HEDVÁBÍ: na co si dát při nákupu pozor a jak o něj správně pečovat

Abigail Lišková na sobě má černé šaty Valentina z obchodu Les Goodies

Abigail Lišková na sobě má černé šaty Valentina z obchodu Les Goodies

čtení na 5 minut

Co se vám vybaví, když se řekne hedvábí? Ikonický šátek ve vlasech od Hermès, vyšívaná halenka po babičce nebo lehounké letní šaty z hedvábného šifonu? 

Hedvábí je krásný materiál, víte ale, jak se vyrábí a jaké jeho druhy nabízí obchody? Jaké má vlastnosti a na co se u původu hedvábného oblečení zaměřit? Chcete-li se dozvědět, na co si dát při jeho nákupu pozor a jak o něj správně pečovat, potom je tento text přesně pro vás!

text: Jana Pavlovcová // foto: Alexandra Hrašková // editace textu: Kristýna Zaňková // za spolupráci děkujeme Les Goodies

abi_new_2.jpg

druhy HEDVÁBÍ

Hedvábí, přírodní materiál původem z Číny, je známé již od 3 tisíciletí př. n. l. Vlákna mohou pocházet buď z bource morušového, pak se označuje jako morušové (pravé) hedvábí, nebo z jiných druhů motýlů a jejich zámotků - v tom případě jde o tzv. divoké hedvábí. 

Vlákna morušového hedvábí jsou tenká, jemná a pevná. Mají přirozený lesk a jsou „nekonečně” dlouhá (více než 1 km). Housenky bource morušového se živí morušovými listy, aby měly dostatek potravy, a po několikátém svléknutí se zakuklí do kokonu z hedvábného vlákna. To lidé získají tak, že zakuklené larvy vyvaří v horké vodě. Tím se kokony zbaví nečistot a rozmotají se. Housenky při této metodě umírají, a proto je některými označována za neetickou. Při výrobě hedvábí se vybírají jen nejjemnější vnitřní vlákna. Zbylá se využívají např. jako výplň do polštářů nebo přísada do hnojiv. Díky obrovským objemům, kterých jsou farmáři touto metodou schopni dosáhnout, jde o nejlevnější produkci. Nejvíce hedvábí pochází z Číny. 

Existuje však i etičtější způsob, jak vlákna získat a nechat přitom housenky naživu. Ty se po transformaci v motýla prokoušou zámotkem a nakonec ho opustí. Tato metoda je však méně výnosná, protože dojde k porušení vlákna ve chvíli, kdy se jím motýli prokousávají. Hedvábí získávané tímto způsobem najdete pod označením Ahimsa.  

abi_new_4.jpg

Divoké hedvábí

Divoké hedvábí se získává ve volné přírodě a při jeho výrobě se využívá i dalších druhů motýlů. Mezi nejrozšířenější typy patří hedvábí eri, muga a tussahové hedvábí.

Tussah je hedvábné vlákno získávané pomocí bource dubového. Má kratší vlákna, která se spřádají podobně jako bavlna. Materiál má nestejnoměrnou strukturu bez typického hedvábného lesku, je však ale pevnější než pravé hedvábí. 

Hedvábí eri pochází z kokonů martináče pajasanového. Vyrábí se především v Thajsku a v Indii. Je považováno za nejkvalitnější a jeho výroba se obvykle obejde bez přímého zabíjení housenek. Kokony se totiž zpracovávají až po vylíhnutí. Říká se mu proto také „mírumilovné hedvábí“ (peace silk). 

Hedvábí muga se vyrábí výhradně v indickém Assamu a je ze všech typů nejdražší. Motýl, z něhož pochází, se jmenuje Antheraea assamensis. Látky z hedvábí muga jsou krásně lesklé a velmi odolné. 

I když je hedvábí přírodní materiál, při jeho úpravě se používají syntetické látky, a to především při jeho čištění, bělení či barvení. Proto se snažte vybírat jeho zodpovědnější variantu s certifikátem OTEX, nebo sáhněte po hedvábí Ahimsa od značky Cocccon, která má certifikaci GOTS

Vlastnosti hedvábí

Hedvábí je na dotek jemný materiál s přirozeným leskem. Má výborné termoregulační vlastnosti, a tak ho můžete nosit po celý rok. V létě nechává naši pokožku dýchat a v zimě naopak udržuje teplo. Je antibakteriální, proto i vhodné pro alergiky. Je odolné proti plísním a ani moli si na něj nepřijdou. Nezadržuje pachy, a tak ho nemusíte prát po každém nošení. Halenku nebo hedvábné šaty stačí nechat vyvětrat. 

jak poznat v obchodě hedvábí a jaké oblečení se vyplatí?

Hedvábný šifon, krepšifon, habutaj nebo satén je dokonalý materiál na letní šaty, splývavé halenky, topy nebo rozevláté sukně. Přidává se také do směsi s vlnou, jíž propůjčuje jemnost, lesk a prodyšnost. Pokud si někdy budete chtít nechat ušít třeba oblek na míru, určitě sáhněte po lehké vlněné oblekovce s hedvábím. Přehled hedvábných látek najdete tady a sem zase můžete vyrazit na nákupy, pokud si budete chtít z hedvábí nechat něco ušít. 

abigail_liskova_28.jpg
abigail_liskova_41.jpg

KDE KOUPIT HEDVÁBNÉ OBLEČENÍ?

Pokud hledáte levnější variantu, ale nechcete hedvábí z Číny, porozhlédněte se po secondhandech, kde můžete narazit na vintage hedvábné poklady italských značek. Doporučujeme nahlédnout do Malých černých nebo Lula vintage

Za novými kousky se vydejte např. ke značce Yoora, jejíž majitelka navrhuje svatební hedvábné šaty na míru výhradně z mírumilovného hedvábí. Dobrou investicí bude hedvábná kolekce od Filippa K, kterou u nás objevíte např. u Nila store

abi_new_7.jpg

Jak se o hedvábí starat?

Hedvábí se pere pouze ručně. Praním v pračce by přírodní vlákna ztratila svůj typický hedvábný lesk i další vlastnosti. Nepomůže zde ani program na nejšetrnější praní. Já už takto srazila několik hedvábných kousků, takže mě moje lenost vytrestala. K ručnímu praní používejte jen prášek na jemné prádlo, látku promněte a vymáchejte ve vlažné vodě, nijak ji nemačkejte ani silou neždímejte. Sušte ideálně vodorovně, protože stejně jako vlněná vlákna, je i hedvábí za mokra náchylnější k poškození. Látku žehlete pouze na nízkou teplotu, hedvábí se snadno spálí. Parní žehlička je vhodná pouze na hedvábný samet. 

Tip: EKO praní: šetrně k přírodě, ale i k oblečení