Knihy a filmy o Fast Fashion: 10 tipů pro dlouhé večery

fotografie vznikly pro článek Třicet let svobody

fotografie vznikly pro článek Třicet let svobody

čtení na 5 minut

Prvním filmem o Fast Fashion, který jsem viděla, byl známý The True Cost. Snímek z roku 2015 se věnuje problematice rychlé módy v celé její šířce a mě doslova posadil na zadek. Ať už tedy píšete diplomku nebo se jen chcete dozvědět něco navíc, právě pro vás je tu seznam knih, filmů, webů a podcastů o rychlé a pomalé módě. 

text: Karo // foto: Eliška Kubíková pro Nilablog  // editorka: Kristýna Zaňková

slowfashion_books_97.jpg

KNIHY O FAST FASHION

Příběh skříně je prvotina Veronika Blably Hubkové, jejíž obsah vás doslova vcucne. Velmi jasně a bez obalu popisuje fungování módního průmyslu takové, jaké doopravdy je, a nenechá vás na pochybách, že je třeba usilovat o jeho změnu. 

Safia Minney se ve své knize Slave to Fashion věnuje nejen problémům rychlé módy, ale dala dohromady i emotivní příběhy švadlen, které každý den usedají za stroj a šijí nám levné oblečení. 

Fashionopolis se nepozastavuje jen nad současnou situací, ale vypráví i o budoucnosti módního průmyslu a jeho možných cestách (3D tisk, ekologičtější výroba džín, recyklace látek aj.)

Fashion made fair je přehledem značek a návrhářů, kteří ve své tvorbě myslí na udržitelnost a promítají ji do každého svého kroku. Podstatnou část knihy tvoří fotografie s ukázkami kolekcí.

Základy šatníku a pomalá móda, dva základní kameny, na kterých staví kniha Minimal Fashion. Tento stylový průvodce je doplněn mnoha fotografiemi a slouží jako skvělý odrazový můstek pro ty, kteří se chtějí začít oblékat nadčasově a kvalitně. 

Kate Fletcher je jedna z nejpovolanějších, kteří o pomalé módě píšou. Právě ona použila v roce 2007 poprvé výraz Slow Fashion. V knize Sustainable Fashion and Textiles najdete popsanou a rozvinutou celou její myšlenku.

Slow Fashion: Módní revoluce: Joanna Glogaza je polská bloggerka a influencerka, která se dlouhodobě věnuje slow fashion, slow life a optimalizaci každodennosti. Ve své nejnovější knize vás provede krok za krokem k pomalé módě. Její přístup zaručeně nastaví zrcadlo a donutí vás k přemýšlení, jaká situace panuje ve vašem šatníku. Motivací celé knihy je uvědomit si souvislostí a nalézt rozumný přístup k oblékání.

Publikace Lepší šatník lepší svět vychází k desátému výročí udržitelné české značky Nila. Hlavní tvář i duše celého projektu Eva Urbanová v knize shrnuje základní pilíře pomalé módy.  Úvodní část patří značce samotné – vracíme se do historie, která nám objasní, kde se Nila vzala a čím vším si během své první dekády prošla. Tato „pasáž pro fanoušky” je napsána velmi poctivě a především osobně, a může být proto zajímavým shrnutím pro každého, kdo začíná podnikat v módním či jiném příbuzném odvětví. Dále je kniha členěna do tří rozsáhlých kapitol s mnoha podkapitolami. První kapitola Co je udržitelná móda? mapuje základy, které provedou čtenáře všemi kroky k vytvoření pomalého šatníku, včetně rad, kam s oblečením, které již dosloužilo. Specifické oblasti módního průmyslu dávají nahlédnout hlouběji do konkrétních problematických módních odvětví, jako je například získávání vlny, výroba denimu nebo třeba outdoorového oblečení. A konečně třetí kapitola Móda v širších souvislostech popisuje praktiky jako greenwashing, dětskou práci a další problematické aspekty fast fashion. Publikaci doplňují nilí fotoeditoriály z různých let a ilustrace výtvarnice Ilony Polanski. Výsledkem je tak krásný artefakt do vaší knihovny, který je aktuálně nejlepší stručnou příručkou pomalé módy na českém trhu.

šaty, náušnice, rukavice, kabelka, pásek - vše Nila

šaty, náušnice, rukavice, kabelka, pásek - vše Nila