Jak vytřídit obaly od staré kosmetiky?
Ať už jde o pečující, nebo dekorativní kosmetiku, používáme ji každý den. Kam ale vyhodit obal od staré řasenky, obal od rtěnky nebo tubu od zubní pasty? Přesně na to odpovídá dnešní článek.
text: Karo // editace a korektura: Lili Nguyen // foto: Jana Benešová // modelka: Veronika // za placenou spolupráci děkujeme Boho Green Make-up
Obaly, které patří do plastu
Plastové lahvičky od šamponu, kondicionéru, sprchových gelů můžete vyprázdněné a vypláchnuté vyhodit do žlutého kontejneru. Podle webu „Jak třídit“ je možné zbytky kosmetiky slít do pytlíku a ten pak vyhodit do směsného odpadu. Větší množství je však nutné odvést do sběrného dvora. A nikdy nevyléváme cokoli do kanalizace.
Plastové lahvičky s pumpičkou nebo rozprašovačem vyhazujeme do žlutého kontejneru, můžete i s uzávěrem. Naopak je nutné odstranit kovové či silikonové části a vyhodit je do směsného odpadu.
Obaly od deodorantů s plastovou kuličkou patří také do plastů.
Plastové obaly od make-upu třídíme většinou do žlutého kontejneru. Samozřejmostí je čistý obal, který můžeme vytřít ubrouskem.
Příklad z praxe: Boho Green Make-up má tělo make-upu ze skla, pumpičku z plastu.
Stíny, pudřenky, rozjasňovače a bronzery patří většinou do plastu. Tedy pouze v případě, že nejde o kombinovaný materiál, kdy je často součástí obalu zrcátko. Pokud to jde, zrcátko z obalu vyloupneme. V opačném případě patří obal do směsného odpadu.
Příklad z praxe: Boho má těla těchto produktů z papíru, pouze okýnko z plastu.
BOHO GREEN MAKE-UP
BOHO Green Make-up je výjimečnou značkou certifikované přírodní a BIO dekorativní kosmetiky z Francie, která pečlivě plní své poslání již od roku 2012. Kromě jistoty kvalitních přírodních produktů vyráběných z ingrediencí z ekologického zemědělství a touhy přispívat k ekologické transformaci naší společnosti nezapomíná ani na obaly svých produktů. Ty jsou vyrobeny výhradně ze dřeva a papíru pocházejícího z lesů s certifikací PEFC® a FSC®, které potvrzují použití materiálu získaného postupy trvale udržitelného lesního hospodářství.
Produkty na fotce: Tužka na obočí, GYPSY Earth – refilová dřevěná paletka s očními stíny a Dlouhotrvající rtěnka značky Boho Green Make-up.
Obaly, které patří do kovu
Hliníkové obaly od deodorantů, laků, pěny na holení atd. vyhazujte prázdné do kovů.
Obaly, které patří do skla
Flakonek od parfému, make-upu, séra nebo pleťového oleje můžete s klidem vyhodit do bílého skla, a to i s plastovými částmi. Výjimka nastane v případě, že bude obal příliš mastný či jinak znehodnocený – pak patří do směsného odpadu.
Obaly od krémů patří také do skla. Víčko je dobré odstranit a vyhodit jej do samostatného kontejneru.
Obaly od laků na nehty patří do skla jen v případě, že se vám jej podaří zcela vyprázdnit. Pokud lak ve skleničce zatuhne, vždy patří do směsného odpadu.
Skleněné obaly od make-upu třídíme do kontejneru na sklo.
RECYKLOVANÉ OBALY
Pokud to jde, nakupujte si kosmetiku v recyklovaných obalech nebo s možností výměny náplně. Takové produkty nabízí francouzská certifikovaná dekorativka BOHO Green Make-up. Kromě péče o sebe díky organické kosmetice BOHO chráníte i přírodu. Všechny obaly produktů jsou totiž vyrobeny ze dřeva a papíru pocházejícího z lesů z trvale udržitelného lesního hospodářství s certifikací PEFC® a FSC®.
Produkt na fotce: Dlouhotrvající rtěnka značky Boho Green Make-up.
BOHO uvádí své limitované kolekce v obalech z recyklovaného papíru. Některé stálé produkty, např. Báze pod make-up a nejnovější BB krémy, jsou vyrobeny do tub z recyklovaného plastu.
Být šetrný k přírodě není pro Boho jen otázkou obalů, ale také distribuce zboží z Francie k českým ženám. To je vždy zabalené v recyklovaných krabicích společně s výplní z recyklovaného papíru.
Produkt na fotce: Veganská řasenka Gypsy Volume.
Obaly, které patří do směsného odpadu
Obaly od řasenky, rtěnky nebo očních stínů jsou znečištěné od zbytků barvy, proto je musíme vyhodit do směsného odpadu.
Příklad z praxe: Obaly od rtěnek a očních stínů Boho Green Make-up znečištěné nebývají a dají se hezky vytřídit do papíru (celé tělo rtěnky i očních stínů) a plastu (víčko u mono stínů, vysouvání u rtěnky).
Tuba, ve které je zubní pasta uchovávána, může obsahovat hliníkovou vrstvu i zbytky pasty, obal je tedy znečištěný, a tak končí ve směsném odpadu
Žiletky a holítka patří do směsného odpadu. Jednotlivé části jsou vyrobeny z různých materiálů, navíc by při následné manipulaci s nimi mohlo třídičům na lince hrozit poranění nebo infekce. Alternativou jsou kovová holítka. Tipy, jak si je vybrat, najdete v článku: Lepší holení pro planetu i pro nás
Vlhčené ubrousky a odličovací tampony také patří do směsi. Pozor – nikdy je nevyhazujte do WC, mohlo by se ucpat.
Dentální nit patří do směsného odpadu, na recyklaci je totiž příliš drobná.
Produkt na fotce: GYPSY Earth – refilová dřevěná paletka s očními stíny.
Produkt na fotce: Veganská řasenka Gypsy Volume.
Obaly, které odvézt do technických služeb
Obal od repelentu patří do kontejneru na nebezpečný odpad.
Čisticí a prací prostředky – jejich zbytků se nejsnáze zbavíme ve sběrném dvoře nebo v kontejneru na nebezpečný odpad (viz informační značky na obalu).
Produkty na fotce: Minerální pudr a Rychleschnoucí lak na nehty.
Více informací najdete na webu Jak třídit, Třídění odpadu, Samosebou.
Taky vás překvapilo, kolik zbytečného odpadu v koupelně vznikne? Vyzkoušejte výzvu, v rámci které se do konce roku naučíte minimalizovat obaly od kosmetiky. Stejně jako u oblečení tu platí pravidlo: „kvalita nad kvantitou“.
Jak na to jde Karo?
Nemám speciální šuplík na make-up, pudřenky a řasenky. Od každé věci vlastním jen jeden exemplář, víc jich ne(s)potřebuji, pouze rtěnky mám ve více variantách červené, růžové a nude barvě. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu vaší stávající drogerie a kosmetiky, je za mě důležité držet se motta „kvalita nad kvantitu a méně je více“. Tak šťastný výběr!