Proč nosíme šperky? A jaká je symbolika řetízků?
První náhrdelník pochází z Monaka už z dob před 25 000 lety, kdy byl vyroben z rybích kostí. Nosila jej Marie Antoinette, Rose v Titanicu, papeži, princezna Diana i Harry Styles. Náhrdelníky byly odjakživa nedílnou součástí lidské kultury a v moderní společnosti vyjadřovaly společenské postavení. Dnes už je vnímáme spíše jako doplněk a běžnou součást naší šperkovnice. Jakou má náhrdelník historii? A má jeho nošení i dnes nějaká pravidla?
text: Petra Boháčová // editace, korektura: Lili Nguyen // fotografie: Jana Szabová // modelka: Magdaléna Bláhová // produkce & styling: Veronika Ohrádková // za spolupráci děkujeme Eppi
Proč nosíme šperky?
Zásnubní prsten, řetízek po babičce nebo barevné korálky. Šperky vždy sloužily k vlastnímu sebevyjádření. Prsteny bývají spojené s manželským svazkem i zásnubami a vyjadřují intimitu a osobní i sociální vztah k blízké osobě. Šperky se taky často dědí z generace na generaci. Mít řetízek nebo hodinky po babičce je největší poklad každé dcery i vnučky. Dnešní trendy v oblasti šperků jsou stále barevnější a hravější. Korálky i perly nosí i kluci a čím víc barev mají, tím lépe. Určitě se toho proto nebojte a noste takové šperky, které vás vystihují nejvíce.
Nejstarší šperk
Náhrdelník patří mezi nejstarší druh šperku vůbec. Naši předkové jej nosili už v období 40 000 let před naším letopočtem a měl formu mušlí, zubů, jantarů nebo kamínků na šňůrce. Tyto šperky byly spíše součástí rituálů než jen pro ozdobu. Změnilo se to až nástupem doby bronzové a objevem a využíváním kovů. Dokonalé náhrdelníky s velkými obdélníkovými přívěsky ze zlata a kamenů byly nalezeny v egyptských hrobkách. Později v Antice římské nebo řecké několikanásobné řetízky sloužily pro nošení medailonku nebo mince s podobiznou panovníka.
Každá historická etapa i oblast si nesla svůj charakter náhrdelníků. Období renesance a baroka znamenalo opravdový rozmach šperkařství, ale možnost zdobit se měla jenom hrstka nejbohatších. V této vlně se pokračovalo i v 19. století, kdy byly šperky symbolem společenského statusu. Vznikaly šperkařské domy jako Tiffany & Co., Bvlgari nebo Cartier. Teprve s nástupem 20. století, kdy se do oboru zapojili kromě klenotníků i umělci, designéři a autorští šperkaři, se začal šperk stávat dostupnější ozdobou. Kromě cenných ozdob s drahokamy a zlatem začaly vznikat šperky ze skleněných nebo plastových korálků. S bižuterií jsme konec konců ve světě prorazili i my. Jablonecká bižuterie na Expu 1958 proslavila Československo napříč kontinenty.
Má nošení náhrdelníků a řetízků svá pravidla?
Ano i ne. Tenký řetízek ze zlata nebo stříbra je dobrý základ. Lze jej nosit samostatně a vůbec ho nesundavat, doplnit ho medailonkem nebo přívěskem, případně ho kombinovat s náhrdelníky z perel nebo drahokamů. Výhodou náhrdelníku je i jeho bezstarostní nošení – šperk na krku vás nijak neomezuje ani nepřekáží. Základní pravidla samozřejmě existují, nejsnažší je ovšem řídit se svými instinkty a vkusem.
Když nejste na náhrdelníky
Ozdoba dekoltu není pro vás to pravé ořechové? Nebo hledáte vhodný dárek pro partnerku, partnera nebo maminku? Kromě náramků, prstenů nebo náušnic můžete najít na e-shopu Eppi i hodinky, šperkovnice a taky misky na šperky. Vždy ovšem vybírejte s ohledem na vkus obdarovaného a pokud si nejste jistí, zkuste si k výběru přizvat někoho blízkého nebo to vyřešte třeba dárkovým poukazem. I o svátečních nákupech zkuste dát přednost uváženým rozhodnutím před impulzivním nakupováním. Protože Vánoce nejsou soutěž o tom, kdo daruje největší počet dárků. Jsou o společných chvílích, lásce a pohodě. Dárky jsou jenom milá třešnička na dortu.
Eppi
České klenotnictví Eppi vyrábí od roku 2011 ve vlastní šperkařské dílně tradiční, customizované i moderní šperky všeho druhu. 90 % jejich produkce navíc pochází z recyklovaného kovu. Co to znamená? Přinesete nevyužitý prstýnek nebo zlato po babičce a můžete je zhodnotit v podobě kreditů při online nákupu nebo si nechat rovnou vytvořit vlastní originální kousek jejich zkušenými zlatníky. Ke každému šperku navíc dostanete rodný list, který zaručuje, že při jeho výrobě netrpěl člověk ani planeta.