Přirozená terapie lesem
Vítá každého bez rozdílu. Zeširoka otevírá svou náruč a konejší uspěchanou duši. Les. Zelená živoucí hmota složená z tisíce listů a jehlic tvoří dokonalou souhru. Možná jej máte hned za domem, možná o něm sníte v městském prostoru a cesta z města do luhů a hájů pro vás představuje oblíbený výlet. Jak si při příští návštěvě lesa opravdu odpočinout?
text: Jana Štumpová Konicarová, Veronika Alexová // foto: Eliška Kubíková // editace textu: Zuzana Hrabánková // za spolupráci děkujeme Kantu
Balzám pro tělo
Jak dokázala série japonských experimentů, pohyb v lese prokazatelně působí na fyzickou stránku člověka. Již po 15 minutách strávených procházkou v lese ve srovnání s procházkou ve městě dochází ke snížení krevního tlaku. Koncentrace stresového hormonu kortizolu ve slinách je nižší a začíná se zpomalovat srdeční tep. Mimo jiné účastníci experimentu reportovali o zvýšeném pocitu komfortu, vnitřním klidu, emoční vyrovnanosti a snížení úzkosti. Toto všechno se děje díky záporným iontům, kterých je ve zdravém lese přibližně 40x více než ve městském prostředí. Nejvíc jsou koncentrovány poblíž tekoucí vody, gejzírů a vodopádů.
A ta LESNÍ vůně!
Vůně lesa je velmi specifická. Především záleží na počasí, ve kterém se návštěvník na toulky skrze lesní krajinu vydá. Hutnost a vysoká vlhkost po dešti působí jistě jinak, než lehký čerstvý vánek po ránu či ve večerních hodinách. Ve všech případech však platí jednoduché pravidlo s maximálním účinkem – dovolte si dýchat hluboce. Nasajte do plic co nejvíce čistého vzduchu, klidně zavřete oči a dejte prostor všemu, co tímto způsobem do těla přijde, i odejde ven.
Pokud zrovna nemáte možnost vydat se do lesa, provoňte si domov éterickými oleji z jehličnanů (např. jedlí, borovicí, cypřišem nebo cedrem). Tyto stromy vzduch dezinfikují a působí blahodárně na vaše dýchací cesty. Pokud nevlastníte aromalampu nebo difuzér, existuje přírodní interiérová vůně Les, připravená ručním smícháním čistých éterických olejů. Dokáže zklidnit a uzemnit stejně jako procházka lesem.
Užijte si les na 100 %
V osmdesátých letech byl v Japonsku rozvinutý koncept Shinrin-yoku, neboli lesní terapie (Forest Bathing). Tu si můžete vyzkoušet i vy při procházce lesem!
Ačkoli anglický název svádí k myšlence na koupel, nemusíte se bát. Ve skutečnosti se jedná o koupání v lesní atmosféře a vnímání lesa jako takového všemi našimi smysly. Koncept si můžete vyzkoušet i vy při příští procházce lesem! Toto jsou naše jednoduché tipy, které si můžete zkusit například s dětmi:
Na místě, které se vám líbí, se posaďte, a v tichosti se kochejte vizuální krásou stromů. Kolik jich dokážete určit? Který má nejtlustší kmen? Který ze stromů je nejvyšší?
Zkuste se zaměřit na zvuky, které slyšíte. Odkud přichází? Kdo je může vydávat? A kolik jich je?
Vezměte si při příštím výletu do lesa s sebou hamaku. Skvěle se v ní rozjímá a relaxuje. Při tom myslete na zmíněné hluboké nadechování čerstvého lesního vzduchu.
Důležitou součástí je také tekoucí voda, která na nás má velmi uklidňující účinek. Posaďte se k nejbližšímu rybníku, potoku nebo tůňce a zaposlouchejte se do jejího zvuku. Zkuste najít společně s dětmi v jejím okolí co nejvíce živočichů, kteří v jejím okolí žijí.
Aktivitou pro dvojice může být vodění „slepého” po lese naboso. Vnímejte povrch, po kterém chodíte. Poté se vystřídejte.
Zkuste najít a ochutnat různé lesní plody.
Zjistěte, jak vypadá kůra stromu. Voskovkou přejíždějte po papíru, který přiložíte navrch kůry. Jak se liší např. povrch kůry smrku od borovice?
Zdravím les
Aby vše ozdravující a harmonizující v lesním prostředí fungovalo, je potřeba uvědomělého chování. Zdravý les, kypící šťavnatostí ze správně probíhajících procesů tvorby a rozkladu, je v současné době velikým bohatstvím. K jeho zachování přispívá ohleduplnost ke stromům a jejich potřebám, ke zvířatům a jejich životním nárokům. A pokora k tolik silnému proudu energie, kterou koncentruje. Neodhazovat odpadky, které způsobují řadu problémů, je pak samozřejmostí.