Make-up či fake-up? Oslíčku, otřes se... Člověče, (ne)osyp se

slowfemme_3_pruhledny.png

Koupíte si parfém, masku na vlasy nebo drahý krém na obličej a zničehonic máte pocit, že to tentokrát není ono? Značka je přitom stále stejná a vy nechcete být příliš podezíravé. Možná vás napadne: Lze si vůbec v dnešní době dovolit prodávat padělky? 

Padělky dnes v běžně dostupných prodejních sítích spíše neseženete a pravděpodobně na ně narazíte jen někde vzadu ve stánku na tržnici. Riziko je ale mnohem blíž. Možná právě proto vychytralé prodejce neprokoukneme na první dobrou, a nevědomky se tak stáváme součástí šedé ekonomiky.

Tento článek píšu na základě velkého množství nově nabytých informací, které jsem nasbírala v rámci své rešerše mezi zákazníky, distributory, zainteresovanými advokáty či bývalými zaměstnanci. Děkuju! A taky díky všem vstřícným lidem, kteří se mi snažili na mé cestě za spravedlností pomoci. Protože i já jsem při výběru prodejce parfémů šlápla vedle.

autorka: Denisa Sládková // editor & korektura: Lili Nguyen // ilustrace: Anna Vančurová


Jak funguje šedý trh s parfémy a kosmetikou?

Zaměřila jsem se na jednu z nejproslulejších oblastí, kterou je Dubaj, ale informace lze aplikovat na jakýkoliv jiný trh. Zboží, které se jeví jako na 100 % originální, může mít pár háčků... Proč se tyto produkty neprodávají v osvědčených parfumeriích a salónech? Je opravdu obezřetnost na místě? Možností, jak se parfém stane součástí šedé ekonomiky, je několik:

I cesta je cíl

Zboží bylo z nějakého důvodu vyjmuto z přepravy a do cíle své cesty nedorazilo. Mohlo stát týden v kamionu venku v mrazu nebo dlouhé měsíce ležet ve vysokých teplotách někde ve skladu. Takové zboží se považuje za znehodnocené a osud takového zboží připadne do rukou náhradníka, který jej zvládne dopravit k regálům bez zaškobrtnutí.

Zmetci z továrny

Při velkém objemu výroby se přirozeně tu a tam něco nepovede. Lahvička má malinko jiné zkosení, potisk na krabičce je nakřivo nebo uzávěr nedoléhá, jak by měl. Takové zboží neodpovídá přísným standardům luxusních značek, a proto do oficiální distribuce nesmí. Továren na kosmetiku je opravdu hodně, a s tím i úměrné množství těchto zmetků. Oficiální outlety pro toto nepovedené zboží jsou k vidění už málokde, ale pořád tady  ještě máme spoustu šikovných překupníků.

Čas dávno vypršel

Expirační doba je nemilosrdná a prošlé zboží se prodávat nesmí. Tyto služebně vysloužilé produkty prodejce odevzdá distributorovi a ten je pošle zpět výrobci. A nebo se prodají někde na půli cesty. Pak už stačí udělat čáry-máry s kódy na výrobku a kosmetickým staříkům se naskytne nová šance na plnohodnotné využití spotřebitelem.


Dobrá zpráva? Zboží z šedého trhu není padělek! 

Tyto produkty se v prvopočátku své existence zaslouženě těšily na záři reflektorů v ověřených parfumeriích nebo salonech. Pokud nemáte rády fejky a představa ušetřených peněz vás láká, mohla by tudy vést cesta. Ale pro jistotu si ještě přečtěte následující řádky, třeba si to rozmyslíte.

V parfumerii platíte za zákaznický servis. To je to, kdy kolem vás desítky minut tančí usměvavá prodavačka, trpělivě vám firemní propiskou popisuje všechny ovoněné papírky, vysvětluje pečlivě nastudované rozdíly mezi krémem na oční okolí a krémem proti prvním vráskám, pochválí vám kabelku a dá vám pocit výjimečnosti. Při placení vám přihodí do taštičky vzoreček krému proti striím, firemní magazín, slevový voucher na příští nákup a tři vzorky parfému, který si jednou koupíte, jen ne teď. Tento servis je zahrnutý v ceně parfému a navíc máte záruku, že se jste si koupily kvalitní produkt. No, není to skvělé? 

Že vám jednoduše dochází parfém a potřebujete jenom vyměnit prázdnou lahvičku za plnou a bez těchto tanečků se obejdete? Přečtěte si ještě kousek.


Proč se vyhnout podezřele levným prodejcům?

Původ parfémů z šedého trhu je téměř nedohledatelný a během pár minut vám strýček Google objasní, že parfémy vyráběné pro Asii nebo Střední východ mívají nižší intenzitu, než na kterou jsme v Evropě zvyklé. Kosmetika prodávaná v Asii se taky může lišit od té, která je nabízena na území EU. Představte si jenom takovou přepravu kosmetiky v subtropech. A teď si tu samou situaci představte v mírném pásmu. Kosmetika je citlivá věc a mráz ani horko jí nesvědčí. 

