Dětské plenky a udržitelnost

Nastávající rodiče, kteří se snaží o životní styl co nejšetrnější k naší planetě, stojí před mnoha výzvami. Jednou z nich je rozhodnutí, zda a jaké plenky budou používat. Zcela bezodpadová je tzv. bezplenková komunikační metoda, která předpokládá pozorné sledování projevů miminka chystajícího se vykonat svoji potřebu. Rodiče zběhlí v této metodě pak téměř žádnou spotřebu plenek nemají, neboť mohou včas zareagovat a nechat dítě vykonat potřebu nad „kyblíkem“, který se pro tyto účely používá.

Pokud se však na bezplenkovou metodu necítíme, není třeba na snahu o udržitelnost rezignovat. Druhou možností je používání látkových plen, které se jednoduše po znečištění vyperou v pračce a používají se stále dokola. Poslední a z hlediska odpadu nejvíce zatěžující variantou jsou běžné jednorázové plenky, jejichž ekologičtější varianty získávají v poslední době velkou oblibu.


text: Kateřina Blisová // korektura & editace: Lili Nguyen // foto: Alexandra Hrašková // modelka: Adela Kubec Kožinová & Adam

za spolupráci děkujeme značce Babystart.cz


Eko jednorázové plenky – udržitelnost nebo greenwashing par excellence?

S narůstajícím zájmem rodičů o udržitelnost se roztrhl pytel se značkami, které vedle běžných jednorázových plen nabízí ekologičtější řady, nebo se specializují výhradně na eko jednorázové pleny. Na trhu je tak nepřeberné množství plen, které se snaží potenciální zákazníky nadchnout nejen hlásáním toho, že jsou „eko“, ale také třeba pěkným designem. Co je tedy skutečně důležité při výběru jednorázových plen, jestliže nám jde primárně o co nejmenší zátěž naší planety? Je třeba zaměřit se na 3 oblasti:

1. Kde se plenky vyrábí?

Skutečnost, že je značka česká a třeba používá i slogan „české plenky“, ještě neznamená, že jsou plenky vyrobené v České republice a necestovaly k nám přes půlku planety. Doporučuji se tedy skutečně zajímat o to, kde jsou plenky vyrobeny. Na uhlíkovou stopu má logicky obrovský vliv to, zda se plenky vyrábí v Číně či České republice nebo alespoň v Evropě. Jak moc ekologické jsou plenky, které k nám putují přes půl planety, je asi zřejmé i bez nálepky „eko“, která je sama o sobě nicneříkající.

2. Z čeho jsou plenky vyrobené?

Zajímat se o materiál, z něhož je jednorázová plenka vyrobena, je důležité nejen kvůli jeho likvidaci, ale i kvůli tomu, že nám záleží na tom, co svým dětem na jejich intimní partie oblékáme, a v neposlední řadě také kvůli ekologické stopě výroby plenek. Podle některých studií totiž může být výroba eko jednorázových plenek problematičtější než jejich likvidace.

3. Jak lze plenky po použití likvidovat?

Podle většiny výrobců jsou jejich ekologické jednorázové plenky rozložitelné alespoň zčásti, někteří uvádí dokonce 100% kompostovatelnost. Je to však skutečně znak toho, že jsou ekologické? Plenky budou zcela rozložitelné v ideálním prostředí, v němž výrobce jejich rozložitelnost testoval. Takového ideálního prostředí patrně v našich podmínkách nedosáhneme. Pokud je mi známo, v České republice není možné v rámci současného systému třídění odpadů kompostovatelné jednorázové plenky separovat (nelze je tedy vyhazovat do popelnic na bioodpad). I jednorázové eko plenky tak končí buď ve spalovně, či na skládce, kde se rozloží patrně rychleji než konvenční jednorázové plenky vyrobené z ropy. Na internetu lze najít také osobní zkušenosti rodičů, kteří se rozhodli vyzkoušet kompostovatelnost jednorázových plen v domácích podmínkách.

Pokud se tedy na otázku používání eko jednorázových plen podíváme střízlivě, zjistíme, že se nesmíme nechat nachytat reklamními triky jejich výrobců, ale musíme hledat relevantní informace, abychom zjistili, zda jsou plenky skutečně trochu udržitelné. Jelikož je ideální likvidace kompostovatelných plen v České republice téměř nedosažitelná, je z mého pohledu asi nejdůležitější (a zároveň z hlediska spotřebitele nejsnazší) zaměřit se na to, kde jsou plenky vyrobené.


Látkové plenky jako alternativa udržitelná pro planetu i pro rodiče?

