Zdravé bývanie a udržateľný domov (časť 1.)

naomi_adachi_slowfemme99.jpg

čítanie na 5 minút

Potraviny bez obalu, oblečenie zo „sekáču“, káva do znovu-použiteľného pohára a po nákupe nábytku jeden vegánsky hotdog. Tak nejak vyzerajú naše udržateľné životy. Niekedy mám pocit, že by sme ani nemali spomaľovať, ale rovno sa otočiť a kráčať do minulosti. Čo sa týka zdravého domova, našli by sme tam určite viac spokojnosti. 

text: Babô Babocká // foto: Alexandra Hrašková

Naomi s mamkou Radanou v ich zrekonštruovanom dome v Liberci.

Naomi s mamkou Radanou v ich zrekonštruovanom dome v Liberci.

Príroda je fenomén, ktorý presahuje nás všetkých. To, čo sama vyrobí, dokáže sama odbúrať či využiť vo svoj prospech. Dizajn vecí by mal kopírovať rovnaké princípy. Pre nás bežných spotrebiteľov to nie je každodenná realita. Možnosť odovzdať nábytok na konci  svojho životného cyklu do rúk odborníkom, ktorí kvalitu ďalšieho výrobku zachovajú,  prípadne zvýšia, je však stále bližšie. Fínska značka Artek odkupuje svoje staré produkty a dáva im šancu na nový život s jednoduchou myšlienkou: veci namiesto vyhadzovania zachovávať. Majú v sebe niečo extra, sú vyrobené poctivo a nesú si príbeh. To najlepšie, čo v tejto chvíli môžeme urobiť, je redukcia spotreby

naomi_adachi_slowfemme46.jpg
naomi_adachi_slowfemme369.jpg

Prostredie, v ktorom žijeme, je hneď po oblečení ďalšou vrstvou nášho bezprostredného okolia a vnímame ho všetkými zmyslami. Doma sa chceme cítiť bezpečne a pohodlne, sme  generácia, ktorá trávi v interiéroch až 90% svojho času. Štúdie však dokazujú, že miera znečistenia ovzdušia vnútri je päťnásobne vyššia ako za oknom. Prekvapenie? 

Prvým krokom k zdravému bývaniu je dostatok svetla a vzduchu. Po udalostiach uplynulých mesiacov, kedy sme zostali pre dobro všetkých nás doma, sú tieto základné  elementy dôležitejšie viac ako kedykoľvek pred tým. Všetko ostatné vybavenie je už  len na to, aby nám pomohlo zlepšiť kvalitu života. Tečúca pitná voda, sprcha, toaleta či kuchyňa... niekedy sa stačí prejsť po “dollar street”, aby sme si uvedomili, že skriňa či  posteľ nie sú nevyhnutnou podmienkou šťastného života. Napriek tomu si izby, byty a domy zapĺňame predmetmi a vecami, ktoré nám pomáhajú žiť medzi štyrmi stenami podľa našich predstáv. 

naomi_adachi_slowfemme450.jpg

Nie sme generáciou, ktorá by začínala svoj život vo “vlastnom”. Predstava sťahovania dokáže krotiť nákupné vášne, ako sa však popasovať s opačnou situáciou? Využite rady Marie Kondo, nie až pri upratovaní, ale už pri nákupe. Zamerať sa len na veci, ktoré naozaj potrebujeme a ktoré na nás prehovárajú. Udržateľnosť neznamená len nakupovať menej, ale najmä nakupovať kvalitne. Ako vraví porekadlo: “Sme príliš chudobní, aby sme nakupovali lacné veci”. Dobre navrhnutý a prvotriedne spracovaný kus nábytku má potenciál vydržať celý život, tiež život našich detí a vnúčat. Vlastniť veci bez potreby neustáleho nahradzovania s víziou dedenia je ten najuvedomelejší plán, aký môžete mať. Pri nákupe nového „eco-friendly“ vybavenia treba rátať samozrejme aj s vyššou cenou. Nábytkárska výroba, až na pár výnimiek, v našom regióne takmer zanikla. Na určité obdobie aj ich kvalita a dizajn. Doba praje talentom a nakupovať lokálny, krásny nábytok a dekorácie už nie je taký problém. Mladé značky si dávajú záležať na výbere dodávateľov, podpore miestnych komunít, spôsobe spracovania, balení a transporte. Nie vždy sú však  tieto informácie zrejmé pri tých väčších a zabehnutých. Tak, ako sa pýtame výrobcov oblečenia, je na čase začať sa pýtať aj výrobcov nábytku: ako a kde sú moje veci vyrobené? Skúste od teraz myslieť na to, že váš nákup môže byť starožitnosťou budúcnosti. 

