Nový hit cottagecore zpomaluje a vábí zpět do přírody, zkuste jej také!
K tomu, abyste si dopřáli špetku módního (sebe)vyjádření, není vždy nutné následovat nejnovější trendy, které se mění rychleji než roční období. Stačí pozorovat okolí a nechat se zvolna plynoucími změnami inspirovat. Tu správnou nálož nápadů si můžete dopřát i nyní, kdy se svět ocitá ve značně nejistých kolejích. Pokud milujete klid, pohodu, květiny, šmrnc a vintage styl našich babiček, nalaďte se na vlnu zvanou Cottagecore, vycházející z těchto prvků. Tento styl se však nedotýká pouze módy, zabrušuje také do oblasti pomalého způsobu života.
text: Nel Foberová // foto: Julie Orlova // editoriál pro značku MYAU // editace textu: Lili Nguyen // korektura: Veronika Kučerová
Ticho, klid, třpytící se kapky rosy na zelených lístcích a všudypřítomná ryzí vůně venkova. O tom, že zdánlivě obyčejný venkovský život láká a inspiruje, se můžete přesvědčit v následujících odstavcích. Novodobý Cottagecore styl vychází z překladu slovního spojení cottage – chata a core – základ sloužící k vymezení konkrétní kategorie. Pojem cottagecore se začal zvolna objevovat už v roce 2018, ovšem zlom nastal až úderem letošního roku. Tento styl jednoznačně hlásí návrat k estetice proutěných košíčků, rustikální eleganci a vintage stylu z dob dávno minulých.
Rozkvetlá louka i vintage něha v šatníku
Krása venkova i návrat ke kořenům přetavené do životního stylu čím dál více láká zejména obyvatele znavené městským klimatem. Někdo zrychlené tempo tepající v uličkách velkoměst miluje, jinému se více líbí představa rukou zabořených ve vlhké hlíně a chalupaření. Ať tak či tak, populární cottagecore styl chytí za srdce i nejzarytějšího milovníka měst.
Oblečení vycházející z tohoto stylu je jedinečné, z kvalitních, nejlépe přírodních materiálů (bavlna, len, hedvábí, krajky) a každý kousek vypráví svůj unikátní příběh. Intenzivní dávku nápadů čerpají milovnice tohoto stylu nebo, chcete-li, subkultury také z klasických knih – vypíchnout lze například něžné ilustrace Holly Hobbie, knihu Malé ženy nebo Medvídek Pú. Nezaostávají ani prastaré pohlednice z 60. let s romantickými a dobovými výjevy.
Samotné kouzlo ovšem spočívá také v důmyslném propojení tradic a touze na chvíli hodit za hlavu shon, povinnosti i již zmiňovaný městský ruch. K tradičnímu pojetí života na chalupě patří také pořádný doušek útulna umocňující čerstvě napečené koláče. Jak se zdá, estetika cottagecore stylu jedinečným způsobem propojuje po staletí udržované tradice a obléká je do moderního kabátku.
Zpátky do náruče přírody
Cottagecore v sobě zahrnuje prvky romantiky, estetiky a také myšlenku návratu zpět do přírody. Touha nadechnout se čerstvého vzduchu a na chvíli ze sebe smýt rutinu všedních dní zde byla odjakživa, největší intenzity však začala dosahovat nejspíše až s nástupem karanténních opatření. Dočasná omezení a dozvuky příliš těsné reality v uzavřených bytech pouze zvyšovaly potřebu po svobodě i obyčejných radostech jako je chvilka nad šálkem kvalitního čaje či pečení domácích sušenek. Nelehké časy pravděpodobně vybízí k hlubšímu zamyšlení. A možná právě proto se cottagecore styl stal oblíbenou součástí kulturní výbavy dnešní společnosti.
Z-p-o-m-a-l-t-e v rytmu pohody
Moderní doba nás raketovou rychlostí vystřelila do stereotypního kolotoče, který se otáčí ve stále zběsilejším tempu. Stohy poznámkových lístečků přetékají na pracovních stolech a my se chceme se všemi přidělenými úkoly utkat s grácií. Přejeme si být dokonalí na všech frontách našeho působení a z případných chyb nám vyskakují pupínky po těle. Na preciznosti rozhodně není nic špatného, ba naopak. Jako lidské bytosti se ovšem jednoduše musíme začít smiřovat s faktem, že nikdy nebudeme perfektní úplně ve všem, nač sáhneme. Začněme si klást malé, reálné cíle a nechme se inspirovat životem našich předků, kteří již od nepaměti věděli, jak si život vychutnat v každém jeho okamžiku.
Samotné zpomalení aktuálního životního rytmu je dobré zahájit pozvolna a vědomě. S pocity vědomého a přítomného okamžiku velmi úzce pracuje fenomén mindfulness, jež lze doslovně přeložit jako bdělá mysl či všímavost. Prostřednictvím jednoduchých cvičení je možné znovu nastartovat, často pod nánosem povinností uspanou schopnost vnímat přítomný okamžik.