Látkové plenky jako znovupoužitelná alternativa k jednorázovým plenkám se opět dostávají do širšího povědomí rodičů, díky čemuž lze na trhu vybírat z mnoha značek a „systémů“ látkových plen. Z hlediska udržitelnosti je třeba zmínit, že ani látkové plenky nejsou variantou s nulovou stopou, neboť musely být vyrobeny, případně i dovezeny, je spotřebovávána voda a energie na jejich praní, případně i sušení, a také z nich vzniká odpad, byť až po několika letech užívání, neboť látkové plenky vydrží i několik plenkovacích období. I s těmito „náklady“ však jde o nesrovnatelně nižší uhlíkovou stopu ve srovnání s jednorázovými plenkami. Ekologickou stopu látkových plen pak lze výrazně snížit jejich pořízením z druhé ruky a odpovědným chováním při jejich praní a sušení (praní plné pračky, sušení na vzduchu atd.).

Podle některých zdrojů je ekologická stopa jednorázové plenky 2x vyšší než u plenky látkové. Viz např. Ekolist.


Druhy látkových plen

Existuje několik systémů látkových plen. Mezi ty základní patří kombinace savé vrstvy a nepromokavých svrchních kalhotek; savá vrstva může být představována klasickou čtvercovou plenkou či vícevrstvou plenkou či plenkovými kalhotkami. V tomto základním pojetí nejsou svrchní kalhotky nijak pevně spojeny se savou vrstvou. Výhodou takového systému je nízká pořizovací cena (postačí několik svrchních kalhotek, které není potřeba po každém použití prát).

Mezi nevýhody pak řadím poněkud nižší komfort při nasazování plenky právě z důvodu, že kalhotky nejsou spojeny se savou částí, a také obvykle větší objemnost takové plenky, která může dítěti vadit. Moderní systémy látkových plenek nabízí buď variantu AIO (all-in-one) či SIO (snap-in-one). V případě AIO plenek jde o plenku, v níž je savá vrstva napevno všitá či vložená do kapsy (kapsové plenky). V případě SIO plenek se savá vrstva připevňuje patentkami do svrchních kalhotek. Plenky AIO a SIO jsou nepochybně snazší na nasazení, neboť si plenku nachystáte předem a nesbíráte dva či více kusů při nasazování. Obvykle také bývají méně objemné na zadečku dítěte.


Jak vybírat z nabídky látkových plen

Při výběru ze systémů a značek látkových plen je třeba zvážit, jak je budeme sušit, kdo je bude používat a jaké materiály preferujeme. Některé plenky schnou bez sušičky nepřiměřeně dlouho (napevno sešité AIO plenky či kalhotkové plenky), jiné plenky jsou naopak ideální pro domácnost bez sušičky (kapsové plenky s vyjímatelnou savou vrstvou či nacvakávací savá jádra ze systémů SIO). Netřeba připomínat, že sušením plenek na vzduchu opět snižujeme jejich uhlíkovou stopu. Ráda bych vyvrátila mýtus, že kvůli látkovým plenkám je potřeba mít sušičku. Doma jsme látkové plenky používali poměrně intenzivně po dobu roku a tři čtvrtě, aniž bychom měli sušičku.

Pro mnohé uživatele látkových plen je nezanedbatelný materiál, z jakého je plenka vyrobena. Na trhu jsou dostupné pleny z mnoha různých materiálů – od bavlny, biobavlny přes konopí a bambus až po pleny vyrobené z polyesteru. Svrchní kalhotky jsou obvykle polyesterové, ale jsou dostupné i vlněné. Osobně bych se nebála ani plen vyrobených z umělých vláken, které oproti přírodním tkaninám rychle schnou a jsou tak ideální pro domácnost bez sušičky.

Dalším kritériem při výběru látkových plenek je uživatelský komfort. Bude se vám chtít skládat čtvercové pleny? Bude přebalovat více členů rodiny? Uvítáte plenku, která je připravená hned k použití a lze ji nasadit téměř stejně snadno jako jednorázovou plenku? To vše je třeba zvážit. Doporučuji vyzkoušet více různých plenek z různých systémů i značek a vybrat si to, co vám bude vyhovovat nejvíce. Skvělé jsou osobní zkušenosti a doporučení kamarádek či známých, případně lidí na internetu, pokud ve vašem okolí nemáte nikoho, kdo látkové plenky používá.


Ovšem i tady platí, že to, co vyhovuje vašim přátelům, nemusí sedět vám. Osobně jsem volila SIO plenky a AIO kapsové pleny, ačkoli mým kamarádkám více vyhovovaly třeba klasické čtvercové pleny či vícevrstvé pleny se svrchními kalhotkami. Pokud si nejste jisti, zda jsou látkové plenky pro vás to pravé, doporučuji pořídit pár kousků z druhé ruky od různých značek a vyzkoušet je. Nevzdávejte se předem a nenechte se odradit dílčími neúspěchy. I kdyby byla látkovými plenami nahrazena spotřeba jednorázových plenek ve vaší domácnosti „pouze“ z poloviny, jde o velké množství ušetřeného odpadu.

