Jednoduché tipy, jak šetřit vodou pro každého

Více než miliarda lidí na Zemi nemá přístup k nezávadné pitné vodě a často si musí vystačit s pouhými 10 l na den. Obyvatelé ČR spotřebují denně až 133,5 l vody na osobu. Ať už je to moc nebo málo, umět šetřit vodou neocení jen příroda, ale i naše peněženka.

text: Karo // foto: Veronika Ohrádková & Alexandra Hrašková // editace a korektura: Lili Nguyen // za spolupráci děkujeme firmě Econea


Jak šetřit vodou v domácnosti?

Začala jsem úplně nejjednodušším krokem – kontrolou kapajících kohoutků a toalety. Denně tak můžu ušetřit 24 až 150 litrů denně. Na všechny vodovodní baterie v celém bytě jsme si také pořídili tzv. perlátor. Toto zařízení stačí namontovat na vodovodní baterie a díky usměrnění proudu a jeho provzdušnění se zredukuje průtok vody na cca 6 litrů za minutu (s běžnou baterií může protéct 12–15 litrů za minutu). Jako skvělý nápad se potvrdila i výměna baterií s dvěma kohoutky za ty pákové, díky kterémým rychleji a snadněji reguluji teplotu a množství vody.

Možná jste také slyšeli historky o lidech, kteří před odjezdem na dovolenou zapomněli uzavřít hlavní uzávěr vody a po příjezdu zpět je čekal rozhněvaný soused, kterému množství vody kapající z vodovodního kohoutku vytopilo byt.

Za zmínku stojí i znovuvyužití tzv. šedé vody. Tak je nazývána nekontaminovaná odpadní voda (z mytí nádobí, po sprchování), kterou je možné sbírat, vyčistit a dále ji využívat v domácnosti, například na splachování WC nebo zalévání květin. Šedá voda je srovnatelná s dešťovou vodu.

Jak šetřit vodou v koupelně?

  1. Upřednostňuji sprchování před koupáním. Ušetřím tak téměř třetinu vody oproti plné vaně. Vyplatí se také investovat do úsporné sprchové hadice. Díky ní ušetří čtyřčlenná rodina asi 26 000 litrů vody, 60 % energie na její ohřev a minimálně 4 500 Kč ročně (a spíše více).

  2. Samozřejmostí je zastavit tekoucí vodu při čištění zubů.

  3. Pračku pouštím jen ve chvíli, kdy je skutečně plná. Často však stačí oblečení vyvětrat na čerstvém vzduchu.

  4. Při výběru nové pračky se zaměřím nejen na spotřebu energie, ale i vody. Některé typy se od sebe mohou lišit spotřebou až 30 l na jeden prací cyklus.

  5. Chystáte-li rekonstrukci bytu, zaměřte se i na úspornější toaletu. Při jejím splachování spotřebujete 4 l vody oproti dvojnásobku, který potřebují klasická WC.

  6. Hledá-li levnější řešení na vaší jednotlačítkové toaletě, můžete vyzkoušet funkci sáčku Dry Planet Save-a-flush. Jedná se o unikátní patentovaný sáček naplněný silikonovými krystaly. Vložíte ho do WC nádržky a s každým spláchnutím tak ušetříte 1,2 litru vody, tedy 8.000 litrů ročně.

  7. Automatický WC Stop od české firmy Watersavers vám umožní snadno ušetřit několik desítek tisíc litrů vody ročně. Množství splachované vody s ním totiž lze velmi snadno přesně dávkovat dle aktuální potřeby a toaletou tak zbytečně neproteče cenná pitná voda. Rodina při použití běžného systému, při kterém proteče 10 litrů vody, spotřebuje 60 - 70.000 litrů vody ročně. WC Stop od Watersavers je schopen ušetřit až 70 % vody.

Jak šetřit vodou v kuchyni?

  1. V kuchyni je šikovným pomocníkem pro šetření vodou myčka. Při jejím využívání, např. po rodinném obědě, spotřebuji přibližně 20 l vody oproti mytí v ruce (cca 70 l). Myčku zapínejte, až když je úplně plná. Pokud myčku nemáte, vyplatí se mýt nádobí v dřezu naplněném vodou, a pak nádobí jen krátce opláchnout.

  2. Pokud máte, stejně jako já, rádi vychlazenou vodu, co si ji napustit do džbánu nebo lahve a dát do lednice? Nemusím ji pak odpouštět z kohoutku a čekat, až se ochladí.

  3. Splachujete staré potraviny do záchodu? Já sama volím kompost nebo je házím do směsného odpadu. Opět tím šetřím s vodu.

