Terapie jógou

slow_f_joga1_transparent.png

Když před třemi lety Kateřina Černá, autorka značky lněného oblečení inspirovaného jógou K.BANA, začínala se svým projektem 2. Šance, zdálo se, že to bude pouze okrajová záležitost. Navázala však spolupráci s Psychiatrickou nemocnicí Bohnice, kde se mnozí klienti procházející léčbou závislosti poprvé setkali s jógovou praxí – a obrázek kundalini jógy jako významného pomocníka terapie dostal jasné barvy.

text: Veronika Alexová // ilustrace: Anna Vančurová // foto: Jóga pro (ne)závislost // editace: Lili Nguyen // korektura: Lucie Víchová


Terapie jógou

Ačkoliv se Jóga pro (ne)závislost v tuto chvíli zaměřuje především na spolupráci s institucemi řešícími závislost na návykových látkách, její podstatu lze přenést na jakoukoliv další podobu závislosti. Tedy i mezilidských, partnerských vztahů, kdy je měřítko vyváženosti obou stran výrazně nerovné, ale i na workoholismus, vztah k jídlu i „nadmíru lepivým“ sociálním sítím. V jakémkoliv druhu závislosti  jde především o jedno – ztrátu vědomí sebe sama, své lidské hodnoty, svého pevného jádra. Čím déle a intenzivněji nezdravý vztah k okolí trvá, tím složitěji se na cestu hledání jeho řešení člověk vydává. Ovšem vždy to jde, s oslovením těla a postupným průchodem do jemnějších struktur člověka, tak jak to kundalini jóga umí.

https://www.jogapronezavislost.cz

Kundalini jóga

Kundalini jóga kombinuje cvičení, meditaci a dýchací techniky, přičemž se umí soustředit na konkrétní oblast těla a mysli. Vychází z vědomí propojenosti stavů a procesů vnitřního a vnějšího světa, které se vzájemně ovlivňují. Zaměřením pozornosti na konkrétní místo pak umí vyzvat člověka k léčbě a harmonizaci části jeho tělesné schránky i všech jemnějších struktur. Vede tak k souladu všeho živého, co člověk pro své bytí využívá. Skrze pohyb, dech a zastavení se lektor vytváří prostor, kde se léčebná síla může plně rozvinout.


„Největší potenciál terapeutické jógy vnímáme v tom, že léčebný proces podporuje skrze tělo a pohyb. V kundalini józe se říká, že mysl se může uvolnit až tehdy, když je uvolněné tělo. Relaxace může nastat až tehdy, když jsou uvolněné klouby. Tyto poučky vycházejí z tradice jógy staré mnoho tisíc let a jsou prověřené časem. Nesmíme zapomenout ani na to, že součástí jógy je nejen práce s pohybem a pozorností, ale velký význam má práce s dechem. V současné době stále více psychoterapeutů zařazují dechové techniky do své práce. Propojení fyziologie těla a psychiky je teď směr, kterým se péče o duševní zdraví celosvětově ubírá,“

vysvětlují Kateřina Černá a Gabriela Janská, které společně terapeutické jógové lekce vedou. 


Tělem hlouběji

To, co Kateřina v Praze zkusila, v mnoha zemích světa již dlouhodobě funguje. Zapojení jógových lekcí do proudu klasické léčebné praxe má totiž jasné výsledky. Jde o přijatelnou formu doprovodné terapie, která není a ani nemusí být komunikována v propojení se spirituální rovinou (ačkoliv část veřejnosti tuto asociaci s jakoukoliv formou jógy jistě má). Cílení na tělo a fyzický svět umožňuje snadněji odbornou veřejnost i pacienty samotné do procesu zapojit a skrze jeho efektivitu ukázat, že jóga skutečně dokáže pohnout i skálou.


Jóga v praxi

„V tradici kundalini jógy věříme, že tělo, mysl a psychika jsou propojené. Pomocí jógy tedy působíme na určitou část těla, například na oblast spodní části zad, která se tak protáhnou a uvolní, oslovíme ledviny zodpovědné za vyváženost práce organismu s vodou a umění zacházet s vlastními emocemi,“

říká Kateřina, která si první zkušenosti spolupráce s odborníky přinesla z Anglie.


Toto je velice důležité, neboť emoce mají velkou sílu a razantní účinek na naše tělo a mysl. V práci s lidmi, kteří prochází léčbou závislosti, je důležité naučit je mít tuto emocionální stránku osobnosti pod kontrolou, zdravě pracovat s momenty nadšení i výrazné skleslosti. Rovněž je podstatné zvládat své smyslové prožitky, které emoce umějí vyvolat. Jednoduše řečeno – díky kundalini józe může člověk efektivně propojit vztahy mezi emocemi, smyslovými vjemy, psychikou a tělesnými potřebami, což mu poskytuje pevnou půdu pod nohama a základ pro svůj další osobnostní růst, a také zdravé fungování ve společnosti.

unnamed (1).jpeg

Kromě cvičení je součástí každé lekce relaxace – prvek tolik potřebný v současné rychlé době, kdy i odpočinek bývá aktivní. Řízená relaxace může být pro pacienty skutečným překvapením, při kterém dojde k vyvážení fyzické aktivity odpočinkem a ke zpracování všech změn, které tělo během cvičení zažilo. I v tomto okamžiku tedy jóga pamatuje na své fyzické i duševní propojení.


„Na závěr lekce probíhá meditace, kdy pacienty učíme pracovat s myslí a pozorností. Ale už během celé lekce je vedeme k tomu, aby ji směřovali do svého těla, ke vjemům a pocitům, které jimi v tu chvíli procházejí. Takto dospějí  k většímu uvědomění si svého vnitřního světa a ke znovunalezení umění být s tímto světem v souladu,“

vysvětluje Kateřina.


Dobré zprávy – s jógou až k našim pocitům

Zkušenosti ze zemí, kde lekce kundalini jógy v odvykacích centrech hrají důležitou roli už déle, jsou velmi inspirující, a jsou hlavně dobrým odrazovým můstkem pro to, aby se tato praxe dokázala prosadit i v Čechách. V Psychiatrické nemocnici Bohnice lékaři a terapeuti oceňují, že pacienti jsou díky józe více soustředění a jsou v kontaktu se svými pocity.


„Máme velmi dobrou zpětnou vazbu a podporu i od primářky oddělení léčby závislostí, stejně tak od oddělení vedení fyzioterapie, v rámci kterého působíme. Dozvídáme se, že klientům tato aktivita v procesu léčby pomáhá a také samotní klienti poskytují pozitivní zpětnou vazbu. Bývá to jedna z nejoblíbenějších terapií, kdy klienti reflektují psychické uvolnění, prožitek vnitřního klidu a míru a také sebepoznání,“

uzavírají Kateřina a Gabriela.




LÍBÍ SE TI PRÁCE SLOW FEMME? PODPOŘ NAŠE AUTORKY.

Slow Femme magazín vznikl jako nezávislá platforma, nestojí za námi žádný mediální dům ani investor. Náš magazín stojí na dobrovolné práci všech členek redakce.