Firemní dárky jinak. Z recyklovaných materiálů a chráněných dílen
Propiskám a klíčenkám odzvonilo. Nejlepší firemní dárek je ten, který potěší obdarovaného a nezatíží planetu. V ideálním případě organizace jeho koupí podpoří lokální výrobu nebo lidi s hendikepem.
text: Anna Jurečková // editace & korektura: Lili Nguyen // foto: Archiv značek
Kolikrát za život jste dostali propisku nebo klíčenku s logem společnosti? A jak dlouho (pokud vůbec) jste je používali? Reklamní předměty jsou nedílnou součástí marketingové strategie značky. Často se však jedná o věci zbytečné a neekologické, které obdarované nemusí nutně potěšit. Z uvědomělejšího přístupu některých firem a vzniku nových projektů je však vidět, že se pojetí tohoto segmentu postupně mění.
Téměř každý dodavatel reklamních předmětů dnes nabízí i jejich ekologické varianty. Zákazník tak na jejich stránkách najde psací potřeby z pšeničné slámy, bambusu nebo papíru. Tyto předměty jsou však zpravidla o několik korun dražší. Co se na první pohled zdá jako nepatrná částka, může při velkém objemu zakázku výrazně zdražit. Například skupina Veolia uvádí, že na firemní předměty putují ročně vyšší stovky tisíc korun.
Koncept udržitelnosti už navíc dávno není jen o materiálu. Roli hraje i využitelnost nebo recyklovatelnost a celá řada dalších aspektů týkajících se například výroby a distribuce produktů. Zatímco propiska za pár měsíců dopíše a vyhodíme ji do koše, uvědoměleji vybrané předměty mohou sloužit několik let. V ideálním případě tak udělají radost obdarovanému, nezatíží planetu, ale také pomohou tomu, kdo je vyrobil.
Markéta Borecká, zakladatelka projektu Forewear
„Je pravdou, že za svůj život se mi do rukou nedostalo mnoho reklamních předmětů, které by mne zaujaly a chtěla bych je používat. Většinou se jednalo o plast s nevkusným potiskem a velkým logem. Co mě opravdu nepotěšilo, byla nevyžádaná propisovací tužka s vyrytým mým jménem a příjmením zaslaná poštou, vůči čemuž jsem se musela ohradit u odesílatele. Co se mi naopak líbilo, byl vak na záda Prague City Tourism, který byl z kvalitní nebělené bavlny s vysokou gramáží a decentním potiskem.“
Dárek se společenským přesahem
„Klíčenka nebo placka může být vyrobena z plastu za nedůstojných podmínek v Číně, nebo ji může vyrobit v Česku zaměstnanec v sociálním podniku, který dává práci lidem s mentálním postižením. Kávu mohou napražit neslyšící cukráři, květiny do firmy uvázat ženy s epilepsií. Firemní dárek zkrátka může být takový, u kterého přesně víte, kdo a za jakých podmínek ho vyrobil,“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti a e-shopu Nakup na Dobro.
Dodává, že podobné smýšlení se dnes nesmí týkat jen společensky odpovědných firem, ale každého, komu záleží na tom, abychom na naší planetě dál vedli kvalitní život. E-shop s udržitelnými dárky, jejichž koupě podpoří lidi s hendikepem, založila minulý rok v srpnu a udržitelnost naplňuje svým provozem ve všech aspektech.
Firemní dárky jinak: Recyklovaný kelímek z kávové sedliny / Dárkový voucher - výcvik budoucích asistenčních superpsů v Pestré psí školce / Kniha Pěstujeme ve městě / Voucher Nakup na Dobro
„Balíme zero waste do již použitých papírových krabic, vyrábíme si vlastní skart ze starého papíru, samozřejmostí je papírová lepenka a třešničkou na dortu je 100% bezemisní ekologická doprava, kterou navíc díky exkluzivnímu partnerství s DPD zákazníkům nabízíme zcela zdarma, a to bez limitu na hodnotu objednávky,“ vysvětluje Mádlová s tím, že podobný e-shop a komplexní přístup v oblasti udržitelnosti v segmentu firemních reklamních dárků i e-commerce v Česku doposud chyběl.
