Sportovní oblečení vs. udržitelnost: nákup a péče 

Karo má na sobě tričko SilverTech™ Active Tee z recyklovaného nylonu.

Karo má na sobě tričko SilverTech™ Active Tee z recyklovaného nylonu.

Sport je pro mě jednou z forem relaxace. Jakýkoliv pohyb si však již nedovedu představit bez správného vybavení. Ať už se jedná o běh, lekci ve fitku nebo výšlap do hor, dobře padnoucí sportovní oblečení mi umožní cítit se nejen pohodlně, ale i sebevědomě. Jak je to však u sportovního oblečení s udržitelností? 

text: Karo // foto: Veronika Ohrádková // editace textu: Lucie Víchová // za spolupráci děkujeme Organic Basics

slow_femme_organics_76.jpg
slow_femme_organics_123.jpg

Je recyklovaný polyester udržitelný? 

Během výběru sportovního oblečení nejčastěji narazíme na polyester. Aby taky ne, když se jedná o nejpoužívanější materiál módního průmyslu. Jeho výroba je však velmi náročná na přírodní a energetické zdroje, zvlášť pak na vodu. Oblečení navíc není v současné chvíli rozložitelné, vaše tričko tak nezmizí za dvacet, ale možná ani za dvě stě let, záleží na okolnostech rozpadu. 

V posledních několika letech se hojně rozšířilo využívání recyklovaného polyesteru. Ten se obvykle vyrábí z recyklovaných plastových lahví, čímž dochází k využívání zbytkového odpadu. Jeho vlastnosti jsou téměř shodné se surovým polyesterem, pro jeho výrobu se však spotřebuje méně energie a do ovzduší se uvolní méně skleníkových plynů. 

Dalším pro výrobu sportovního oblečení hojně využívaným materiálem je nylon. Opět se jedná o vlákno vyrobené z ropy a stejně jako u polyesteru se pro jeho produkci využívá velké množství přírodních zdrojů. Alternativou surového nylonu může být vlákno Econyl. To je vyrobeno z plastového odpadu a rybářských sítí. Jeho obnovením vzniká tkanina stejných vlastností jako surový nylon. 

Syntetické oblečení je však velkým zdrojem znečištění životního prostředí. Vlákna uvolňující se při jeho praní tvoří více než jednu třetinu mikroplastů, které se dostávají do odpadních vod. Touto cestou se dostanou i do lidského těla – odhaduje se, že každý týden zkonzumujeme množství mikroplastů rovnající se velikosti kreditní karty

Za pozornost stojí fleecové materiály. Studie ukázaly, že mikrovlákna této tkaniny se uvolňují mnohonásobně víc. Při jednom praní fleecové mikiny to může být až 1,7 gramu mikrovláken, ze starších mikin se při tom uvolňuje až dvojnásobné množství – na vině je stárnutí materiálu, nošení a praní, které vlákna opotřebuje. 

slow_femme_organics_3125.jpg
organics_basics_slowfemme_1.jpg

Sportovní oblečení z přírodních materiálů

Bambusová vlákna zákazníky ve velkém zajímají. V představách jim vytane džungle, tedy příroda, tedy zajisté udržitelný produkt. Nic ale není, jak se zdá. Bambus je pro pěstování nenáročná dřevina, která rychle roste, nevyžaduje hnojení, pesticidy, ani přehnané zalévání. To samé ale nemůže být řečeno o jeho zpracování do podoby látky. Za hebkou tkaninou, kterou si spojíme i třeba se spodním prádlem, stojí vysoce chemizovaný proces, který je v průběhu výroby nebezpečný lidskému zdraví. Okolo 50 % vzniklého odpadu navíc nemůže být dále znovuobnoveno a putuje přímo do přírody. Nyní dostává představa bambusu jako udržitelného vlákna trhliny, že? 

Alternativou může být vlákno lyocell (známé pod obchodní značkou Tencel). To je v současné chvíli nejekologičtějším materiálem součastnosti. Jeho výroba probíhá v uzavřeném oběhu, takže do ovzduší neunikají žádné škodliviny. Vlákno se získává nejčastěji z udržitelně pěstovaného eukalyptu, ale může se jednat i o bambus. Mezi jeho vlastnosti patří dobrá absorpce vody; v zimě hřeje a v létě chladí. Outdoorové oblečení s podílem lyocellu najdete např. na stránkách Hanibal, Hudy nebo Organic Basics.

Merino vlna je velmi jemná, absorbuje pachy. Oblečení se z ní nemačká, je prodyšná a zároveň má izolační vlastnosti. Používá se na výrobu konfekčního, ale i funkčního oblečení. Na rozdíl od syntetických materiálů je rozložitelná a péče o ni nepříliš náročná, protože má samočistící vlastnosti. Avšak vzhledem k její masové produkci se nabízí otázka etiky. V článku Vysněný vlněný svetr jsme vám vysvětlily problematický chov dobytka, který přispívá ke globálnímu oteplování a degradaci půdy. S merino vlnou je navíc spojeno nehumánní zacházení s ovcemi během chirurgického zákroku zvaného mulesing. Jak tedy nakupovat vlnu eticky? Vždy mrkněte na certifikaci mulesing-free, Responsible Wool Standard, ZQ Merino StandardSoil Association Organic Standards. V nabídce obchodů najdete i oblečení z recyklované merino vlny

slow_femme_organics_298.jpg
slow_femme_organics_214.jpg

Jak nakupovat a jak pečovat o udržitelné sportovní oblečení?