A jakým konkrétním způsobem lze aplikovat slow-down (zpomalení) do praxe? Potřebné informace je možné nastudovat z mnoha odborných článků nebo knih. Do začátku bych doporučila velmi čtivou a svěží knihu Slou od Kamily Boudové. Následující řádky bych ráda věnovala osobně prověřeným tipům.
Třídění je základ – každému se dennodenně prohání v hlavě myšlenkový uragán. Abychom dokázali zkrotit postupně narůstající myšlenkový nepořádek, a s ním také často spojený vnitřní neklid, můžeme rozlítané myšlenky ukotvit na kus papíru. Mně osobně se osvědčilo mít vždy po ruce poznámkový blok a všechno si poctivě zaznamenávat.
Méně je více – pokud je to možné, nezahlcujte se úkoly. Stanovte si pouze tolik denních úkolů či cílů, které dokážete hravě splnit. Úkoly jsou často spojovány s povinnostmi, které zase vnímáme spíše jako negativní asociaci. Přiřaďte úkolům klidně vlastní příjemné označení.
Dobrý sluha, ale zlý pán – ve chvílích soustředění na práci se jednoduše odpojte z online prostředí sociálních sítí, které často přímo lákají k prokrastinaci. Zkuste také setrvat pár minut denně o samotě bez zvukových kulis či mluvení a věnujte svoji pozornost obyčejnému lelkování.
Kvalitní palivo je základ – pražená káva, vůně skořice a vanilky, cítíte to také? Tak voní jenom nedělní ranní pohoda zabalená do dlouhé snídaně. Víkend a chvíle volna nám byly darovány za odměnu, proto kdykoliv je to možné si jídlo pomalu i vědomě nakupujte a posléze také vychutnávejte.
Jeden úsměv, prosím – všechno začíná našimi myšlenkami a postoji. Nemusíte nutně každou minutu každého dne zářit jako 220 W žárovka, ovšem se stále špatnou náladou také moc daleko nedojdete. Tak si na svoji cestu za pomalým životem nezapomeňte přibalit také úsměv, vděčnost a sebelásku.
Zlaté české ručičky – touha vytvářet je téměř v každém z nás. Také při samotném procesu tvoření nebo opravování drobností v domácnosti můžete zpomalit. Pokud se koupete ve vlnách štěstí, když dobře vyměníte žárovku, zrenovujete komodu nebo vyšijete polštáře, směle do tvoření!
Co se vleče, neuteče – přibrzdit můžete také v mezilidské komunikaci. Každý z nás běžně odepisuje na zprávy či volá za pochodu a v obrovské rychlosti. Zkuste zapojit do hry tužku a dopisní papír. Psaní dopisů lze navíc pojmout jako vysoce kreativní činnost.
Hlavně šetrně – i malé změny v našem běžném životním rytmu mohou pomoci odlehčit životnímu prostředí. Tipů, jakým způsobem aplikovat udržitelné postupy v praxi, naleznete v současné době na jedno kliknutí nepřeberné množství. Já pro vás vybrala zejména ty, které lze efektivně provozovat bez velkého úsilí.
Stačí si na každý nákup do batohu přibalit vlastní látkovou tašku či sadu pytlíků, které si lze ušít například ze starých záclon. Lze si je také zakoupit, například značka Frusack nabízí stylové pytlíky vyrobené z unikátního kompostovatelného materiálu na bázi kukuřičného škrobu.
Spotřebu plastů je možné omezit i pořízením skleněné či kovové láhve na pití. Ani když vám zásoby vody dojdou si nemusíte kupovat balenou vodu.
Od roku 2017 se na našem území začal rozšiřovat projekt Dolej si jako odezva na nápad ve Velké Británii, kde je možné si v tamních barech, restauracích i obchodech na požádání zdarma nechat doplnit kohoutkovou vodu. Místa, kde si můžete vodu načepovat jsou označena etiketou se symbolem vody a doplněné textem Dolej si. Šikovná aplikace Tap vám navíc poradí, kde všude je možné vodu doplnit.
Také jistá eliminace obalového materiálu vede k zelenější planetě. Řešení je opět jednoduché. Do vlastní krabičky si můžete nechat zabalit oběd i večeři či výrobky z úseku lahůdek. I milovníci kávy si mohou tento blahodárný mok dopřát do vlastního, často velmi stylového, hrnečku či znovupoužitelného kelímku. I drobné změny ve stravovacích návycích se počítají. Rozhodně však není nutné zříkat se všech požitků a žít veskrze asketicky.
Bohatě stačí začít v mezích možností například omezovat konzumaci živočišných a průmyslově zpracovaných potravin. Intenzivní produkce i spotřeba má znatelně negativní dopady na životní prostředí ve formě znečišťování vodních ploch, kontaminace půdy, odlesňování, raketového zvyšování odpadu, a mnoho dalšího. I přestože existuje pestrá škála možností, jak naší planetě efektivně odlehčit, všechno začíná u ohleduplnosti každého z nás.