„V loňském roce jsme v závěru vánoční sezony v Nakup na Dobro zprocesovali desítky firemních zakázek od firem jako T-Mobile, Tchibo, EXPOBank či Flixbus. Společnost Google u nás nakoupila dárkové vouchery na Nakup na Dobro pro své partnery. Výběr dobra tak nechala na nich. Vouchery jsou vůbec oblíbenou položkou,“ potvrzuje trend Mádlová.
Originální, ekologické i prospěšné dary
Podobný koncept jako Nakup na Dobro přináší i projekt Forewear. „Snažíme se o změnu v oblasti propagačních předmětů. Ukazujeme, že mohou být praktické, designové, vyrobené z udržitelných materiálů a navíc v českém sociálním podniku. Vznikají tak jedinečné, hravé výrobky, které lidé rádi používají každý den,“ nastiňuje filozofii zakladatelka Markéta Borecká.
Produkty ušité v chráněné dílně jsou vyrobené z nevyužitého textilu, který v projektu potisknou vlastními návrhy dle představ a barev firmy, která chce výrobky odebrat. Švadleny s duševními onemocněními pak podle zadaných střihů ušijí recyklované výrobky v podobě zápisníků, organizérů, tašek nebo obalů na knihy. Chystanou novinkou je jednoduchý batoh z recyklované textilie.
Společnosti předměty objednávají nejčastěji na Vánoce, častými příležitostmi jsou ale také firemní výročí, konference, ocenění za dobrovolnické aktivity a balíčky pro nové zaměstnance. Minimální množství u limitované edice ‚obrandované‘ pro jednu firmu je 300 kusů, každá kolekce má unikátní design vytvořený na míru zadavateli. Portfolio firemních zákazníků Forewear není malé, dokazuje tak, že čím dál větší množství z nich záleží na udržitelnosti a pozitivním dopadu.
„Našimi odběrateli jsou často organizace, které mají vyčleněný rozpočet na propagační předměty a firemní dárky a záleží jim na odpovědném chování, často mají oddělení CSR nebo se zajímají o principy cirkulární ekonomiky. V některých firmách také pomůžeme zorganizovat sběr oblečení mezi zaměstnanci pro charitativní obchůdky, což je taková naše doplňková osvětová aktivita,“ uvádí Borecká a dodává, že před pandemií se objem zakázek ročně pohyboval kolem 12.
Na ekologii v kombinaci se sociálním přesahem sází také chráněná dílna Ezop. Zákazníkům včetně firem nabízí designové výrobky z vegan a re-use kůže, nahřívací polštářky plněné pohankovými slupkami a vlastnoručně vypěstovanou levandulí nebo přesazovací podložky. Při výrobě těchto produktů klade důraz na využívání recyklovaných materiálů a ekologických obalů, používání energeticky úsporných spotřebičů a eliminaci vzniku odpadů. "Na mýty o limitech chráněných dílen rovnou zapomeňte – pro firmy vyrábíme už od desítek kusů, ale nezalekneme se ani velkých zakázek," říká Darina Uhříková.
Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia
„Reklamních předmětů máme několika typů – pro obchodní partnery, významné zákazníky i zaměstnance. Drobné předměty pro děti, návštěvníky našich objektů a zákaznických center se rozdávají průběžně během celého roku. U všech kategorií se v posledních letech snažíme prosazovat principy udržitelnosti: usilujeme o maximální omezení obalů, zejména plastových, nakupujeme spíše lokální produkty, pokud je to možné, upřednostňujeme recyklované materiály.“
Tipy na firemní dárky
Korporát, startup a marketingová agentura. Jak se liší přístup k firemním dárkům?