Na internetu je řada blogů zaměřených na látkové plenky a na sociálních sítích lze najít látkovací skupiny, kde si rodiče sdílí své zkušenosti.


Péče o látkové pleny

Látkové pleny postačí prát jednou za dva až tři dny (delší skladování špinavých plen se nedoporučuje) v pračce na 60 stupňů. Zvolte cyklus s dostatečným množstvím vody, aby se pleny dostatečně vypláchly. Některé materiály mohou být náchylné na zanesení pracím práškem (např. pleny Milovia), ale většina plen s tím nemá problém. Použité pleny je třeba skladovat ideálně v odvětraném koši a pleny od stolice předeprat v ruce či případně zvolit předpírku v pračce. Potom lze k plenám přidat i oblečení, které zvládne praní na vysokou teplotu. Díky tomu není třeba prát celkově tak často, neboť s plenami se vypere i další prádlo. Někdo však pere pleny striktně odděleně od ostatního prádla.


Výhody a nevýhody látkových plen

Mezi výhody látkových plen patří jejich nízká ekologická stopa, významné snížení míry odpadu a snížení pravděpodobnosti opruzenin u dětí. Mezi jejich nevýhody patří z mého pohledu především nižší savost a nižší uživatelský komfort u rodičů a někdy i u dítěte, kterému může objemnější plenka překážet. Co se týče savosti látkových plen, bylo u nás doma nejsnazší látkovat do cca 8 měsíců dítěte. Malé miminko sice čůrá často, ale malé množství, tudíž nám plenky neprotékaly. Od vyššího věku byla výzva sehnat plenky, které větší objem moči zvládly bez nehod. Skutečnost, že je pleny potřeba prát, nepovažuji za nevýhodu. Jde o věc, na kterou si lze rychle navyknout a která vyžaduje jen trochu plánování. Látkové plenky jsou tedy nepochybně udržitelnější variantou oproti plenkám jednorázovým. Z hlediska savosti a komfortu (pro dítě i rodiče) však za jednorázovými plenkami mohou poněkud pokulhávat.


Ekologická alternativa k vlhčeným ubrouskům

Udržitelně můžeme přemýšlet nejen nad plenkami, ale také nad vlhčenými ubrousky. Skvělou alternativu k jednorázovým vlhčeným ubrouskům představuje perlan (netkaná textilie používaná ve zdravotnictví) navlhčená vodou, případně vodou s olejíčkem. Perlan je možné koupit v lékárně a lze jej opakovaně prát v pračce, tudíž jde o téměř bezodpadovou alternativu ke klasickým vlhčeným ubrouskům.


Tip, jak snížit spotřebu plenek u menších miminek

Spotřebu plen (ať už jednorázových či látkových) lze u nepohyblivých miminek snížit tím, že pořídíte omyvatelnou hrací podložku, na které budete dítě nechávat co nejčastěji bez plenky a utírat loužičky hadrem. Je to zdravé pro dítě, jeho motorický vývoj i jako prevence opruzenin, a lze tak ušetřit spoustu plen především u miminek, které se dosud nezačaly příliš hýbat. Hrací podložku pak dítě využije ještě dlouho, investice do ní tak není zbytečná.


Mé zkušenosti s látkovými i „eko“ jednorázovými plenkami

Už před porodem jsem byla pevně odhodlaná látkové plenky používat v co největší míře. Mám kolem sebe několik kamarádek, které se se mnou podělily zkušenosti s látkováním, čímž mi začátky velmi ulehčily. Mé představy, že budu skládat na novorozeně čtvercové plenky, vzaly za své téměř okamžitě. Skládání čtvercovek pro mě představovalo zbytečnou práci a dcera byla při dlouhém přebalování, během něhož jsem se na ni snažila napasovat čtvercovku a poté svrchní kalhotky, velmi nespokojená. Situaci zachránila novorozenecká sada nacvakávacích látkových plenek značky Pop-in, kterou mi půjčila kamarádka. Ty byly z hlediska komfortu srovnatelné s jednorázovými plenkami. Novorozenecké látkové plenky jsou menší, méně objemné a pro začátek ideální. Navíc je lze ve skvělém stavu koupit na bazaru. Jako zimnímu miminku jsem ovšem dceři na ven stále dávala jednorázové plenky, aby neprochladla. Zezačátku jsme jednorázové plenky používali také na noc. Časem jsem ale zjistila, že jednorázová plenka neznamená klidnější noc, a přešla jsem na používání látkových plen i během noci.

