Vogue bez fotografií, iniciatíva #reuseolution a kalkulačka uhlíkovej stopy

Dnes vám prinášame ďalšie zhrnutie noviniek zo sveta pomalej módy a udržateľného životného štýlu, ktoré sa za posledné mesiace objavili.

text: Diana Pavlíková

#REUSEOLUTION

Matisse Walkden-Brownová, vedúca organizácie Greenpeace pre tichomorskú oblasť, si dala tento rok predsavzatie nosiť iba recyklované či upcyklované oblečenie a vyzýva aj ostatných, aby sa k nej pridali. „Uvedomila som si, že módny priemysel je jeden z hlavných sektorov, ktoré prehlbujú klimatickú krízu,“, priznala v článku pre webový portál Goodonyou.eco. Apeluje preto na ľudí, aby tento rok podporovali iba značky, ktoré vyrábajú oblečenie z textilných zvyškov, zrecyklovaných plastových fliaš, starých kúskov alebo predávajú nosené vintage odevy.


Kto vyrába naše oblečenie?

Americký denník The New York Times zverejnil príbehy šestnástich pracovníkov z rôznych textilných tovární po celom svete. Mnohí vyjadrili obavy ohľadom podmienok, v ktorých pracujú. „Ak chcete zabezpečiť svoju rodinu, musíte sa pred šijacím strojom doslova upracovať k smrti,“ priznáva 46-ročná krajčírka na voľnej nohe, ktorá opustila ťažkú prácu v továrňach, aj keď sama ledva zarobí polovicu minimálnej mzdy mesačne. V niektorých extrémnych prípadoch totiž továrne nemajú základné vybavenie, zamykajú zamestnancov a nedovolia im počas pracovnej doby komunikovať s rodinou. 

Na druhej strane spektra sa nachádzajú zamestnanci udržateľných a luxusných značiek. Sú s prácou a platom spokojní. Vhodné platové ohodnotenie a dobré pracovné podmienky by však nemali byť výhradou iba niektorých značiek s továrňami prevažne v Amerike či Európe, na čo chceli novinári denníka The New York Times poukázať zverejnením tohto článku.


Zelené januárové číslo Vogue

V januári sa taliansky časopis Vogue rozhodol vydať číslo bez fotografií a nahradiť ich ilustráciami. Chceli upozorniť na to, aký vplyv má fotenie editoriálov na životné prostredie. Šéfredaktor Emanuele Farneti spísal, čo všetko sa využilo na fotenie editoriálov v minuloročnom septembrovom čísle: „Vyžadovalo si to prácu 100 až 150 ľudí. Uskutočnilo sa okolo 20 letov a približne 12 ciest vlakom. Mali sme k dispozícii 40 áut. Doručilo sa 60 medzinárodných zásielok,...“ Jeho zoznam sa zdal nekonečný, a preto sa do januárového čísla rozhodol osloviť umelcov, ktorí vytvorili šesť obálok a mnohé ilustrácie na predstavenie oblečenia bez nadmerného znečisťovania životného prostredia. Peniaze, ktoré na tom ušetrili venovali na rekonštrukciu kultúrneho centra Fondazione Querini Stampalia v Benátkach poškodenému záplavami.


Amazon využíva zakázané továrne ako dodávateľov

Jeden z najväčších online predajcov v USA Amazon predáva oblečenie vyrábané v továrňach, ktoré ostatní veľkí módni predajcovia označili za nebezpečné, informuje denník The Wall Street Journal. Medzi dodávateľov spoločnosti Amazon patrí aj 51 zo 122 tovární, ktoré boli označené za nebezpečné.

Mnohé zakázané továrne ešte stále vyrábajú oblečenie a snažia sa ho predávať cez veľké online portály, akým je napríklad Amazon, aby bolo ťažšie zistiť, odkiaľ oblečenie naozaj prichádza. Amazon by preto mal viac kontrolovať dodávateľov, aby takémuto správaniu v budúcnosti zabránil. Ohrozuje totiž životy ďalších pracovníkov, ktorí môžu pre nedostatočnú bezpečnosť dopadnúť rovnako ako zamestnanci v Rana Plaza.


