Těhotenství a udržitelný šatník
Těhotenství je v životě ženy období, které je náročné, ale svým způsobem krásné. Jednou z věcí, které řeší každá těhotná žena, je oblečení. Jak si to můžete celé usnadnit, jak to pojmout a ještě mít i pomyslný kredit za udržitelnost?
text: Barbora Yurkovic a Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // modelka: Barbora Kyzivát
Ze začátku se vám těhotenská móda může zdát opravdu komplikovaná a můžete mít pocit, že máte na výběr ze 2 a půl věcí nebo že jsou všechny kousky pro nastávající rodičky stejné. Samozřejmě, pokud vám to vaše práce a dosavadní šatník dovolí, je ideální pořídit si jen minimum. Já jsem tak přežila své první těhotenství. Z čistě těhotenských věcí jsem si koupila džíny a podprsenky, ostatní jsem dokázala vyskládat ze svého běžného šatníku.
Pohrabte se ve vašich věcech, vyjměte ze skříně vše, co je střihově nenositelné a klidně to odložte do krabice. Minimálně půl roku by vám takové věci zbytečně překážely. Mít ve skříni co nejméně věcí a přehled je v tomto období k nezaplacení. Navíc, dívat se na věci, do kterých se teď už nevejdete, je tak trochu sebetýrání.
Další věcí, kterou je třeba brát v úvahu, je rychle rostoucí číslo vaší váhy. Nedá se úplně odhadnout rychlost, partie, která se budou rozšiřovat a vaše váha v posledních týdnech těhotenství, ale pokud si například během těhotenství dopřáváte a nijak se ve svém stravování neomezujete, bude se oversize střih nutných kousků velmi hodit (jestliže nejste tou výjimkou, které poroste jen bříško).
Já jsem nosila obě možnosti podle nálady – někdy jsem měla chuť obléct si vypasované šaty a nikdy jsem se necítila sebevědoměji. Přece jen, těhotenské břicho je prostě vždy ok. Hodit přes sebe můžete taky nějaký cardigan nebo lehký kabát. Tento styl je vhodný téměř pro každého, jedná se pouze o kombinace materiálů a obuvi.
Inspirace, jak nosit uplé šaty v těhotenství. Přichází-li teplejší jaro či léto, můžete vyměnit tenisky za pohodlné pantofle či sandále na menším podpatku.
Další milou možností je obrátit se na lokální designéry, kteří tvoří například oversize střihy. Takové střihy poslouží i dál, než se po porodu stáhne břicho do své původní podoby. Ve spolupráci s lokálním designérem můžete vytvořit opravdu něco jedinečného, případně na míru. Z těch netěhotenských zkuste prohlédnout tvorbu třeba Takitak (u nich si určitě najdete něco i pro miminko). Také můžete objevit něco v Puojde a u Pavla Dendise.
Z lokálních značek, které se na těhotenské oblečení zaměřují, bych vám doporučila Donee the label – našla jsem u nich velmi slušivé šaty do práce, minimalistické, které jsou vhodné v těhotenství, ale i při kojení a jistě je vynosíte i poté.
Další pořádnou výzvou je obléknout se na svatbu a podobné příležitosti. Chcete-li mít hezké šaty, které půjdou vynosit i po těhotenství, zkuste se podívat na tvorbu Zariny Šimkovič. Na Drobne storu si je můžete půjčit.
Kromě nákupu udržitelnějších značek je zde ještě pár možností, jak nakoupit co nejméně. Já jsem ještě první měsíce trochu podváděla a nosila jsem své běžné kalhoty, které jsem nechávala rozepnuté a aby mi nepadaly, přetáhla jsem šňůrku nebo gumičku přes knoflík a knoflíkovou dírku a přitáhla podle potřeby. Otevřené kalhoty snadno zamaskujete kterýmkoliv svetrem či delším topem, který neprosvítá. Ty šťastnější z vás by mohly takto fungovat až do konce těhotenství.
