Lepší holení pro planetu i pro nás

Když vejdete do jakékoliv drogerie, pravděpodobně tam najdete dva velmi specifické stojany, jeden křiklavě růžový a jeden temně modrý. A na něm nejrůznější variace plastového holítka s několika břity slibující ještě lepší oholení než ta sousední. A protože jsou jen na několik použití, výrobci dobře vědí, že za pár týdnů přijdete zas. Nešlo by to ale jinak a lépe?


text: Hana Šiková // foto: Veronika Ohrádková // editace a korektura: Lili Nguyen // koláž: Monika Kudličková // některé linky obsahují placený affiliate program s Econea


Jak nás reklama naučila se holit

Každá společnost se k otázce holení nějak staví. V některých kulturách si muži nechávají narůst dlouhé vousy, někde si ženy nestříhají vlasy. Ačkoli by rozhodnutí, zda se holit chceme, mělo být individuální, obvyklou představou v naší společnosti je, že ženy budou mít pokožku hladkou a bez chloupků. Tento standard je však poměrně novodobou záležitostí, ženy se začaly ve větší míře holit až během minulého století.

S nástupem dvacátých let, kratších sukní a šatů bez rukávů se objevil zcela nový, velmi lukrativní problém. Středem zájmu bylo nejdříve podpaží, výrobci společně s ženskými magazíny zvládli během několika let přesvědčit americké a evropské ženy o tom, že chloupky v ženském podpaží jsou nežádoucí. Nohy si ženy začaly holit za Druhé světové války, když nebylo dostatek punčocháčů. V roce 1968 si už nohy holilo 98 % Američanek.



Paralelně s kulturním vývojem holení běžel i ten technologický. Revoluční změnou, která přispěla právě i k rozšíření holení pro ženy, byl vynález holicího strojku, tzv. safety razor. Klasickou verzi s vyměnitelnými dvojstrannými žiletkami začal masivně prodávat nikdo jiný než King Camp Gillette na počátku 20. století. Jejich obliba astronomicky rostla (americké domy mívaly dokonce v koupelně zabudovanou speciální skříňku na použité žiletky), než se střetla s další technologií – jednorázovým plastem.

Do světa holicích potřeb vstoupil nečekaný hráčBic, ano, ta firma, co vyrábí propisky. Gillette se však nedalo vyšachovat a převzalo její inovaci. Během několika let se standardem stalo lehké barevné jednorázové holítko s několika břity. 

P1240200.jpg

Čím nahradit plastové holítko?

Nadšení z jednorázových výrobků pomalu ve společnosti přechází k rozpakům z nich. Snažíme se zbavit plastu a nahrazovat jej udržitelnějšími možnostmi. Ať už je právě objevujete nebo jste již expert, změnit způsob holení je velmi efektivní oblastí. Kromě produkce odpadu můžete výrazně ušetřit, lépe se oholíte a nebudete muset bojovat s nekompatibilními hlavicemi různých značek holítek.

Foto: Lamazuna Holicí strojek


Klasický holicí strojek (safety razor)

Když jsme, obzvlášť jako ženy, naučeny, že plastové holítko je standard, bezpečné a efektivní a hlavně ženské, může být těžké sáhnout po klasickém strojku – je přece pro chlapy a žiletky jsou strašně nebezpečné! V angličtině se klasickému strojku na žiletky říká safety razor a je to z dobrého důvodu – jeho použití, při zachování několika pravidel, je opravdu bezpečné.

Svůj první strojek na žiletky jsem si koupila před dvěma lety a už od začátku jsem litovala, že jsem to neudělala dřív. Měla jsem hladší nohy, než jaké mi kdy slíbila jakákoliv reklama v televizi. Proč? Na ostrosti břitu záleží a žiletce se nic nevyrovná. Navíc mi takové oholení vydrží déle a chloupky nezarůstají. Žiletky jsou levné a mají standardizovanou velikost.



Strojek vyžaduje trochu péče a ostrá žiletka opatrnost – to mě nutí zpomalit a celý proces si vychutnat. Nevýhodou je, že i když produkuje řádově méně odpadu, pořád po něm nějaký zůstává. Žiletky navíc nejsou ledajaký odpad, jen tak hodit do koše je nemůžeme. Je vhodné je shromažďovat mimo, třeba do plechovky. Nepatří však do koše na kov, ale do směsného odpadu.

Žiletkou se samozřejmě nedá holit suchá pokožka. Je potřeba použít něco, po čem může břit dobře klouzat a nepoškrábe vás. Asi tušíte, že klasická pěna v tlakové lahvi nemá moc dobré ekologické vysvědčení. Jaké jsou alternativy? Existují speciální mýdla na holení, která můžete našlehat štětkou a nanést na kůži (štětka ji navíc trochu promasíruje a připraví na holení). Oblíbené jsou i oleje na holení. Na moji normální pokožku se však nebojím použít ani dobře pěnící mýdlo nebo zbytek šamponu. 

