8 kroků k udržitelnosti v koupelně
Jednorázové produkty v koupelně jsou výplodem posledních desetiletí, nutnost vytvořená zdatným marketingem. Vytvořila v naší kultuře pocit, že je potřeba kupovat stejnou věc stále dokola. Přitom u většiny předmětů v koupelně existuje ekologičtější a často i ekonomičtější varianta. Cesta k udržitelnější koupelně není složitá. Nejvíce mě na ní posunulo osm kroků, které pomůžou i vám.
text: Hana Šiková // foto: Alexandra Hrašková // koláž: Monika Kudličková // editace a korektura: Lili Nguyen
1. Používám a nakupuji jen to, co opravdu potřebuji
Nenechávám se zlákat šamponem pro čím dál více specifikovaný druh vlasů. Nekupuji si kosmetické vychytávky jen proto, že mě zaujmou. Vím, co mi vyhovuje a držím se toho.
2. Začala jsem na holení používat žiletky
Ani nevím, jak nás výrobci plastových holítek přesvědčili, že jsou nejlepší volbou. Plastová holítka se rychle otupí, vyměnitelné nástavce nejsou mezi sebou kompatibilní, a je na nich uplatňovaná tzv. pink tax. To znamená, že produkt „pro ženy“ je dražší než stejný produkt „pro muže“. Klasický kovový strojek (v angličtině ho najdete jako „safety razor“) stojí sice několik set korun, ale vydrží desetiletí, žiletky jsou levné, mají sjednocený formát a jsou opravdu ostré, což vede ke kvalitnímu oholení a méně zraněním.
3. Zamilovala jsem si tuhá mýdla
Klasická tuhá mýdla zažívají comeback v novém kabátu – apelu na udržitelnost, bezobalovost a přírodní složení. Velmi dobře se s nimi také cestuje, nezapočítávají se do limitu tekutin do letadla a můžete si odkrojit pouze adekvátně veliký kousek. Trh se s nimi v Česku naštěstí velmi rozrostl a existují obchody na něj přímo zaměřené – například SOAP. v centru Prahy.
1. Kvitok Intimní mycí emulze // 2. OnlyBio Prebiotický gel pro intimní hygienu // 3. Mýdlárna Koukol Tuhé mýdlo pro velmi suchou pokožku // 4. Sisalový sáček na mýdlo // 5. You & Oil Antibakteriální čistič na ruce // 6. Mýdlovar květinové mýdlo s neroli // 7. Tuhé mýdlo Hydrophil vhodné na tělo i vlasy
4. Nakupuju u lokálních značek a snažím se bránit greenwashingu
Trend udržitelnosti objevily i velké korporace a uvádějí na trh nové zelené řady. Raději však svým nákupem podpořím menší výrobce. Ráda si vybírám české a slovenské značky, popřípadě evropské, které to k nám nemají daleko.
5. Přešla jsem na udržitelné menstruační pomůcky
Věděli jste, že původní patent na kalíšek pochází již ze třicátých let? V konkurenčním boji proti vložkám a tamponům ale dlouho prohrávaly. Menstruační kalíšek a posléze kalhotky se staly žhavým tématem posledních let. Jsou to pohodlné metody šetřící přírodu i peněženku.
6. Nepoužívám scruby s mikroplasty
Mikroplasty, které ve scrubech slouží k mechanickému odstranění zbytků mrtvé kůže, naštěstí postupně mizí i z konvenčních produktů. Stejně ale dám raději přednost přírodnímu scrubu z krystalického cukru nebo mleté kávy, oblíbila jsem si i konjakovou houbičku.
7. Používám bavlněné odličovací tamponky
Dají se ušít nebo je můžete zakoupit v obchodech s přírodní kosmetikou.
8. Hledám lepší zubní kartáček
Měnit bychom ho správně měli každé tři měsíce. To znamená, že jen v Česku jich ročně použijeme a vyhodíme 40 milionů. Většinou jsou z plastu a prakticky nerecyklovatelné. Dají se ale nahradit kompostovatelnými. Nahradit se dá i zubní pasta v plastové tubě – například tabletkami.
1. Hydrophil Bambusový mezizubní kartáček // 2. Hydrophil Bambusový kartáček // 3. Bambusová zubní nit // 4. Endles by Econea Bambusový zubní kartáček s vyměnitelnou hlavicí // 5. Ben & Anna Zubní pasta pro bělení zubů s aktivním uhlím // 6. TIO Náhradní hlavice k zubnímu kartáčku // 7. Kvitok Zubní prášek Zářivý úsměv // 8. Zubní kartáček z recyklovaných kelímků od jogurtů
Přes nadšení pro udržitelnost v koupelně nezapomínám na hygienu. Vše by mělo být čisté a sterilizované, abychom se vyhnuli riziku infekce. Někdy je třeba použít jednorázovou variantu a nevyčítat si to.
Není třeba změnit vše ze dne na den. Krok za krokem se dá vytvořit z koupelny místo, které nezatěžuje naši peněženku opakovanými výdaji a planetu zbytečným odpadem.