Jak udržitelný je bambus?
Bambus je malý zázrak. Roste doslova před očima, některé druhy až 4 centimetry za hodinu. Dokáže růst i tam, kde se stromům nedaří a nevyžaduje používání pesticidů. Jeho kořenový systém protkává půdu a zabraňuje její erozi. Produkuje o 35 % více kyslíku než stromy. Je bambus materiál budoucnosti? Není to tak jednoduché.
text: Hana Šiková // editace & korektura: Lili Nguyen
Oblečení z bambusu
Ve chvíli, kdy v ruce držíme hotový „bambusový” kus oblečení, už v něm moc z bambusu není. Jeho většina je dnes vyrobena z viskózy, modalu nebo rayonu, jejichž výrobní proces je v zásadě stejný. Bambus se nadrtí a poté se vaří v „polévce chemikálií”, mimo jiné hydroxid sodný a sulfid uhličitý. Tyto drsné chemikálie mají neblahý vliv jak na lidi s nimi pracujícími, tak na životní prostředí. Dlouhé vystavení vysokým dávkám sulfidu uhličitého poškozuje nervový systém. Podle organizace Dirty Fashion většina továren vypouští škodlivé látky do okolí.
Neměly by nám v orientaci pomoci certifikáty? Bohužel příliš ne. Bambusový trh je v současné době poměrně málo regulovaný a i pokud má výrobek certifikát, většinou se vztahuje k tomu, jak byla rostlina vypěstována, ne jak byla zpracována. Například GOTS neuděluje plnou certifikaci pro bambusové oblečení a pro certifikát “Made with sustainable materials” stačí použít 10 procent bambusu vypěstovaného šetrně, tedy ne nutně zpracovaného.
Bambus – alternativa plastového nádobí
Ve střední Evropě se s bambusem mimo šatník asi nejčastěji setkáme v souvislosti s jídlem. Nejen v souvislosti s koncem jednorázových plastových výrobků nabývá na popularitě jednorázové nádobí z bambusu. Je ale udržitelnější než to z plastu?
Na příkladu porovnání ekologické stopy různých alternativ slámek vidíme, že bambusové brčko je třeba použít alespoň 32krát, aby se vykompenzoval rozdíl ve spotřebě energie ve výrobě bambusových a plastových brček, a 27krát aby se kompenzovaly emise CO2. Zatímco výroba plastového brčka vyprodukuje 1,46 gramů CO2, v případě bambusového brčka je to 38,8 gramů. Zajímavý je však rozdíl ve složení původu těchto emisí – u plastu pochází většina této stopy ze samotného materiálu, u bambusu z přepravy. Kdyby se nemusely bambusové produkty převážet přes celý svět, jejich stopa by se radikálně snížila. Vzhledem k tomu, že ale většina produkce pochází z Číny, je to momentálně spíše nerealistické.
Pozor na bambusové kelímky
Specifickou kapitolou jsou bambusové kelímky na kávu. Ty se vyrábějí za pomoci melaminové pryskyřice, tedy derivátu plastu. Jak zjistily německé spotřebitelské testy, u řady značek dochází k vylučování melaminu a formaldehydu do zahřátého obsahu (tedy například i kávy nebo čaje) – obě látky jsou lidskému zdraví škodlivé.
Nesuďme podle potenciálu, ale podle reality
Bambus má určitě potenciál – jenže v současnosti má právě jen potenciál. Produkci bambusu bychom neměli posuzovat podle toho, jak udržitelná by mohla být, ale jak udržitelná momentálně je. A v současné době má bambus bohužel k udržitelnosti poměrně daleko.