Zelená móda a uhlíková neutralita

Už na minuloročných fashion weekoch sa po celom svete debatovalo o udržateľných kolekciách a cyklickej ekonomike. Aj luxusné značky musia podstupovať zmeny a rozhodovať sa na základe klimatickej krízy. V Gucci už minulý rok ohlásili, že chcú dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a výrazne tak ovplyvniť produkciu uhlíkových emisií. Módny dom Dior stavil aj na marketing. Pri móle nechali vysadiť živé stromy, ktoré sa po prehliadke presadili do parížskych štvrtí. (zdroj)


Albert podporuje s Frusackom udržateľný spôsob nakupovania

Reťazec Albert sa rozhodol zamerať na podporu udržateľného nakupovania u zákazníkov. Vytvoril vernostný program, vďaka ktorému môžu ich zákazníci vymeniť nazbierané body za škatuľky na potraviny, textilné tašky, fľaše na vodu či znovu použiteľné vrecká značky Frusack. „Sortiment naší nové kampaně umožní zákazníkům omezit plýtvání jednorázovými obaly,“ vraví manažérka marketingu Renáta Zakravská. Táto zelená kampaň bude trvať od 15. januára do 10. marca alebo do vypredania zásob.

Tip: Rozhovor so zakladateľkou Frusacku Hanou Fořtovou

Zdroj: Mediaguru

Zdroj: Mediaguru

Reťazec Albert sa už dlhšie snaží hľadať alternatívy k plastovým obalom. Minulý rok v pražskej pobočke v Galérii Butovice dokonca spustili bezobalový predaj potravín. Bezobalovo si môžete nakúpiť napríklad cestoviny, strukoviny, orechy a iné.


Kalkulačka uhlíkovej stopy

Jeden z najväčších e-shopov s tovarom z druhej ruky thredUp prednedávnom vytvoril interaktívny dotazník, vďaka ktorému zistíte, ako veľmi vaše módne rozhodnutia ovplyvňujú životné prostredie. Módny priemysel totiž produkuje viac emisií ako letecká a lodná doprava dokopy. Po vyplnení dotazníka získate údaje o uhlíkovej stope, ktorú zanecháva váš šatník.

slowfashion_news_6.png

Udržateľná kolekcia od Zalando

Zalando sa ako jeden z najväčších online predajcov oblečenia v Európe rozhodol vytvoriť udržateľnú kolekciu v spolupráci s deviatimi udržateľnými severskými značkami. Kolekcia s názvom Malé zmeny. Veľký dopad. od Zalando bola predstavená 27. januára. Obsahuje 70 kúskov napríklad aj z organickej bavlny či recyklovaného polyesteru, pričom Zalando počas výroby dbá aj na certifikáciu materiálov, nepoužívanie pesticídov či šetrenie vody. Kolekcia vznikla v spolupráci so značkami Blanche, Bruuns Bazaar, Designers Remix, Filippa K, Han Kjøbenhavn, Holzweiler, House of Dagmar, Libertine Libertine a Won Hundred.

Zdroj: Fashionunited

Livia Firthová a Tom Ford o vývoji fast fashion

V januári vydal časopis Vogue rozhovor medzi zakladateľkou organizácie Eco-age Liviou Firthovou a návrhárom Tomom Fordom. Stretli sa pri príležitosti desiateho výročia Green Carpet Challenge, iniciatívy medializujúcej etickú módu. Spomenuli napríklad stále prítomný problém týkajúci sa materiálov. Je lepšie nosiť prírodné či syntetické materiály? Oplatí sa staviť na pravú alebo umelú kožu? „V ideálnom svete by sme takúto konverzáciu nemali, pretože nič by sa tak hromadne nevyrábalo a nepredávalo ako sa to robí dnes,“ uvádza Livia Firthová. V rozhovore taktiež spomenuli, ako sú už ľudia unavení z neustáleho nakupovania nových kúskov vo fast fashion reťazcoch a ako vo všeobecnosti spotrebitelia začínajú spomaľovať.


Najznečistenejšia rieka na svete

Youtube kanál nemeckej vysielacej spoločnosti DW Documentaries 25. januára zverejnil takmer hodinový dokumentárny film o najznečistenejšej rieke na svete. Citarum je indonézska rieka zaplavená odpadom z až 500 textilných tovární. Dokumentaristi zaznamenali výskum tímu vedcov, ktorí sa rozhodli zistiť, ako znečistenie rieky Citarum vplýva na obyvateľov jej okolia.