Víte, jak poznat kvalitní oblečení? Těchto 13 tipů vám pomůže

Neexistuje nic horšího, než utratit peníze za oblečení, ze kterého se po pár nošeních stane hadr na podlahu. Kvalita je jednouduše to, co každý z nás při nákupu očekává. Nebo ne? Zvykli jsme si snad na levné oblečení, které po několika vypráních putuje do koše? Záleží vám na tom, z jakého materiálu a kde byl kousek vyroben? Prozradím vám 13 tipů, jak poznat kvalitně vyrobené oblečení, které s vámi přečká nejednu sezónu!


text: Karo // editace a korektura: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // modelky: Veronika Trnková a Michaela Stanová // styling: Veronika Ohrádková // za placenou spolupráci děkujeme Zalando


V současné době, kdy jako společnost produkujeme více oblečení, než stihneme spotřebovat, hraje prim levná produkce. Firmy šetří, kde se dá, aby nám na ramínka v obchodech mohly doručit kousky, které nás budou stát méně než oběd a my si jejich nákup budeme moci dovolit každý týden. Tomuto systému výroby se říká Fast Fashion a my jsme mu ve Slow Femme věnovaly nejeden článek:

Fast Fashion ještě rychleji

Fast vs. Slow Fashion aneb nový trend (nejen) Instagramu

Primark – gigant fast fashion přichází i k nám, jaký doopravdy je?

Textilní odpad není sexy, ale týká se nás všech

Vyrobeno v Etiopii: Fast Fashion z Afriky


Otázka tedy je, zdali dnes ještě někdo vyrábí kvalitní oblečení, kterému nečouhají nitky, jehož tvar se nezmění po pár nošeních a jehož vzory na sebe ve švech navazují? Odpověď je ano! Pro jeho výběr vám pomůže těchto 10 triků a tipy na značky, na jejichž kvalitu se můžete spolehnout.


13 TIPŮ, JAK POZNAT KVALITNÍ OBLEČENÍ

1. Materiál je základ

Na výběru materiálu opravdu záleží. Sama dávám přednost přírodním vláknům (bio bavlna, len, hedvábí, konopí, vlna), případně celulózovým vláknům (Eco Vero viskoza, modal) a tencel. Jsou mi příjemné na dotyk a jejich vlastnosti (pevnost, absorbční a antibakteriální schopnost ad.) mi zajistí pohodlí po celý den. Snažím se vždy vybírat 100% přírodní složení bez příměsí umělých vláken (polyester, nylon, akryl, elastan). Díky tomu vím, že se jednoho dne na skládce snáze rozloží.

Foto: Veronika má na sobě hedvábnou košili značky Filippa K a vlněné kalhoty značky Julia Leifert.


Naopak se vyhýbám 100% umělým látkám (polyester, nylon, akryl). V takových materiálech se jen potím, nevoním a po příchodu domů oblečení házím do koše na prádlo. Navíc jsou tato vlákna nerecyklovatelná a uvolňují se z nich při praní do vody mikroplasty.

Pozn.: Věděli jste, že 100% přírodní vlákna, která byla barvena přírodními barvivy se dají kompostovat?

Tip: Zkoušejte si v obchodech jednotlivé materiály osahávat a zkontrolujte vaši domněnku s cedulkou. Jen tak se je naučíte rozpoznat.


2. Padnoucí střih

Znáte tvar své postavy? A víte, co mu padne? Pak máte vyhráno. Při výběru oblečení se vždy zaměřuji na mou siluetu. Dobře ušité oblečení vám nebude nikdy odstávat, padne vám v ramenou a sedět vám bude i délka rukávů nebo nohavic.

3. Zpracování švů

Při nákupu např. tričko uchopím v blízkosti švů a zkusím jej natáhnout do délky a do šířky. Drží švy pevně? Nekroutí se nebo nepřetáčí? (ilustrace) A jsou vůbec na správném místě – přesně na bocích nebo zasahují i do přední části trička / halenky? (ilustrace) Po natažení švů bych neměla vidět srz ně na druhou stranu.

4. Čouhající nitky = rychlá a nepečlivá práce švadleny

Prozkoumejte okraje oblečení a jejich začištění. Nečouhají někde nitky? Oblečení, u kterého designér záměrně upozorňuje na roztrhané okraje např. nohavic, je více náchylné k rychlému zničení.

5. Oblečení, které drží tvar a barvu

Kvalitní oblečení neztrácí tvar. U nového kousku tuto vlastnost zkouším jeho natažením, po kterém by se mělo vrátit zpět do původního tvaru. Stálost barev se bohužel projeví až po pár vypráních. I proto oblečení po každém nošení vyvěsím na čerstvém vzduchu, čímž předcházím častému praní.

Tip: EKO praní: šetrně k přírodě, ale i k oblečení

6. Komponenty jsou přišity, ne přilepeny

Lepidlo je rychlá a levná varianta, jak na oblečení přidat komponenty (hlavně kamínky, perličky a jiné korálky). Kvalitně zpracované oblečení je má přišité a stehy jsou pevné. A dodává se i s náhradními knoflíky – jeho výrobce automaticky očekává, že kousek s námi zůstane delší dobu a budeme si jej chtít opravit.

