BREXIT: britští obchodníci hrozí pálením zboží vráceného zákazníky z EU
Módní průmysl prošel v roce 2020 velmi turbulentním vývojem. A ani první měsíce tohoto roku mu nedovolily vydechnout. Toto jsou největší novinky, které by vám neměly uniknout.
text: Karo // grafika: Veronika Ohrádková // editace a korektura: Lili Nguyen
BREXIT: britští obchodníci hrozí pálením zboží vráceného zákazníky z EU
Evropští zákazníci nakupující od firem sídlících v UK musí nově platit extra poplatky (clo, kurýr, poštovné). Ty jsou důsledkem Brexitu = vystoupení z jednotného trhu a celní unie. Zboží si až ve 30 % nepřevezmou a posílají ho rovnou zpět do UK.
Oděvní řetězce i luxusní obchody tak čelí otázce, zdali pro ně nebude výhodnější vrácené zboží z EU, které uvízlo v evropských překladištích, spálit či zničit, než ho vézt zpět do UK. Tímto krokem by se vyhnuly nákladům na řešení tzv. vratek, ale i byrokratickým problémům.
Čtyři hlavní britské módní řetězce nyní hromadí vratky ve skladech v Belgii, Irsku a Německu. Každá z firem čelí poplatkům až 595 458 korun za přivezení zboží zpět do UK. (zdroj)
PRODEJE SECOND-HANDOVÉHO OBLEČENÍ ROSTOU. MOHOU POMOCI VYŘEŠIT OTÁZKU UDRŽITELNOSTI MÓDNÍHO PRŮMYSLU?
Podle nejnovější studie se hodnota amerického trhu se second-handovým oblečení v příštích deseti letech více než ztrojnásobí (z 28 mld. $ za rok 2019 na 80 mld. $ v roce 2029). V roce 2019 rostl prodej second-handového oblečení 21x rychleji než prodej nových kousků.
Second-handový trh tvoří dvě kategorie – kamenné obchody a přeprodejní platformy. Mezi těmi sílí hlavně sociální sítě, na kterých mladší generace přeprodává své nošené kousky. Nově zařazuje do opětovného prodeje nošené oblečení udržitelných značek i firma NILA, která se věnuje prodeji zodpovědně vyrobeného oblečení. Chce tak dát druhou šanci krásným a hodnotným modelům ze skříní nilých zákaznic. Kolekce NILA Reloved bude dostupná v karlínské kamenné prodejně po jejím opětovném otevření.
Rozvoji trhu oblečení z druhé ruky pomohla i současná kovidová situace, kdy většina z nás zvažuje, na jaké věci své příjmy vydá, a dále zájem o životní prostředí a s ním spojenou klimatickou krizi.
COVID, UDRŽITELNOST A MÓDA. JAKÝ BYL ROK 2020?
Odpověď na tuto otázku shrnuje přehledný článek z webu Fashion United.
2021: ROK CIRKULÁRNÍCH TENISEK
Sportovní tenisky pro většinu z nás nejsou boty, které bychom si dávali běžně opravit. Švédská módní značka Our Choice je pionýrem na trhu s cirkulárními botami. Jejich tenisky jsou vyrobeny v Evropě z italské kůže činěné (přeměna kůže na useň) pomocí rostlinných složek, která je vedlejším produktem masného průmyslu. Podrážku mají z přírodní gumy a stélka boty je ze lnu. Adidas v současné chvíli testuje „Ultraboost DNA Loop sneaker“, které budou po jejich donošení upcyklovatelné do podoby nové boty. Na jaře 2021 představí své první plně recyklovatelné boty i francouzská značka Salomon.
PÉČE O OBLEČENÍ TVOŘÍ 30 % UHLÍKOVÉ STOPY DANÉHO KOUSKU
Nejnovější report Fashion on Climate ukázal, že snížením počtu praní a sušení v sušičce by došlo celosvětově ke snížení uhlíkových emisí až o 186 mil. tun. Přitom stačí, aby každý z nás pral na max. 30 °C, jedno ze šesti sušení v sušice nahradil uschnutím prádla na vzduchu a snížil počet množví praného prádla (často stačí nechat oblečení vyvětrat na vzduchu).