  4. Zeleninu a ovoce omývám v misce s vodou, tu pak využiji na zalití květin v bytě. Minulé léto jsem se přidala k výzvě Kbelík vody do přírody. Princip byl jednoduchý: během celého dne jsem zachytávala čistou vodu z koupelny a kuchyně a večer s ní zalila keře na zahradě. Překvapilo mě zjištění, kolik litrů by zbytečně odteklo do kanalizace. Za den se mi podařilo nachytat přibližně 15 litrů vody.

  5. Jím více zeleniny a omezuji maso. Právě masný a mlékárenský průmysl využívá velké množství vody na výrobu potravin.

  6. Vyhýbám se průmyslově zpracovaným potravinám jako např. mraženým hotovým jídlům, pochutinám atd.

  7. Snížila jsem denní počet vypitých šálků kávy. Pokud vás zajímá, jakou uhlíkovou stopu mají jednotlivé potraviny, doporučuji tuto kalkulačku.

  8. Omezila jsem vyhazování potravin. Co můžu, tak zamrazím nebo uschovám do kapsy na zeleninu.

  9. Na rozmražení potravin nepoužívám teplou vodu. Stačí je dát přes noc do lednice.

  10. V kuchyni nepoužívám papírové utěrky. Odhozením papírových utěrek ročně vytvoříme 254 milionu tun odpadu. Hledáte-li méně náročnou variantu, doporučujeme například tyto pratelné kuchyňské žínky.

  11. Vodu si nosím ve vlastní skleněné lahvi. Upřednostňuji tu kohoutkovou před balenou.

  12. Nosím si s sebou příbor a nevyužívám ten jednorázový. Také nepoužívám kompostovatelné obaly. Ačkoli se zdají jako dobrý nápad, často je jejich recyklace omezena pravidly, které většina technických služeb není schopna splnit, a tak končí na skládce.

Jak šetřit vodou na zahradě?

  1. Tématu sucha na zahradě se podrobně věnují články v Ekolistu: Jak se připravit na sucho na zahradě?, Je sucho. Bojujte proti němu a nesekejte trávníky, Jak připravit naše města a krajinu na sucho? Dobré příklady máme i v Česku

  2. Květiny na zahradě zalévám ráno nebo večer, zabráním tak zbytečnému odpařování vody. Pokud to jde, snažím se využívat dešťovou.

  3. Trávník sekáme méně často. Vzrostlá tráva lépe zadržuje vláhu těsně nad půdou, a brání tak jejímu vysychání.

  4. Letos v létě dám prostor plevelu – druhová rozmanitost podporuje odolnost trávy a láká opylovače.

  5. Máte na zahradě zvířata? Ty jsou bio/eko/fér alternativou k chemickým postřikům. Méně upravená zahrada a nezastřižené stromy přilákají ptáky a hmyz.

  6. Zakrývám holé kusy půdy. Odkrytá zem snáze podléhá suchu. Stačí použít posekanou trávu nebo listy.

  7. Tip: mini „jezírko” na zahradě. Umístěte do stinných míst misky s vodou pro ptáky a hmyz. Pokud je budete dávat vždy na stejné místo, živočichové z vaší zahrady si na to zvyknou.

Z vědeckých studií vyplývá, že pro nás bude téma vody v nadcházejících letech mnohem důležitější než doposud. Měnící se klima, zvyšující se hladiny oceánů, ale současně dlouhá období sucha nám budou připomínat, jak důležitá voda je.

8P9A5627.JPG

O ECONEA

Taky vás někdy napadlo, že jeden člověk nic nezmění? Že jako jednotlivci nemáme skoro žádný vliv a že tím pádem možná vlastně ani nemá smysl se snažit?

Firma Econea věří v pravý opak a její zboží se tak stalo jedním z nejžádanějších na trhu s přírodní drogerií. Každodenním hrdinou se totiž může stát každý z nás a přispět tak svou troškou do mlýna. Ať už řešíte úklid domácnosti, bezodpadovou menstruaci nebo holení či hledáte látkové i jednorázové pleny pro děti, v Econee seženete vše doslova na jedno kliknutí.

Další články ze spolupráce s Econeou:

20 tipů, jak nahradit jednorázové výrobky v domácnosti

Velký průvodce Vánocemi s minimem odpadu

(Ne)zbytnosti: Econea, vše pro ekologickou domácnost


LÍBÍ SE TI PRÁCE SLOW FEMME? PODPOŘ NAŠE AUTORKY.

Slow Femme magazín vznikl jako nezávislá platforma, nestojí za námi žádný mediální dům ani investor. Náš magazín stojí na dobrovolné práci všech členek redakce.