7. Žmolky všude, kam se podíváš

Nastává čas svetrů, kabátů a šál. U nich jde poznat kvalita materiálu na první pohled. Žmolky se mi nejčastěji objevují na místech otěru (podpaží, tam, kde nosím kabelku / batoh) a únava materiálu tu hraje obrovskou roli. U kvalitní prvotřídní vlny by taková situace neměla jen tak nastat a pokud ano, vytahuji mou tajnou zbraň. ODŽMOLKOVAČ. Je neuvěřitelné, jaký rozdíl jde po jeho použití vidět.

Tip: Velký průvodce vlněnými kabáty: Jak vybrat ten pravý, aby vám vydržel celý život?

8. Průhledné oblečení nebrat

...ačkoli se může zdát jako nejžhavější trend. Lehké materiály ocením především v letních parnech. Průhlednost látky však může být snadným ukazatelem nízké kvality materiálu. Nižší gramáž je náchylnější k protržení a snadno ztrácí tvar. Jak se vyvarovat koupi takového kousku? Oblčení nastavím proti světlu a pokud skrze něj vidím na druhou stranu, radši ho vrátím zpět na ramínko.

9. Kostka, která nesedí

Pokud toužíte po kostkovaném kabátu, dávejte si pozor na to, aby vzor ve švech na sebe pěkně navazoval. Nesesazená kostka je velký znak nekvalitně šitého kabátu.

10. Firma zajistí úpravu a opravu oblečení 

Tam, kde si zákazníků váží, vám zajistí úpravu oblečení na míru a případnou opravu poškozeného kousku. Zkuste se na tuto službu při příštím nákupu zeptat.

11. Oblečení ze sekáče

Tyto kousky už mají něco za sebou, a proto snadno vidím, jestli drží tvar a barvu. Přesto se při nákupu z druhé ruky držím všech výše popsaných bodů. Důvod je prostý – se zrychlující se Fast Fashion se i do second-handů dostává oblečení, které bylo ušito horkou jehlou. Kde jsou doby, kdy jsem z těchto obchodů odcházela s vlněnými a hedvábnými věcmi…

Tip: i na Zalando najdeš oblečení z druhé ruky. V sekci Pre-owned na tebe čeká více než 180 000 kousků, jejichž koupí můžeš podpořit cirkularitu oblečení.

12. Znám značku a její kvalitu

Nakupuji u těch, kterým důvěřuji, tedy v obchodech, které si své zboží vybírají na základě vysokých standardů. Naše tipy najdete v Mapě obchodů nebo v této koláži.

13. Nadčasovost

Splňuje vybrané oblečení všechny výše popsané body? Skvělé! Dokáži si však představit, že mi v šatníku vydrží dalších deset let, nevyjde z módy a já si ho s radostí obléknu do práce i na koncert? Pak jsem právě sama sobě dokázala, že umím rozpoznat kvalitní oblečení!

Tip: Základy šatníku: nadčasovost ve 30 kouscích


Úplně na závěr je však potřeba říct, že nic z výše zmíněných tipů není možné brát jako dogma. Vždy totiž záleží na každé jednotlivé oděvní značce. Ať máte šťastný a zodpovědný výběr!


Ve spolupráci se Zalando vám přinášíme sérii článků zaměřenou na snadné začlenění zodpovědně vyrobené módy do vašeho šatníku. Víme, že hledání kvalitních kousků vyžaduje čas a není snadné se zorientovat v pestré nabídce obchodů. Proto jsme je vybraly za vás. 

Společnost Zalando si uvědomuje dopad módního průmyslu na lidi i planetu, chce se podílet na jeho řešení a podporovat módní značky při hledání udržitelnějších materiálů, zavádění lepších procesů a oceňovat strategie zvyšující udržitelnost celého odvětví. Společnost Zalando se zavázala, že do roku 2023 zvýší podíl udržitelnějších výrobků na hrubém objemu zboží (GMV) o 25 %.

O značce House of Dagmar

Stockholmská značka House of Dagmar byla založena v roce 2005 třemi sestrami, které se rozhodly navázat na odkaz jejich matky Dagmar; ta se živila jako krejčová. Během Kodaňského týdne módy AW21 pak za svou tvorbu získaly Cenu za udržitelnost udělovanou společností Zalando. Značka porotu uchvátila zejména velkými ambicemi v oblasti udržitelnosti, která stojí na třech hlavních pilířích: snižování emisí uhlíku, šetření s vodou a minimalizace odpadu díky výběru materiálů.

Foto (zleva): Michaela má na sobě vlněný kabát značky House of Dagmar. Veronika má na sobě vlněný kabát značky Filippa K.

Kapsulová kolekce

Zalando nyní představuje kapsulovou kolekci zohledňující udržitelnost použitých materiálů, jež byla navržena právě módním domem House of Dagmar.

Kolekci doprovází zpráva o udržitelnosti materiálů, Fibre Impact Report. Ta dokládá, že výběrem udržitelnějších materiálů se značce House of Dagmar ve srovnání s tradičními materiály podařilo ušetřit odhadem 7 700 kg CO2, což odpovídá třinácti cestám automobilem z Berlína do Madridu (31 000 km), a 184 000 litrů vody, což je asi 600 naplněných van. Report také nabízí cestu, po které se chce značka House of Dagmar dále vydat při zkoumání budoucnosti materiálů prostřednictvím hodnocení jejich životního cyklu, a poskytuje ucelený obrázek díky jasnému popisu dodavatelského řetězce.

Kolekci House of Dagmar je možné koupit na Zalando.