, sody a citronu (vysvětlení chemické reakce). Jedlá soda funguje jako nejlepší pohlcovač pachů. Kromě toho má i vlastnosti jemného čisticího prášku s univerzálním použitím v koupelně i jinde v domácnosti. V kuchyni si ocet lehce poradí s mastnotou, pomůže při dezinfekci povrchů a v koupelně ho využívám při odstraňování vodního kamene nebo zápachu.

24.jpg

6. MIKROTENOVÉ SÁČKY

Mnoha lidem vadí, že si je při odchodu na nákup zapomenou doma. Já mám sáčky svázané gumičkou do ruličky, kterou snadno přehodím z batohu do kabelky podobně jako peněženku nebo klíče.

14.jpg

7. ZUBNÍ KARTÁČEK

Tady potřebuji pomoc já od vás. Vyzkoušela jsem bambusový, ale nevyhovoval mi. Po této zkušenosti bych doporučila koupi konzultovat s vaší dentální/m hygienistkou/tou či zubařkou/em. Už i mezi bambusovými kartáčky je dnes poměrně široký výběr. Jednotlivé varianty se liší svými vlastnostmi. Vyzkoušet můžete například tento bambusový kartáček ze 100% obnovitelných zdrojů. Sehnat se dá s různě tvrdými štětinami.

7.jpg

8. DÁMSKÉ HYGIENICKÉ POTŘEBY

Češky každý rok nakoupí okolo 680 milionů tampónů a vložek, přičemž jedna vložka se rozloží za 500 až 800 let. To jsou opravdu děsivá čísla. Celosvětově menstruační pomůcky, jako jsou vložky, tampóny či intimky, vytváří obrovské množství odpadu. Není tedy divu, že se začala objevovat celá škála fungujících a cenově dostupných alternativ. Pokud vám nikdy nevyhovovaly tampóny a dáváte přednost vložkám, menstruační kalhotky jsou jasnou volbou a navíc jsou mnohem pohodlnější – nijak se při nošení neposouvají a během menstruace se nemusíte bát o své běžné prádlo. Naši zkušenost s menstruačními kalhotkami jsme vám sepsaly do článku.

21.jpg

9. BALENÍ SVAČINY

Lepší než jednorázová potravinová fólie je krabička nebo povoskovaný ubrousek. Svačinu do něj můžete balit opakovaně, po použití ho stačí jen oprat. Pomůže vám i při uskladnění odkrojků potravin.

20.jpg

10. OPAKOVATELNÁ LAHEV A KELÍMEK NA KÁVU

Myslím si, že s benefity opakovatelné lahve jsme se už všichni seznámili. Uzavření kaváren mě však přimělo koupit si To Go kelímek na kávu. A jestli si ho nezapomínám? Beru si ho s sebou vždy, když jdu cíleně na kafe s kamarády. Stačí, že ho mám na poličce, a tedy stále na očích.

17.jpg

11. ODLIČOVACÍ TAMPONY

Na trhu existuje nepřeberné množství odličovacích prostředků. Pokud ke své večerní rutině potřebujete odličovací tampony, zkuste ty jednorázové nahradit těmi pratelnými. Hledáte-li už hotové řešení, pořídit si můžete třeba sadu tamponků v síťovce z biobavlny.

19.jpg

12. ŽILETKY

Mám velmi citlivou pokožku, takže jsem se ke koupi kovové žiletky odhodlávala docela dlouho. Ale nebylo se čeho bát. Chce to sice cvik a grif, ale práce s ní je velmi jednoduchá. Pokud teprve začínáte, vše potřebné najdete v této zero waste sadě na holení.

12.jpg

13. BALICÍ PAPÍR

Slyšeli jste už o japonské technice balení dárků furoshiki, kdy předmět balíte do kusu látky? Už žádný balicí papír, který putuje zbytečně do koše! Alternativou může být i zbylý papír, do kterého se v květinářství balí řezané květiny, skleničky, sáčky nebo noviny.

22.jpg

14. HOUBIČKA NA NÁDOBÍ

Znáte lufu? Domovem lufy válcovité, odrůdy tykve, jsou tropy. Z dozrálých plodů se vyrábí přírodní houby jak na znečištěné povrchy, tak i na lidskou pokožku. Díky svému 100% přírodnímu původu ji můžete kompostovat i v domácích kompostérech.

4.jpg

15. TYČINKA DO UŠÍ

Rozložitelné a opakovatelné – i takové mohou být tyčinky do uší. Pokud je využíváte například při lakování nehtů, můžete využít bambusové rozložitelné tyčinky, pro uši a make-up dobře poslouží znovupoužitelné tyčinky.

5.jpg

16. LÁTKOVÉ UBROUSKY

Také už se těšíte, až budete moci pozvat přátele na večeři? Zkuste příště nahradit papírové ubrousky těmi látkovými. Po použití je stačí jen vyprat.

18.jpg

17. KARTÁČ NA MYTÍ NÁDOBÍ

Výhodou tohoto dřevěného kartáče na nádobí je jeho výměnná hlavice se štětinami z agáve. Až doslouží, můžete ji zkompostovat.

18. NÁKUP DO VLASTNÍ SKLENICE

Ne všude je možné nakupovat bez obalu. Pokud to však jen trochu jde, tuto variantu upřednostňuji.

23.jpg

19. JEDNORÁZOVÉ PLENY

Víme, že jejich neustále praní a vyváření stojí mraky času. Vaše miminka a příroda vám však poděkuji. Zkuste zvolit látkové pleny.

10.jpg

20. ZUBNÍ PASTA

Ani ta dnes neexistuje už jen v podobě tuby. Na trhu je nyní nabídka třeba tablet nebo past ve skleničce.

6.jpg

EXTRA TIP: TOALETNÍ PAPÍR

Dlouho jsem kupovala velkou sadu balenou po šesti a více kusech. Než jsem si uvědomila, že mi po nich vždy zbyde igelitový sáček. Nyní se snažím hledat alternativy především v podobě klasický toaletních papírů balených po jednom v papíru, které koupím běžně v supermarketu.


Držíme vám palce, ať už si zvolíte jakoukoli možnost.


16.jpg

LÍBÍ SE TI PRÁCE SLOW FEMME? PODPOŘ NAŠE AUTORKY.