Značky, které mají těhotenskou módu ve své nabídce
Má parádní sekci pre-loved, což znamená, že prodávají věci, které už před vámi někdo nosil. Benefit také je, že až polovinu částky posílají charitám, které pečují o budoucí mámy nebo matky, které potřebují pomoc. Šaty si můžete také zapůjčit za zlomek ceny. Například šaty na svatbu vás mohou vyjít i na 30 eur. Ceny šatů v obchodě se pohybují okolo 80–130 eur, ve slevách i za polovinu. S půjčenými šaty se tak dostanete na částku stejnou, jako kdybyste nakupovaly v Zaře. Tady máte navíc plusové body za to, že značka dbá na udržitelnost. A více než 90 % jejich produkce vzniká v EU.
Hatch se prodává také na net-a-porter.com, což prozrazuje cenovou kategorii – šaty začínají od 200 eur. Jejich šaty nejsou vyloženě jen těhotenského střihu, což je super, protože je můžete nosit i po porodu. Hatch vyrábí pouze v továrnách, které splňují etickou normu a jsou v souladu se současnými výrobními postupy.
Hatch má opravdu super proklientský servis, například toto dělení podle ročního období je velmi šikovné. A mají opravdu krásné šaty!
U BooB můžete očekávat klasičtější těhotenské střihy a šaty v ceně kolem 100 eur, ale většina z nich jsou vyrobeny tak, že je budete moci nosit i po těhotenství. Tato značka vyrábí všechny své věci z udržitelných materiálů a s GOTS certifikátem. Vyrábějí ve vysokých kvalitativních standardech, ale pokud se náhodou podaří někomu unosit šaty tak, že už se nedají prodat nebo darovat někomu dalšímu, můžete je poslat zpět a BooB je zrecyklují.
Storq má velmi pěkně vypracovaný návod, jak si sestavit kapsulový minimalistický těhotenský šatník. Tato varianta je vhodná zejména pro pracující ženy, kterým záleží na tom, aby vypadaly stylově. Minimálně jako inspirace je to velmi přínosné. Jejich kolekce obsahuje jen pár věcí, ze kterých můžete poskládat docela slušný těhotenský šatník. Storq spolupracuje také s charitami, které pečují o těhotné ženy bez domova nebo ze sociálně slabších poměrů. Jejich oblečení je vyráběno eticky, kladou důraz na kvalitní výrobu, dodržování bezpečnosti pracovníků, spravedlivé mzdy a závazek minimalizovat vliv na životní prostředí.
Storq a kapsulový minimalistický těhotenský šatník:
Značka vyrábí džíny všech druhů a velikostí, čili se zde oblékne i těhotná žena o velikosti XXXL. Navíc za částku ne vyšší, než kdybyste koupily džíny ve fast fashion řetězci. Je velmi milé, že některé věci mají nafocené na „plus size“ ženách. Jejich udržitelná výroba spočívá v tom, že dokáží recyklovat vodu, kterou používají při výrobě riflí. Při běžné výrobě se totiž na jedny džíny spotřebuje okolo 6000 litrů vody, jim se podaří spotřebovat jen necelých 40 litrů.
Warp & Weft vyrábí opravdu různé velikosti, které v mama kolekcích H&M nebo Zary ani nenajdete.
TĚHOTENSKÉ OBLEČENÍ NEJEN NA DOMA
Pokud hledáte pohodlné oblečení na doma, zkuste zapátrat v nabídce bio bavlněného oblečení na webech Bio Šatník, Férová móda, Bionela a Loktushe. Posloužit vám může také šatník vašeho partnera!
Na závěr ještě jedna rada – nekupujte si žádné nové boty na začátku těhotenství, je dost možné, že vám zůstanou ležet ve skříni. Nebudou vám pohodlné, nebo co je ještě horší – zvětší se vám během těhotenství noha, klidně i více než o číslo.
Přejeme hodně štěstí a pohodové těhotenství všem nastávajícím maminkám!