Barbora Kebzová, Marketing Manager ve StartupJobs
Firemní dárky ve StartupJobs vymýšlíme primárně tak, aby měly smysl a skutečně obdarovanému udělaly radost. To je ostatně typické pro všechny startupy. Na přípravě dárků se u nás podílí marketingový tým, ale i náš zakladatel Filip. Každý z nově přijatých kandidátů u nás v týmu třeba dostane startovací balíček, ve kterém je obvykle největším hitem naše brandová čtvrtkilová čokoláda, která potěší snad každého. Zatímco propisku nebo bloček v životě všichni dostanou mnohokrát, originální jedlý dárek své využití najde téměř vždycky.
V podobném duchu se snažíme přistupovat i k firemním dárkům pro klienty. Neposíláme jim nicneříkající reklamní předměty s logem, ale věci, nad kterými usilovně přemýšlíme, a které se jasně týkají našeho byznysu. Loni jsme třeba do firem rozeslali speciální pohlednici se šifrou, po jejímž rozluštění na klienty čekaly kredity na inzerci na StartupJobs. Letos jsme zase vymysleli vlastní deskovou hru, ve které se skrývají tipy pro efektivnější nábor i inzerci, ale zároveň může sloužit čistě jen pro zábavu.
Firemní dárky jinak: Čokoláda Rozbíjím se / Hmyzí domek – DIY stavebnice / Společenská hra A FRČÍME! / Skládací láhev
Dva týdny před nástupem nováčkům posíláme cronuty se vzkazem, že se na ně těšíme. Kartička je podepsaná teamleaderem. V den nástupu od nás potom dostanou tzv. Culture book, kde je popsáno, jak to u nás funguje, sešítek, jenž nyní vytváříme na základě návrhu lidí, kteří u nás pracují. K tomu dále obdrží nějaký brandovaný předmět, dávali jsme ponožky, tričko a do budoucna plánujeme flašky nebo třeba kšiltovky. Balíček obsahuje i samolepky s naším logem.
Množství předmětů řešíme individuálně podle toho, jaký je odběr. Třeba sešítky jsou speciálně připravené pro naše potřeby a brand, hodně tedy záleží na tom, jak moc je rozdílná cena, například za deset a za padesát kusů. Nemusíme se ale nutně omezovat na počet nastupujících lidí, protože víme, že nabízí využití i do budoucna. Právě dlouhodobá využitelnost hraje roli i u ostatních předmětů. Samolepky vždy tiskneme ve velkém množství, oblečení také, protože odběr bývá velký a ocení je i naši stálí zaměstnanci.
Firemní dárky jinak: Crobliha Oh Deer Bakery / Rostoucí přání plné semínek / Ponožky od babičky / Bezdrátová dřevěná nabíječka
Thu Trang Do, Tech Community Manager v Heureka Group
V Heureka Group jsme si loni definovali firemní hodnoty Fairness, Fun, Freedom. Pomáhají nám se rozhodnout, do jakého merche ne/jít. Našimi dárky podporujeme fair trade a lokální výrobce. Předměty vymýšlíme tak, aby měly důvtip a neskončily v koši, ale třeba v břiše. O loňských Vánocích jsme Heurečanům a partnerům rozdali balíček lokálních „mňamek” ze Slovinska, Maďarska a Česka – tedy ze zemí, ve kterých sídlí naše další kanceláře.
Patříme k firmám, které letáčky a certifikáty přestaly tisknout již před nějakou dobou. Na vánočních nebo narozeninových dárcích jsme spolupracovali s různými spolky. Rozdávali jsme tak například legendární Elpida ponožky nebo Teribear lahve, jejichž výtěžek šel Nadaci Terezy Maxové. Když nějaké dárky zbydou, předáváme je dál jiným organizacím, které účastníkům svých akcí chtějí darovat praktické dárky.
Naši nováčci dostávají udržitelné propisky Prodir, do kterých se mění tuhy; kelímek na kávu a čaj Circular&Co vyrobený z recyklovaných materiálů nebo blok Forewear, který je ušitý z recyklovaného textilu a v chráněné dílně. Chtěli jsme tak podpořit i projekty, které mají pozitivní sociální dopad.
Firemní dárky jinak: Propisky Prodir / Kelímek na kávu a čaj Circular&Co / Zavinovací batoh TERIBEAR // Blok Forewear