P1240191.jpg

Mé tipy pro výběr holicího strojku:

 

Zvolte odpovídající velikost – důležitá je především délka rukojeti (na holení nohou jsou lepší delší).

Klasický mechanismus nebo motýlek? – nebojte se poradit v obchodě, která varianta je lepší pro začátečníka.

Vybírejte tvarovanou rukojeť, budou se vám lépe holit nohy.

Několik druhů žiletek si nakupte rovnou v obchodě s holením, v drogeriích je zoufalý výběr.

Foto: Sada pro zero waste holení

A jak to vyjde finančně? Počítejme, že žiletka vydrží pět použití. Za týden se holím maximálně třikrát, na měsíc mi tak vystačí 3 žiletky. Na rok tak potřebuji 36 žiletek. Jedna žiletka vyjde na přibližně 4 koruny. Celkově se celý rok holím velmi kvalitně za necelých 150 korun. Do strojku se nebojte trochu investovat a pořídit si renomovanou značku, nemusíte však chodit do tisíců.


Cukrová pasta

Pokud je vám bližší chloupky raději odstraňovat i s kořínkem, místo epilačních pásků, můžete sáhnout po cukrové pastě. Jedná se o tradiční metodu používanou po staletí. Můžete si ji připravit i doma, stačí vám cukr, voda a citronová šťáva. Výsledná hmota by měla být příjemně teplá, ale ne horká. Měla by mít takovou konzistenci, ze které jde vytvarovat kulička, kterou si pak postupně vytrháváte chloupky odkudkoli. Pokožka ošetřená touto metodou vydrží hladká mnohem déle než po standardním holení. Navíc z této metody nezůstává doslova žádný odpad – když hmota přestane lepit, dá se jednoduše rozpustit ve vodě.


Vytrhávání pinzetou nebo nití

V menších oblastech s kratšími chloupky je možné zaměřit se na detaily a vytrhávat jednotlivé chloupky postupně. Úprava obočí pinzetou je poměrně rozšířená metoda, znáte ale vytrhávání pomocí nitě, tzv. Threading? Jedná se o starověkou techniku původem z jižní Asie, která do smyčky bavlněné nitě chytá jednotlivé chloupky a jemně je vytrhává.


Epilátory a depilátory

Ožehavou otázkou je používání elektrických strojků, ať už na depilaci či epilaci. Neprodukují jednorázový odpad, nicméně jako každý přístroj má i tento svou uhlíkovou stopu. Většinou nevydrží déle než několik let a kvůli nízké ceně se vyplatí spíše nákup nového než oprava starého. Stane se z něj tak elektrický odpad, jehož recyklace je složitá. Pokud strojek již máte, je nejekologičtější co nejvíce využít jeho potenciálu.


Trvalé odstranění

Co se chloupků zbavit jednou provždy? Trvalé odstranění je čím dál dostupnější a pro některé velmi lákavé. Zní to jako příslib, že se již nebudeme muset holit a ušetříme spousta času. Je to však nezanedbatelná investice. Jeden zákrok v závislosti na jeho místě vyjde na tisíce až desetitisíce korun. I když nám chloupky kulturně připadají otravné, lidské ochlupení má své biologické funkce, ať už je to regulace teploty nebo ochrana pokožky před třením o oblečení. A kdoví, třeba bude za chvíli znovu v módě.


Epilační krémy

Zdánlivě elegantním řešením zbavení se chloupků jsou pro některé epilační krémy. Namažete, necháte působit a chloupky jsou zázrakem pryč. Krém obsahuje látky, které chloupek doslova rozloží zevnitř folikuly. Při neopatrné manipulaci však mohou způsobit poranění pokožky. Krém je pak opláchnutý do odtoku a dostává se do vodovodního systému. K této metodě je náročné najít udržitelnější alternativu a stojí za to se rozhlédnout po jiné.


Po holení

Pokožku je po holení vhodné zklidnit, zjemnit a regenerovat. Vyzkoušet můžete přírodní balzám od české značky Nobilis Tilia, který je velmi jemný, lehce se roztírá a snadno se vstřebává. Obsahuje jojobový olej, který reguluje vlhkost pokožky a také unikátní tamanu olej. Tamanu olej se tradičně využívá pro své antimikrobiální a analgetické účinky a také při dezinfekci drobných poranění pokožky, která často při holení vznikají.


Závěr

Holit se nemusíme. Ale můžeme. A taky se přitom můžeme vyhnout plastovým barevným žiletkám, které se rychle otupí, vysávají z nás peníze a zamořují planetu zbytečným plastem. Udržitelnější holení, ať už je to holicí strojek, cukrová pasta nebo jiná metoda, je jednou z těch změn, kdy si možná řeknete „proč mě to nikdo nenaučil dříve?“.