naomi_adachi_slowfemme588.jpg
naomi_adachi_slowfemme31.jpg
naomi_adachi_slowfemme6.jpg

5 jednoduchých tipov pre zdravé bývanie a udržateľný domov 

1. Dobré plánovanie

Všetko začína plánovaním! Rozumné využitie priestoru je kľúčom k tomu, aby ste svoje bývanie využívali na 100%. Ak si neviete rady, je dobré poradiť sa s interiérovým dizajnérom, v návrhu dokáže zohľadniť vaše potreby a odporučiť efektívne riešenia - či už je to kuchyňa, atypická zostava nábytku alebo správne osvetlenie.  

2. Úspora energie

Pri zariaďovaní interiéru sa dá hovoriť o úspore energie na viacerých frontoch. Môžu to byť lokálne výrobky, ktoré nemusia cestovať cez pol zemegule, ale stačí aj výmena žiaroviek za úsporné alebo tzv. perlátor na vodovodnej batérií, ktorý prevzdušní vodu a zníži tak jej prietok.

naomi_adachi_slowfemme57.jpg
naomi_adachi_slowfemme55.jpg

3. “5R” Reuse, Repair, Refuse, Reduce, Recycle

Preložené do slovníku udržateľného interiéru: Znovu používať existujúce zariadenie, prípadne ho upraviť / opraviť / repasovať podľa svojich predstáv, odmietnuť umelé a necertifikované materiály, nezahlcovať sa nepotrebnými, lacnými dekoráciami a nakupovať veci zodpovedne, tak, aby sa na konci svojho životného cyklu mohli opäť vrátiť do obehu. 

4. Nastavenie priorít

Zvoliť si nábytok, ktorý je nadčasový a odolný, môže byť pri nízkom rozpočte náročné. Nastaviť si pri zariaďovaní domova priority je dobré. Čím nižšia je životnosť produktov a materiálov, tým rýchlejšie je zapĺňanie skládok ťaživým odpadom. Spomalenie v nákupoch vám v závere pomôže predĺžiť životnosť interiéru.

naomi_adachi_slowfemme44.jpg
naomi_adachi_slowfemme88.jpg

5.  Rastliny

Obľúbenými a vysoko odporúčanými dekoráciami sú rastliny. Oživia priestor, vnesú do domu kus prírody a zredukujú počet toxínov v miestnosti. Denno-denne sme vystavení látkam uvoľňujúcim sa z nábytku, technológií a elektrosmogu. Nie je nič ľahšie, ako si objednať sadu pre čistejší vzduch.

naomi_adachi_slowfemme43.jpg

Na návšteve u Naomi a Radany Adachi

Aké princípy sa snažíte zachovávať pri výbere a kombinácii nábytku?

Radana Adachi: Baví mne míchat starý nábytek (třeba po prababičce) s moderními kousky (třeba z IKEA). Poslední dobou se snažím vybírat pouze věci, které opravdu potřebuji. Líbí se mi mít kolem sebe prostor.

Aký štýl je vám pri výbere nábytku blízky?

Mám ráda jednoduchý, čistý, minimalistický styl s několika drobnostmi. Mám ráda staré hutní sklo a tak pár kousků, sem tam, pro potěchu oka vystavím. Ale méně je více. V interiéru vždy preferuji bílou barvu.

Venujete sa aj renovácii staršieho / vintage nábytku na nové kúsky?

Ano! Ano! Ano! To je pro mne výzva a radost. Taková židle nebo stůl “od popelnic”? Stačí barva a je z toho krásný, funkční, originální kousek.

naomi_adachi_slowfemme77.jpg
redakce.jpg

Páčil sa vám tento článok?

Podporte redakciu Slow Femme na Patreone a staňte sa našim patrónom!

karo.jpg

WORKSHOP : Zodpovědný šatník

25. 6. ve čtvrtek od 17:30 ve Skautském institutu