  • Preferujte oblečení, které je vyrobeno z přírodních vláken jako jsou bio bavlna, merino vlna, tencel aj. 

  • Alternativou k surovému polyesterovému oblečení může být materiál econyl a recyklovaný polyester

  • Vybírejte uvážlivě, nakupujte méně. Jedním z problémů rychlé módy je nadvýroba, která má za následek znečištění životního prostředí. 

  • Podívejte se po oblečení v second-handech. Nejenom v Praze najdete část obchodu se sportovním oblečením. Doma kousky vyperte a vydezinfikujte v octu. 

  • Perte méně, ale lépe. Sportovní oblečení nechte po výkonu dostatečně vyvětrat. Pro eliminaci zápachu můžete zkusit oblečení postříkat roztokem vody a vodky (v poměru 2:3) v rozprašovači. Počkejte do dalšího dne, a pak případně proces zopakujte. Pokud to jde, perte sportovní oblečení v ruce ve studené vodě, za použití vhodných přípravků. Chcete-li použít pračku, doporučujeme využít speciální prací pytlík, který zabrání úniku mikroplastů do odpadních vod. Průměr mikrovláken je cca 15 μm (μm = mikrometr). Síť sáčku je hustá a propuštění mikrovláken je téměř vyloučeno. 

sport_slowfemme_.jpg

Udržitelné značky sportovního oblečení

„Sportswear is the new casual wear.” (Eco Age

Tento citát přesně vystihuje trend posledních několika let. Nevím, kdy a kde se zrodil, jistotou však zůstává, že se sportovní oblečení stalo jednou z nejvýdělečnějších subkategorií módního průmyslu s obratem 174 miliard $ za rok 2018. Jak si vedou sportovní značky na poli udržitelnosti

České sportovní udržitelné značky 

Circlle je sportovní oblečení, které miluje planetu. Firma využívá materiál Econyl a nitě z recyklovaného plastu. 

We move šije v Česku z materiálů zakoupených v Česku. 

Sportovní udržitelné oblečení na jógu a fitness 

Pact - téměř výlučně využívá certifikovanou bio bavlnu. Oblečení je sweatshop-free a child-labor-free.

Studio. K - značka ze Švédska, oblečení šije na Bali; využívá materiály econyl, tencel, bio bavlnu, len 

Fillipa K. - švédská značka se snaží zákazníky podpořit ve více promyšlených nákupech, kde vlastnit méně je jasným benefitem. Značku najdete v nabídce obchodů Nila.

Outdoorové udržitelné sportovní oblečení

Ecoalf je Španělská značka, která dbá na lokální výrobu. Pro oblečení používá recyklované a přírodní materiály, je známá svou kolekcí “Because there is no planet B” a teniskami z recyklovaného nylonu. V Česku ji prodává Eco Fashion Labels.

Jednou z nejlépe hodnocených firem na poli udržitelnosti je Patagonia. Bavlna použitá v jejich oblečení je certifikovaná GOTS (přehled certifikátů oblečení), používá velké procento recyklovaných materiálů (polyester, nylon, vlnu), firma nabízí opravu vašeho starého a nákup staršího a upraveného oblečení. 

Sportovní udržitelné boty

Hvězdou na poli udržitelných alternativ bot je francouzská značka Veja. Při výrobě používají recyklované pet lahve, kůži činěnou bez chromu, organickou bavlnu a v nabídce mají i verze pro vegany. Hledáte-li udržitelné obutí na fitness, běh i výšlap do hor, Veja je jistotou úspěchu. 

Údajně nejpohodlnější boty na světě vyrábí novozélandská firma Allbirds. Minimalistické boty, jsou vyrobené z eticky získávané ovčí merino vlny a z dalších přírodních materiálů, jako je olej z ricinových bobů ve stélce či tkaničky z recyklovaných PET lahví. Na webu zjistíte i množství CO2 vyprodukovaného při výrobě jednotlivých produktů. Pokud nefandíte posílání balíčků přes oceán, zajeďte si pro ně do nejbližšího obchodu v Berlíně.

Výrobou bot z recyklovaných materiálů se věnuje, i již zmíněná značka, Ecoalf. Tenisky na běhání i každodenní nošení vyrábí z odpadů nalezených v moři. V ČR je prodává Eco Fashion Labels.

Zajímá-li vás, jak jak etické jsou firmy Adidas, Asics, Nike nebo Reebok, doporučuji prozkoumat web Good on You

P1160973-2.jpg

Organic basics

„Dánská značka Organic Basics si mě svým přístupem k tvorbě oblečení získala. Navrhuje funkční kousky, které se mnou vydrží a nenutí mě tak k častým nákupům. Na webu mají uvedeny všechny továrny, kde vyrábí oblečení. To je navíc z recyklovaných materiálů nebo tencelu. Pro sportovní oblečení využívá vláken stříbra, které brání zápachu a má termoregulační vlastnosti. Po vyzkoušení úžasně pohodlného spodního prádla, tak bylo funkční tričko na fitness i turistiku mou jasnou volbou.” - Karo

Pokud hledáte spolehlivého parťáka pro vaše sportovní výkony, s kódem FEMMEOBC máte na jakékoli oblečení od Organic Basics 10 % slevu.