Nadšená z Pop-in novorozeneckých plen jsem pořídila z druhé ruky i celou sadu rostoucích plen téže značky, což zpětně považuji za chybu. Plenky stačily a neprotékaly, dokud nemusely pojmout větší objem moči. Kolem devátého měsíce dcery začala cesta za hledáním látkové plenky, která bude velmi savá a její používání bude pro mě srovnatelné s jednorázovými plenkami. Oblíbila jsem si kapsové plenky, do nichž se savá jádra vkládají. Vyzkoušela jsem kapsové plenky od značek Milovia, Blueberry a Majab. Bohužel plenka Majab opakovaně vytékala, ačkoli moje kamarádka s ní měla skvělé zkušenosti. S plenkami Milovia jsem naopak opakovaně řešila, v jakém prášku je prát, aby se nezanášely pracím práškem a neztrácely savost. Za plenkový „svatý grál“ považuji plenky od značky Mother ease, konkrétně řadu Wizard duo, které jsou kombinací nepromokavých svrchních kalhotek a nacvakávacího savého jádra. Koupila jsem noční savá jádra s největší savostí a mohu říct, že jejich savost se vyrovnala jednorázovým plenkám. Naopak jejich nevýhoda spočívala v jejich perfektním utěsnění, z něhož byla dcera otlačená.

Poskládat celou sadu plenek z těchto plen bych nedoporučovala, neboť jejich celodenní používání by mi nepřišlo z hlediska komfortu dítěte vhodné. Nakonec se používání látkových plen ustálilo na používání kapsových plen na doma, kde mi nevadilo přebalovat častěji, a používání Mother ease plenek na chození ven. Kolem jednoho roku dcery jsme opět začali kvůli savosti používat jednorázové plenky na noc. Po roce a tři čtvrtě poměrně intenzivního používání látkových plen začala dcera nasazení látkové plenky odmítat, v rodině jsme tedy přešli na výhradní používání „eko“ jednorázových plen a vyhlížíme odplenkování.

Uvádím pouze značky, s nimiž mám osobní zkušenost. Nejde o žádnou formu spolupráce ani reklamy.

Co se týče jednorázových plen, osobní zkušenost mám s německou značkou Babylove nature a českými značkami Bobilo a Kolorky. Nejdostupnější variantou eko jednorázových plen je právě značka Babylove nature, která se prodává v drogerii DM. Je to německá značka a plenky jsou rovněž vyrobeny v Německu, tudíž alespoň vím, že k nám necestovaly přes půl světa. Občas neodolám krásnému designu české značky Kolorky, jejichž kvalita je opravdu na vysoké úrovni a jejich noční pleny mají vynikající savost. Velmi problematické ovšem je, že „české plenky Kolorky“ se vyrábí v Číně, díky čemuž jejich uhlíková stopa značně narůstá oproti eko jednorázovým plenkám, které jsou vyrobené v České republice či alespoň v Evropě. Kolorky výrobu plen v Číně obhajují jednak cenou, jednak tím, že i ostatní výrobci využívají komponenty z celého světa. Otázkou zůstává, zda je pro udržitelně smýšlejícího spotřebitele taková argumentace dostatečná. Já jsem si nakonec oblíbila českou značku Bobilo, která skutečně plenky vyrábí v České republice a jednotlivé komponenty plenek dle výrobce pochází primárně z EU. Skvělé jsou z hlediska poměru ceny a kvality zejména jejich natahovací plenky, které jsou ideální pro neposedná batolata.


Udržitelné plenky – mysleme i na nás

Je skvělé zamyslet se nad tím, jak udržitelně a zdravě zvládnout období nošení plenek vašeho dítěte. Ještě důležitější je ovšem se z toho všeho nezbláznit, brát v potaz náročnost dítěte a životní styl celé rodiny. Udržitelnost musí být udržitelná i pro nás. Mějme vysoké nároky, snažme se používat co nejšetrnější variantu, ale buďme k sobě laskaví. Mějme radost z toho, když se používání látkových plen daří, i když třeba jen částečně. Nesrovnávejme se s ostatními rodiči a nepranýřujme se, když se z různých důvodů uchýlíme k jednorázovým plenkám – jde-li to, volme alespoň takové, které podle dostupných informací zatěžují naši planetu co nejméně.


ECO BY NATY

Švédská značka ECO BY NATY vyrábí ekologicky šetrné plenky, ale i vložky, vlhčené ubrousky a kosmetiku pro maminky i děti z přírodních materiálů. 0 % plastů, švédský design, 100% kompostovatelné obaly z obnovitelných materiálů. Značka se pyšní mnoha ekologickými certifikáty, včetně prestižního OK Biobased. Eco by Naty plenky jsou jako jediné na světě s vysokým podílem použitých obnovitelných surovin při výrobě plenek.

Všechny produkty vyrábí bez zbytečných chemikálií a podle nejaktuálnějších inovací s ohledem na životní prostředí. V nabídce najdete prodyšné plenky bez plastu a chemie, kompostovatelné sáčky i vlhčené ubrousky, jemné prsní i intimní vložky a certifikovanou dětskou kosmetiku.