Konopné oblečení: vyplatí se do něj investovat?
Věděli jste, že první rifle byly vyrobené ze směsi konopí a bavlny? Pro jejich pevnost a odolnost je údajně nosili i američtí zlatokopové, kteří byli celé dny po kolena ve vodě. Konopná vlákna dodala riflím odolnost a pevnost, bavlna pak dodala pocit pohodlí. S rozmachem pěstování bavlny se však na konopí trochu zapomnělo. O to větší radost máme, že se tento materiál opět vrací na prodejní pulty.
text: Eva Medzihorská // editace & korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // styling: Veronika Ohrádková // oblečení: White Sage // modelka: Zuzana Irategeka
LÍBÍ SE TI PRÁCE SLOW FEMME? PODPOŘ NAŠE AUTORKY.
Historické využívání konopného vlákna
Lidstvo používalo konopí k výrobě oblečení po tisíciletí. Konopná vlákna byla pro svoji pevnost a odolnost důležitým zdrojem plátna a lana pro evropská námořnictva již v roce 1700. Přesto zůstal evropský konopný průmysl relativně malý, částečně kvůli vysokým nákladům na specializované vybavení k zpracování konopných vláken. Kdoví, jaké by bylo využití konopného vlákna dnes, kdyby na přelomu třicátých a čtyřicátých let dvacátého století americký průmyslník Harry Anslinger neprosadil zákaz pěstování, držení a prodeje konopí, a tím i konopného vlákna. Ve dvacátých letech měli zástupci a lobbisté chemického průmyslu v Kongresu jako právě Anslinger jednoznačný zájem na odstranění přírodního konopí z výroby textilií. Prosazením zákazu se jim otevřel prostor na zisky z nylonu a papíru ze dřeva. Zakrátko nato se stal Anslinger jedním z největších producentů nylonu a jiných produktů z ropy.
V současné době poptávka po konopném oblečení opět narůstá. V roce 2018 svět vyprodukoval kolem 60 000 tun konopných vláken, je to však zanedbatelné množství ve srovnání s 30 miliony tun vyprodukované bavlny. I to je důvodem, proč je konopí v porovnání s nylonem, bavlnou či lnem dražším vláknem.
Pěstování a zpracování
Konopné vlákno se získává z rostlin druhu Cannabis Sativa, neboli konopí seté, někdy zvané technické konopí. Je to stejná rostlina jako ta, ze které se získává i marihuana. Na rozdíl od marihuany však smí konopné vlákno v Evropě obsahovat jen 0,2 % THC.
Velkou výhodou konopí je, že při jeho pěstování se téměř vůbec nevyužívají chemické pesticidy a hnojiva, a to z důvodu rychlého růstu rostliny. Pro porovnání, k produkci požadovaného množství bavlny je potřebných víc než 16 % celosvětové spotřeby pesticidů.
Zpracování konopí vyžaduje navíc velmi málo vody. Je to až o polovinu méně než ke zpracování bavlny. Například k výrobě jednoho kilogramu indické bavlny se průměrně využije až 22 500 litrů vody, což odpovídá produkci jednoho trička a jednoho páru džín.
Vlastnosti konopného vlákna
Konopné vlákno je právem považováno za nejvíce odolnou přírodní textilii. Toto jsou jeho vlastnosti, které by neměly uniknout vaší pozornosti:
Konopná vlákna patří mezi nejdelší měkká přírodní vlákna (délka 1–2 metry vs. bavlna 2 cm).
Díky tomu vynikají až trojnásobnou pevností a čtyřnásobnou odolností v porovnání s vláknem bavlny.
Konopí je odolné také proti plísním a škůdcům jako jsou můry.
Konopné vlákno je stejně jako lněné vlákno tvrdý a drsný přírodní materiál, který ale nošením a praním měkne.
Je prodyšné a vysoce savé.
Má antibakteriální vlastnosti a dutá vlákna z nich dělají účinné izolátory.
Navíc je rozložitelné a šetrné vůči životnímu prostředí.
Péče o konopné oblečení
Kromě vyšší ceny může být pro někoho nevýhodou i zdánlivě náročnější péče, kterou konopné oblečení vyžaduje.
Chcete-li, aby vám oblečení vydrželo co nejdéle, perte ho jen s podobnými barvami na 30 °C a nepřidávejte žádná bělidla.
Používejte jemný prací prášek a zvolte šetrný prací cyklus se sníženými otáčkami.
Když perete pracím mýdlem, je dobré přidat do praní i hrnek octu. Pomůže to odstranit přebytečné mýdlo z oblečení a nahradí to aviváž.
Konopné oblečení navíc nikdy nesušte v sušičkách. Sušením by se mohlo snadno srazit.
Žehlení je jednodušší při vyšší teplotě a když je oblečení ještě vlhké.
Chcete-li zamezit vyblednutí barev, oblečení žehlete raději obráceně.
Konopné textilie jako závěsy a bytový textil mohou být čištěné v čistírnách.
Hračky, kabelky a jiné konopné textilní doplňky perte pro jistotu ručně.
Proč si konopné oblečení koupit a kde ho u nás najdu?
Konopné vlákno má jednu velkou výhodu, kterou jsme ještě nezmínili, a to, že praním neztrácí na síle. Právě naopak. Při každém praní se z vláken uvolní mikroskopická povrchová vrstva, která vlákno dělá jemnějším, lesklejším a odolnějším vůči zašpinění.
Konopné materiály jsou výjimečně odolné a šetrné k životnímu prostředí. Právě tato odolnost a udržitelnost konopných textilií kompenzuje i jeho vyšší cenu. Koupě konopného oblečení je dlouhodobou investicí do vašeho šatníku. Kvalitní konopný kousek skutečně unosíte a budete-li se o něj správně starat, můžete ho nosit mnohem déle než cenově dostupnější oblečení z řetězce.
I v Česku a na Slovensku lze najít výrobce, kteří se snaží vrátit konopí do našeho každodenního šatníku. V České republice jsou to značky či obchody jako:
Na Slovensku je nutno zmínit Hoja Hemp a značky Horvath Swiss Cannabis Products či Happy Hampy.