Jak vytřídit obaly od staré kosmetiky?
Ať už jde o pečující, nebo dekorativní kosmetiku, používáme ji každý den. Kam ale vyhodit obal od staré řasenky, obal od rtěnky nebo tubu od zubní pasty? Přesně na to odpovídá dnešní článek.
text: Karo // editace a korektura: Lili Nguyen // foto: Jana Benešová // modelka: Veronika // za placenou spolupráci děkujeme Boho Green Make-up
Obaly, které patří do plastu
Plastové lahvičky od šamponu, kondicionéru, sprchových gelů můžete vyprázdněné a vypláchnuté vyhodit do žlutého kontejneru. Podle webu „Jak třídit“ je možné zbytky kosmetiky slít do pytlíku a ten pak vyhodit do směsného odpadu. Větší množství je však nutné odvést do sběrného dvora. A nikdy nevyléváme cokoli do kanalizace.
Plastové lahvičky s pumpičkou nebo rozprašovačem vyhazujeme do žlutého kontejneru, můžete i s uzávěrem. Naopak je nutné odstranit kovové či silikonové části a vyhodit je do směsného odpadu.
Obaly od deodorantů s plastovou kuličkou patří také do plastů.
Plastové obaly od make-upu třídíme většinou do žlutého kontejneru. Samozřejmostí je čistý obal, který můžeme vytřít ubrouskem.
Příklad z praxe: Boho Green Make-up má tělo make-upu ze skla, pumpičku z plastu.
Stíny, pudřenky, rozjasňovače a bronzery patří většinou do plastu. Tedy pouze v případě, že nejde o kombinovaný materiál, kdy je často součástí obalu zrcátko. Pokud to jde, zrcátko z obalu vyloupneme. V opačném případě patří obal do směsného odpadu.
Příklad z praxe: Boho má těla těchto produktů z papíru, pouze okýnko z plastu.
Obaly, které patří do kovu
Hliníkové obaly od deodorantů, laků, pěny na holení atd. vyhazujte prázdné do kovů.
Obaly, které patří do skla
Flakonek od parfému, make-upu, séra nebo pleťového oleje můžete s klidem vyhodit do bílého skla, a to i s plastovými částmi. Výjimka nastane v případě, že bude obal příliš mastný či jinak znehodnocený – pak patří do směsného odpadu.
Obaly od krémů patří také do skla. Víčko je dobré odstranit a vyhodit jej do samostatného kontejneru.
Obaly od laků na nehty patří do skla jen v případě, že se vám jej podaří zcela vyprázdnit. Pokud lak ve skleničce zatuhne, vždy patří do směsného odpadu.
Skleněné obaly od make-upu třídíme do kontejneru na sklo.
Obaly, které patří do směsného odpadu
Obaly od řasenky, rtěnky nebo očních stínů jsou znečištěné od zbytků barvy, proto je musíme vyhodit do směsného odpadu.
Příklad z praxe: Obaly od rtěnek a očních stínů Boho Green Make-up znečištěné nebývají a dají se hezky vytřídit do papíru (celé tělo rtěnky i očních stínů) a plastu (víčko u mono stínů, vysouvání u rtěnky).
Tuba, ve které je zubní pasta uchovávána, může obsahovat hliníkovou vrstvu i zbytky pasty, obal je tedy znečištěný, a tak končí ve směsném odpadu
Žiletky a holítka patří do směsného odpadu. Jednotlivé části jsou vyrobeny z různých materiálů, navíc by při následné manipulaci s nimi mohlo třídičům na lince hrozit poranění nebo infekce. Alternativou jsou kovová holítka. Tipy, jak si je vybrat, najdete v článku: Lepší holení pro planetu i pro nás
Vlhčené ubrousky a odličovací tampony také patří do směsi. Pozor – nikdy je nevyhazujte do WC, mohlo by se ucpat.
Dentální nit patří do směsného odpadu, na recyklaci je totiž příliš drobná.
Obaly, které odvézt do technických služeb
Obal od repelentu patří do kontejneru na nebezpečný odpad.
Čisticí a prací prostředky – jejich zbytků se nejsnáze zbavíme ve sběrném dvoře nebo v kontejneru na nebezpečný odpad (viz informační značky na obalu).
Více informací najdete na webu Jak třídit, Třídění odpadu, Samosebou.
Taky vás překvapilo, kolik zbytečného odpadu v koupelně vznikne? Vyzkoušejte výzvu, v rámci které se do konce roku naučíte minimalizovat obaly od kosmetiky. Stejně jako u oblečení tu platí pravidlo: „kvalita nad kvantitou“.