Změna však nestojí jen na nás, zákaznících, ale velkou měrou se na ní mohou podílet i značky. Třeba tím, že upraví své štítky na oblečení. Firmy totiž nadužívají popisek „Dry clean only“ neboli „chemické čištění“. Chrání se tak před tím, že by zákazníci nešetrně vyprali daný kousek a přišli jim ho reklamovat. Tomu by mělo předejít lepší a pochopitelnější označování symboly a popisování konkrétních metod péče o oděv.
NOVINKY V TŘÍDĚNÍ ODPADU
I třídění odpadu se vyvíjí. Toto je pět novinek, které by vám neměly uniknout:
Snadnější třídění kovu – stávalo se, že plechovky od nápojů a potravin končily často v komunálním odpadu. Nádob na sběr kovů je v České republice nyní 9 tisíc. Aby byla recyklace kovů jednodušší a množství vytříděného kovu vyšší, vzniknou další speciálně označené žluté kontejnery, do kterých se bude házet kromě plastu také kov.
Ruličky od toaletního papíru a plata od vajíček už se třídí a patří do modrého kontejneru na papír.
Nový cíl zemí EU stanovuje, že do pár let bude moct na skládku maximálně 10 % směsného odpadu. Ačkoli se o Češích často mluví jako o přebornících v třídění, v současné době se recykluje pouze cca 30 % obsahu kontejnerů.
Nevíte, kam který odpad vytřídit? Pak by vás mohl zajímat web Samosebou, který se tomuto tématu věnuje.
Češi ročně vyhodí 1,8 miliardy jednorázových plastových breček, talířů aj. S tímto nešvarem nyní bude bojovat nový zákon, který nařizuje ukončení jejich prodeje. Ten má platit od letnošního července, nyní ho posoudí parlament. „Doprodej zásob bude možný, úplný zákaz uvádění do oběhu by měl začít platit nejpozději o rok později. Předloha zákona vyplývá ze směrnice EU. Ta má za cíl omezit plastový odpad v mořích a v oceánech, který ohrožuje ekosystémy, biodiverzitu a lidské zdraví. Zároveň je dalším krokem k podpoře cirkulární ekonomiky v zemích Evropské unie. Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky – příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky aj. Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent.“
Druhý život plastu. Česká značka PLASTLO vyrábí nábytek z odpadu
PLASTLO vyrábí udržitelný nábytek a interiérový design z recyklovaného plastového odpadu. Její misí je vytvářet smysluplné produkty a inspirovat k docenění všech zdrojů, které máme k dispozici. „Optikou cirkulárního designu se odpad stává zdrojem. Opět nabývá na hodnotě, navrací se do oběhu a kruh se tak uzavírá. Chceme ukázat, že se ze starého plastu dají vytvořit krásné a užitečné věci,“ říká Tereza Suntychová, zakladatelka PLASTLO.
Značka nabízí odkládací stolky z recyklovaného plastu, ale i interiérový design na míru nebo odřezky desek pro individuální projekty. Aby ani kousek nezůstal nazbyt a výrobní cyklus se uzavřel. Desky se vyrábí ze 100% recyklovaného i recyklovatelného plastu. Použít lze tvrdší typy plastu, jako jsou obaly od kosmetiky nebo víčka z PET lahví. Nohy z ohýbaných kovových trubek odkazují k české tradici funkcionalistického nábytku. Vznikají uprostřed Hostýnských hor ve firmě Kovonax (dříve Slezákovy závody), jejíž historie sahá až do roku 1908. Spojení zpracování odpadu a tradičního řemesla symbolizuje úzký vztah inovace s tradicí.
Šetrné nakládání se zdroji je v době ekologické krize naprosto zásadní. Smysluplnou cestou ke změně může být kromě odpovědného spotřebního chování nebo státních regulací také design. Značky, které ukazují, že to jde i jinak, mají potenciál ovlivnit jak své zákazníky a podporovatele, tak i další hráče na trhu. Ohleduplnost k přírodě a ekonomický prospěch totiž mohou fungovat pospolu.
Fashion Session – podcast o pomalé módě
Fashion Session, první slovenský podcast, díky kterému se seznámíte s příběhem vašeho oblečení. Provedou vás jím Zuzana Dutková, zakladatelka Platformy Udržatelnosti, a influencerka Natália Pažická. V jednotlivých epizodách odhalíte kde, jak a kdo naše oblečení vyrábí. S Fashion Session se můžete rozhodnout, zda chcete být součástí problému, nebo součástí řešení.
LÍBÍ SE TI PRÁCE SLOW FEMME? PODPOŘ NAŠE AUTORKY.