Drahý krém od vedle tak může nadělat víc škody než užitku. Od několika holek vím, že po séru na řasy z šedého trhu jim řasy doslova vypadaly. Sice ne napořád, ale před vlastní svatbou to zabolí.

Šupinatá a svědící pokožka hlavy z nekvalitního šamponu nepotěší ani blondýnky a spálenina kůže po krému proti celulitidě vás na pár dnů vyšoupne z opalovacího lehátka pěkně do stínu.

Toto jsou reálné zkušenosti holek, které jsem skrze zprávy často i s fotkami přijímala. A já jako atopik jsem jen bolestivě skřípala zubama a proklínala všechny, kteří jsou za tento opičí byznys zodpovědní.


Máte pochybnosti? Ptejte se!

Prodejce je někdo, komu dáte své peníze a čekáte za ně adekvátní protiplnění. Jako spotřebitel máte právo na pravdivé a kompletní informace o tom, co za své peníze dostanete. Odkud zboží skutečně pochází? Splňuje normy EU? Pro které země bylo toto zboží vyráběno? Byl produkt celou dobu skladován ve vyhovujících podmínkách? Má tento produkt stejný účinek jako tentýž u konkurenčních prodejců, kteří ho prodávájí o třetinu dráž?


Slovíčkaření není nelegální aneb co od neférových prodejců často uslyšíte:

Prodáváme 100% originální produkty

Mohou být z šedého trhu nebo určeny pro jiný trh, čímž můžou porušovat legislativu EU o povolených a zakázaných látkách v kosmetice. Evropská unie vydala seznam více než 1300 látek, které se v kosmetických produktech na území států EU nesmí vyskytovat. Tyto látky mohou způsobovat zdravotní problémy a rozhodně je lepší se jim vyhnout. 

Fungujeme v XY zemích Evropy, máme miliony spokojených zákazníků

Máte některého z těch milionů šťastných ve svém okolí? Posílá se ze skladu stejné zboží do všech zemí? Zaměřte se i na negativní recenze, pokud záhadně mizí, něco je špatně.

Prostudujte si reklamační řád e-shopu

Fotografie zboží mají pouze ilustrativní charakter? Alergická reakce není důvodem k reklamaci? Jasně, člověk se může osypat i po zmrzlině, ale tady dejte na svou intuici a raději si všechno ještě třikrát prověřte.


Máte pochybnosti? Ptejte se dál. A ptejte se výš!

Pokud vás odpovědi prodejce neuspokojí, přesuňte se se svými otázkami o patro výš. Kdo je distributor? Ručí distributor za vše, co tento prodejce prodává? Nebojte se obrátit přímo na výrobce. Značky utrácejí miliardy za své PR a jestli o něco nestojí, tak je to prodej nekvalitních produktů s jejich logem. Zákaznický servis velkých společností zastihnete i na facebookovém messengeru, ve zprávách na Instagramu nebo nejlépe – na kontaktním e-mailu dohledatelném na oficiálním webu. Pošlete jim fotky produktu, o němž máte pochybnost. Vyfoťte signifikantní znaky (to jsou všechny ty kódy, číslo šarže, zmínka o distributorovi), popište mu, proč se na něj obracíte a nebojte se ani uvést prodejce, od kterého tento produkt máte. Zákazníkem značky jste vy a pokud někdo nehraje fair-play, s pomocí zákazníků a následně právním týmem daného výrobce půjde šmelinář brzy z kola ven.


Všímejte si komunikace prodejce směrem k veřejnosti

Sociální sítě máme skoro všichni a díky tomu se hledané indicie nabízí téměř samy.

Odpovídá prodejce na otázky napřímo nebo používá všeobecné fráze a neustále tančí kolem ohně? Nechává si společnost na sítích i negativní ohlasy? Kdo jsou pozitivně komentující uživatelé?

Rozklikněte náhodně dva tři profily, zadejte jméno do Facebooku, Google nebo LinkedIn a třeba zjistíte, že aktivně srdíčkující komentátorky už dva roky na Facebooku hledají brigádníky do skladu daného prodejce. 

Jakkoliv to zní složitě, základní pravidlo je jasné – dejte na svou intuici a nesnažte se za každou cenu ušetřit pár stovek. Šedá ekonomika tady byla a vždycky bude, zákony poskytují spoustu skulinek a šikovný byznysmen si dá určitě velký pozor, aby v nich neuvízl. Každé zboží má svého kupce, jen je fér poskytnout o prodávaném zboží kompletní a pravdivé informace. Stejně tak je žádoucí podělit se i o případnou negativní zkušenost, a tím varovat další potenciální oběti. Tak příjemné nákupy a šťastnou ruku při výběru prodejců!

Screenshot 2020-12-08 at 21.44.15.png

O autorce

Denisa Sládková je velikou bojovnicí proti špatnostem v perfumerii a kosmetice. Intenzivně se věnuje osvětě na svém instagramovém profilu. Mimojiné je také maminkou a má ráda lidi, běh na dlouhé tratě, spánek až do oběda a náhodná setkání uprostřed pouště, nejraději na festivalu Burning Man.