Upcyklace kuchyňské linky: natírání křídovými barvami
Od malička mě mamka brala s sebou do kuchyně jako nutnou pomocnou ruku. Jednak bylo dost práce na našem menším hospodářství a taky vždycky říkala, že je fajn umět vařit, a tak mi od určitého věku (tuším od 13) zavedla povinné dny vaření. Není divu, že mě ve vlastním novém bytě zajímala především kuchyň.
text a fotografie: Markéta Filgasová // editace & korektura: Lili Ngyuen
Vytvořit krásnou kuchyň podle vlastních představ není problém, tím bývá ve většině běžných domácností spíš rozpočet na ni. Proto jsme se i my rozhodli jít cestou dočasného kompromisu: než si budeme moci dovolit kuchyňskou linku úplně novou, tu starou upcyklujeme.
UPCYKLACE STARÉ KUCHYŇSKÉ LINKY
Nemám ráda, když se vyhazují věci, které jsou stále funkční a neopotřebované. Naši stávající kuchyňskou linku, která nenese zatím žádné výrazné známky opotřebení, jsem se tedy rozhodla upcyklovat, dát jí ještě příležitost dosloužit v novém kabátku. Její renovace znamenala:
Natřít ji hedvábně matnými křídovými barvami.
Vyměnit úchytky.
Vyměnit pracovní desku
Dát nový dřez a dřezovou baterii.
Vyměnit polici nad linkou.
Vyměnit vzorované sklo na dvířkách skříňky za mléčné.
KŘÍDOVÉ BARVY
Zbavit se nepěkné barvy naší linky koupené s domem mě napadlo až ve chvíli, kdy jsem narazila na pojem „křídové barvy”. Svého favorita jsem našla u holandské značky Finess. Po telefonickém poradenství s SVK-barvy.cz jsem u nich nakoupila všechno potřebné.
Odstín jsem vybrala podle vzorkovníku RAL A, ačkoliv nemám úplně ráda zelenou, pro jednu její variantu slabost mám. Fotky na vašem zařízení mohou trochu klamat, pozor na to. Sešla se mi tu slušná řádka dotazů na přesný odstín, takže ten je S 5030-G50Y.
Na internetu jsem našla hromadu videí, jak se bere útokem celá linka bez jakéhokoliv šroubování. Pokud to má ale trochu vypadat, menší práci se šrouby se nevyhnete.
POSTUP NATÍRÁNÍ
1. PŘÍPRAVA PODKLADU
Na přípravě podkladu závisí celý úspěch vynaloženého úsilí. Křídové barvy mají sice i na plastový povrch dobrou přilnavost, chce to ale dodržet jisté podmínky:
2. OCHRANA NENATÍRANÝCH PLOCH
3. TECHNIKA NATÍRÁNÍ
4. POČET VRSTEV
5. POVRCHOVÁ ÚPRAVA DO KUCHYNĚ
POZOR NA VODU!
Aby si křídové barvy zachovaly svůj opravdu hedvábný vzhled i omak, je při povrchové úpravě lakem nutné použít lak speciálně na křídové barvy. Ten je však citlivý na vlhkost. Když vám po dvířkách steče voda a není okamžitě setřená, zanechá mokrá stopa bledou stopu. Nelekejte se, po uschnutí hned mizí.
Problém by mohl být z dlouhodobějšího hlediska třeba na boku skříňky přímo u dřezu. Byla jsem tedy nucena tuto část nalakovat běžným akrylátovým lakem v polomatu. Nic neflekatí, voda pěkně stéká a údržba je perfektní. Jen křídová barva získá díky běžnému laku tvrdý vzhled a vypadá jako obyčejná barva.